KategoriaIT


Najświeższe trendy informatyczne

Bądź na bieżąco! Na GoodPoint.blog znajdziesz szereg ciekawych publikacji z kategorii IT, które pozwolą Ci sprawnie zarządzać Twoją firmą lub działem. Artykuły zamieszczone w tej sekcji zawierają kluczowe informacje i praktyczne porady dla specjalistów oraz menadżerów IT. Podpowiadamy między innymi, jak skutecznie wdrożyć oprogramowanie dla biznesu, jakie cechy powinny posiadać systemy w zależności od potrzeb i charakteru organizacji, a także jak sobie radzić ze szkoleniem pracowników i wprowadzeniem nowych technologii do różnych obszarów działalności firmy.

Nie zabraknie konkretnych danych z rynku IT dla biznesu, raportów, case studies, badań i prognoz!

Za treści na Goodpoint.blog odpowiada redakcja złożona ze specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. W gronie redaktorów odpowiedzialnych za artykuły na temat zarządzania i finansów znajdują się miedzy innymi: informatyk i ekonomista Piotr Rawski oraz ekonomista i ekspert z zakresu marketingu Jacek Kotarbiński. Wśród artykułów w kategorii IT znaleźć można również materiały autorstwa ekspertów z Unit4 Polska.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami!


 

5 największych mitów na temat Big Data

Big Data jest jednym z najbardziej popularnych tematów w wielu branżach począwszy od medycznej, a skończywszy na finansowej. Nie bez przyczyny mówi się, że „dane są nową walutą”. Prawidłowo zebrane i przeanalizowane to wartość dodana dla każdej organizacji. Dane są używane do budowania modeli biznesowych, przeprowadzania wszelkiego rodzaju symulacji oraz do przewidywania przyszłych działań lub zdarzeń. Istnieje jednak wiele mitów, które urosły wokół tego tematu i powodują jego błędne postrzeganie. Poniżej omawiamy najbardziej popularne z nich.  

Smart office czyli inteligentne biuro – co to jest i jakie niesie korzyści?

Ideą smart office jest dostosowanie się do współczesnych potrzeb rynku, które oscylują wokół zmniejszania kosztów biznesowych przy równoczesnym zwiększaniu efektywności pracowników. Nowoczesne biura mają nie tylko pozytywnie wpływać na komfort samej pracy, ale również stymulować kreatywność oraz sprawić, że przebywanie w tej przestrzeni stanie się przyjemniejsze. Aktualnie rynek smart office, czyli inteligentnych biur rozwija się w zaskakującym tempie.  

Jak technologia może poprawić nasze relacje z konsumentami?

Jednym z wyraźnych trendów jest zacieranie się granic między światem fizycznym i cyfrowym. Już teraz żyjemy w modelu hybrydowym i technologia z dnia na dzień będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu. Będzie to również widoczne w relacjach z konsumentami, które mogą ulec znaczącej poprawie właśnie dzięki wykorzystaniu narzędzi technologicznych. 

Jak największe organizacje się zmieniają, aby sprostać aktualnym wyzwaniom?

Pomimo tego, że XXI wiek nie doświadczył nigdy wcześniej konsekwencji, jakie niesie ze sobą pandemia, to wszystkie dotychczasowe kryzysy tj. kryzys finansowy z 2008 roku, czy Wielka Recesja mają wspólny mianownik. Rezultatami każdego kryzysu są dogłębna zmiana oraz konsolidacja. Nie inaczej będzie po kryzysie spowodowanym przez koronawirusa. Każdy kryzys rodzi jednak nowe okazje biznesowe. 

Dlaczego warto migrować do chmury hybrydowej?

Chmura hybrydowa to typ przetwarzania w chmurze, który łączy infrastrukturę lokalną lub chmurę prywatną z chmurą publiczną. Chmury hybrydowe umożliwiają przenoszenie danych i aplikacji między dwoma środowiskami. Jej popularność rosła od 2008 roku, ale to w roku poprzednim ten wzrost nabrał rozpędu. Przyczynę nagłego zainteresowania chmurą hybrydową wśród organizacji upatruje się w regulacjach prawnych dotyczących przechowywania danych.  

Społeczeństwo 5.0. – technologia dla ludzkości

Digitalizujemy dziś w zasadzie wszystko. Jeżeli tego nie robimy, to jest to również kwestia czasu. Ten tworzony przez nas i algorytmy globalny świat cyfrowy przechowywany jest na milionach serwerów, nieustannie przeszukiwanych przez boty wyszukiwarek i systemy sztucznej inteligencji. AI nieustannie uczy się naszych zachowań, a ekonomia behawioralna i odpowiedzialny, humanistyczny kapitalizm staje się prawdziwym wyzwaniem. 

Wskaźniki i prognozy – czyli jak istotna jest predykcja w planowaniu działań firmy.

Zawsze gdy idziesz na zakupy, udostępniasz dane o swoich zachowaniach. Przez wieki dane te zapisywał sprzedawca czy właściciel sklepu na twardym dysku własnego mózgu. W świecie sklepów samoobsługowych ten świat zastąpiła technologia. W miarę jej rozwoju, dostarczane dane posłużyły do tworzenia algorytmów zachowań klientów. Dziś tworzy je już sztuczna inteligencja, „karmiona” pozyskiwanymi danymi. 

Przyszłość, która staje się teraźniejszością pracy

Jesteśmy w ciekawym miejscu w kontekście transformacji pracy. Pandemia przyśpieszyła proces wdrażania nowych technologii. Zaczęliśmy sięgać po rozwiązania, co do których byliśmy do tej pory sceptyczni, lub których implementację odkładaliśmy na później. Zmianie uległa też rola lidera, który zamiast rozliczać z godzin pracy, powinien skupić się na jej efektach.  

BIG Data w 2021 roku – jakie trendy?

Od ponad dekady ilość danych rośnie w zawrotnym tempie. Organizacje i firmy przetwarzają ich coraz większe ilości. Na dynamice wzrostu zyskuje również rynek Internet of Things, co oznacza, że w bieżącym roku możemy się spodziewać kolejnego wzrostu, nie tylko samych danych, ale również ich znaczenia. To przekłada się na trendy. Jakich możemy się spodziewać w tym roku?  

Nowe oblicze rozwiązań HR

W ciągu ostatniego roku redefiniowano wiele aspektów pracy. Doskonale widać to na przykładzie zarządzania zasobami oraz procesami kadrowo-płacowymi. Samo kierowanie rozproszonymi w domowych biurach lub mijającymi się w systemie zmianowym zespołami wymagało wielu zmian. Do tego dochodziły troska o nastroje i efektywność pracowników, czy potrzeba rozwoju talentów wewnątrz firmy. Również potrzeba dostosowania się do sytuacji rynkowej i bardzo szybko zmieniających się regulacji prawnych generowały nowe oczekiwania wobec pracowników, a także narzędzi, które mogłyby te wszystkie procesy zautomatyzować. 

TOP5 trendów na rynku pracy w 2021 roku

Dokładnie rok temu czytaliśmy podobne artykuły, które zwiastowały trendy na 2020 rok. Rzeczywistość wyglądała wtedy zupełnie inaczej, trendy również inaczej się zapowiadały, a nikt nie mógł przewidzieć pandemii, która wywróciła wszystko do góry nogami. Dzisiaj mamy już pozornie bardziej ustabilizowaną sytuację – wiemy, czego się spodziewać i jakie są konsekwencje wprowadzanych obostrzeń. Spróbujmy więc przyjrzeć się trendom na rynku pracy w nowym roku. 

5 ważnych informacji dla szefa działu HR stawiającego na digitalizację i automatyzację.

Coraz częściej zdarza się, że musimy zintegrować różne składowe środowiska informatycznego, aby wspierać rozbudowane procesy HR. Wszystko dlatego, że tworząc rozwiązanie „skrojone na miarę” dla naszej firmy, często składamy je z wielu aplikacji, które pochodzą od różnych dostawców oprogramowania. Jednocześnie pracując w dziale HR działamy dla pracowników, dla których istotna jest prostota, intuicyjność i niezawodność obsługi używanego oprogramowania 

Technologia ułatwiająca komunikację

Organizowanie pracy zespołu, realizacja kluczowych KPI, zarządzanie efektywnością i rozwój talentów należą do kluczowych zadań managera. W czasie, gdy bezpośrednia komunikacja w pracy jest utrudniona warto szukać technologicznych rozwiązań. Poznaj Unit4 Talent Management.  

Globalna pandemia możliwości

W obliczu pandemii wdrażanie nowych technologii stało się już koniecznością, a nie wyborem. Wiele osób czuje lęk przed nieznanym, wizjami, w których cyfrowe narzędzia zastępują ludzką pracę. Technologia ma jednak przede wszystkim służyć człowiekowi, a nie go zastępować. Potwierdzają to chociażby rozwiązania stosowane w HR.  

Outsourcing usług w czasie kryzysu. Dlaczego warto?

Przedsiębiorstwa kierując się wyborem firmy outsourcingowej biorą pod uwagę opinie i referencje (36% badanych), kwalifikacje i doświadczenie kadry (36%) oraz renomę marki (14%). Większość badanych zadowolona jest ze współpracy z takiego modelu współpracy (72%). Istnieje jednak wiele elementów, które trzeba rozważyć przed podjęciem decyzji o kooperacji z firmą outsouringową. 

Jak zarządzać kompetencjami i efektywnością za pomocą technologii?

Korzystanie z nowych technologii staje się koniecznością, choć proces ich adaptacji przebiega dość wolno. Pokonanie mentalnej bariery współpracy z dostępnymi na rynku rozwiązaniami cyfrowymi jest kluczem do zwiększenia efektywności ale również do uproszczenia pewnych procesów, chociażby zarządzania kompetencjami pracowników.  

Rekrutacja zdalna – na czym polega i jak ją zorganizować?

W 2019 roku tylko co trzecia firma w Polsce umożliwiała pracę zdalną, co znacznie odbiegało od światowych standardów. Koronawirus spowodował jednak, że liczba ta uległa wyraźnej zmianie, a co więcej – rekruterzy musieli zmienić sposób w jaki rekrutują i również przestawić się na rekrutację zdalną. Według ankiety przeprowadzonej przez Marcera zrobiło to aż 74% organizacji, które wciąż rekrutują pomimo pandemii. 

Pełna digitalizacja procesów kadrowo-płacowych

Pełna digitalizacja procesów kadrowo-płacowych

W obliczu pandemii koronawirusa digitalizacja stała się jednym z kluczowych pojęć. Możliwość prowadzenia wielu procesów online ułatwia obecnie utrzymanie właściwej kondycji firmy a nawet zdobywanie przewagi rynkowej. Dzięki rozwiązaniu wprowadzonemu przez firmę Unit4 od niedawna możliwa jest pełna digitalizacja w procesach kadrowo-płacowych. 

Jak skutecznie zebrać wymagania wobec nowego systemu w firmie?

Aby nowy system w firmie mógł być sukcesem, niestety nie wystarczy sięgnąć po najdroższy czy też najbardziej renomowany produkt - może być on bowiem zupełnie niedopasowany do potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Zanim przejdziemy więc do wyboru konkretnego rozwiązania informatycznego, koniecznie pochylmy się nad wymaganiami, które wobec niego stawiamy. Uchroni to nas przed niepotrzebnymi wydatkami, marnowaniem czasu i nieporozumieniami. 

Przyszłość rekrutacji nadchodzi. Jak sztuczna inteligencja odmieni podejście do rozmów kwalifikacyjnych i wpłynie na zarządzanie zespołem?

Jedna z uczelni wyższych w Polsce przeprowadziła eksperyment. Stworzyła bota, który odpowiadał na pytania studentów oraz prowadził z nimi proste konwersacje. Ale bot był zaprojektowany na dwa sposoby - w jednym przypadku był po prostu elektronicznym okienkiem dialogowym, a w drugim - cyfrowym humanoidem. Okazało się, że większa grupa studentów obawiała się AI w postaci humanoidu. Przypadek? 

Częstuj „ciasteczkami” tylko za wyraźną zgodą

Polskie Prawo telekomunikacyjne w zasadzie jasno mówi, na jakich zasadach można stosować tzw. ciasteczka. RODO z kolei określa, jak należy uzyskać zgodę na ich zainstalowanie na komputerze internauty. Niedawno TSUE potwierdził te wymagania. Ci, którzy ich nie spełniają, powinni wziąć sobie do serca jego wyrok. Bo to może słono kosztować. 

Mobilne rozliczanie wniosków pracowniczych – przyjemny dodatek czy absolutny “must have”?

W niektórych polskich firmach, jeszcze do niedawna wzięcie kilku dni urlopu, potrzeba odbycia wyjazdu służbowego, pracy zdalnej, bądź wymiany sprzętu oznaczały konieczność wypełniania i procesowania papierowych dokumentów. Obecnie wnioski pracownicze można składać elektronicznie, dzięki systemom klasy HRM. Do części z nich możliwy jest również dostęp za pomocą urządzeń mobilnych. 

Sztuczna inteligencja w biznesie – jak “uczy się” oprogramowanie

Jeszcze niedawno, aby przewidzieć np. wielkość i strukturę przyszłych firmowych przepływów pieniężnych, konieczne było zastosowanie metod statystycznych. Niezbędne dane najczęściej pobierano ręcznie, następnie poddawano je wyrafinowanej obróbce. Na szczęście obecnie jest inaczej - dzięki nowoczesnym systemom Corporate Performance Management (CPM) i wbudowanym w nie mechanizmom sztucznej inteligencji. 

Okres urlopowy – Jak radzić sobie z zastępowaniem pracowników?

Zastępowanie pracowników w okresie urlopowym związane jest najczęściej z powierzeniem zadań innej osobie. Od przekazującego wymaga to wprowadzenia zastępcy w zakres tematyczny projektów, które są realizowane, jak i przekazanie konkretnych wytycznych i podjęcie ewentualnych decyzji na wypadek kryzysu w projekcie. W tym kontekście często pojawiają się problemy związane przede wszystkim z podejmowaniem konkretnych decyzji finansowych przez zastępcę. W poszczególnych komórkach funkcjonalnych nie ma najczęściej stanowisk zastępców dyrektorów czy kierowników, a decyzje finansowe na ogół nie mogą być podejmowane przez specjalistów czy menedżerów niższego szczebla. Jak sobie z tym radzić?  

Minął rok z RODO, a niewiadomych wciąż sporo

Po dwunastu miesiącach doświadczeń z nowymi zasadami ochrony danych osobowych mogłoby się wydawać, że to wystarczający czas na otrzaskanie się z nimi. Tymczasem wątpliwości, jakie wywołała niedawna wysoka kara nałożona przez organ nadzoru, pokazują, że jeszcze sporo miesięcy upłynie, zanim dopracujemy się jednolitego interpretowania prawa w tej dziedzinie.  

5 obszarów wykorzystania wirtualnych asystentów w biznesie

Asystenci w strukturach biznesowych istnieją od początku dziejów przedsiębiorczości. Do tej pory stanowili dobro luksusowe, które przysługiwało tylko najważniejszym pracownikom w firmie i kadrze zarządzającej. Wszystko wskazuje jednak na to, że niedługo każdy szeregowy pracownik będzie miał wsparcie w postaci swojego własnego asystenta, który pomoże mu w organizacji pracy, odnotuje wyjazdy służbowe czy złoży wniosek o urlop lub nowego laptopa. Mowa tu oczywiście o chatbotach – wirtualnych asystentach dla biznesu.  

Czy zawód HRowca zagrożony jest wyginięciem

Czy zawód HRowca zagrożony jest wyginięciem?

Galopujący rozwój technologii i sztucznej inteligencji sprawia, że pojawiają się coraz nowsze narzędzia do usprawniania pracy, właściwie we wszystkich obszarach biznesowych. Eksperci od rynku pracy prześcigają się w tworzeniu list zawodów, które odejdą w niepamięć, kiedy maszyny zastąpią ludzi. Czy zawód HRowca również zagrożony jest wyginięciem? Czy HRowcy mogą czuć się bezpieczni? 

7 zasad efektywnej współpracy z dostawcą oprogramowania dla biznesu

Wśród najczęstszych przyczyn niepowodzeń wdrożeń oprogramowania dla biznesu wymienić można między innymi niską jakość oraz niezadowalającą funkcjonalność systemów informatycznych, które mogą skutecznie zablokować sukces takiego przedsięwzięcia. Często jednak znacznie ważniejsza od charakterystyki samego produktu jest współpraca z dostawcą oprogramowania. Jak o nią zadbać? Dowiedz się z artykułu. 

Jak zatrzymać wartościowych pracowników w organizacji?

Obecna sytuacja na rynku pracy powoduje, że coraz ciężej zatrzymać pracownika w firmie. Organizacja, której zależy, aby utalentowane osoby pozostały w jej szeregach musi zaoferować im nie tylko atrakcyjne benefity, ale też odpowiednie wsparcie technologiczne, które odciąży pracownika z wykonywania uciążliwych i nużących procedur administracyjnych oraz umożliwi mu skupienie się na samorozwoju i realizacji swoich kluczowych obowiązków. 

ERP w chmurze – fakty i mity

Popularność usług dostarczanych w chmurze stale rośnie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, wraz z popularnością rozwiązań chmurowych wykształciło się wiele opinii, związanych z użytkowaniem tego typu oprogramowania. W tym artykule, na przykładzie systemu ERP w modelu SaaS, postaramy się rozdzielić najpopularniejsze opinie użytkowników na fakty i mity. 

Integracja oprogramowania dla biznesu – co i kiedy warto integrować?

W każdej, nawet niewielkiej firmie, działa nie jeden, a co najmniej kilka systemów informatycznych. Wiele z nich może działać wspólnie, znacząco podnosząc użyteczność każdego z systemów. Integracja oprogramowania, dzięki której taki efekt (zwany synergią) jest możliwy, jest procesem skomplikowanym i kosztownym – warto więc dobrze się zastanowić, które systemy warto zintegrować w firmie, a którym pozwolić działać samodzielnie. 

Wzrost produktywności a technologia

Jak to mądrze połączyć? Niezależnie od tego, czy firma widnieje na liście 500 Fortune, czy jest dopiero raczkującym startupem, produktywność jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu. Istnieje wiele technik na zwiększenie produktywności zespołów, ale niewątpliwie jedną z najpotężniejszych są narzędzia nowej technologii. 

Sposób na digitalizację obiegu dokumentów w sektorze publicznym.

Od 18. kwietnia bieżącego roku zamawiający, w rozumieniu ustawy o zamówieniach publicznych, będą mieli nowy obowiązek, którym jest nałożenie odbioru faktury w formie elektronicznej. Ma w tym pomóc nowe, bezpłatne narzędzie – platforma do elektronicznego fakturowania (PEF). Jak działa PEF i w jaki sposób można ją wdrożyć? Czy to rozporządzenie jest początkiem kompletnej informatyzacji przedsiębiorstw publicznych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.  

Jak zmierzyć efektywność wdrożenia systemu ERP?

To pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy przedsiębiorca, który myśli nad zakupem nowego systemu ERP. Pomiar efektywności wdrożenia to skomplikowana procedura, na którą składa się wiele czynników, innych dla każdej organizacji. Niektórzy dostawcy systemów oferują taką kalkulację w formie rozbudowanych i sprofilowanych kalkulatorów ROI (ang. return on investment). Zanim jednak przedsiębiorca zabierze się do wyliczania zwrotu z inwestycji, musi przeanalizować jakie wskaźniki są dla niego istotne i przede wszystkim – wybrać odpowiedni dla siebie system. Więcej w artykule. 

Jaki system informatyczny pomoże kontrolować kondycję przedsiębiorstwa?

Czy w portfelu działu handlowego jest wystarczająca liczba potencjalnych klientów, gwarantująca właściwą wielkość sprzedaży w przyszłości? Czy nasz biznes niebezpiecznie nie uzależnił się od jednego dostawcy bądź klienta? Czy rentowność wszystkich oferowanych produktów jest zadowalająca? Jak firma zareaguje na przewidywany wzrost cen surowców? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pomaga uzyskać system informatyczny klasy CPM. 

Zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa – jak poprawić produktywność firmy przy pomocy nowych technologii?

Zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa w kontekście cyfryzacji, koncentruje się dziś przede wszystkim na automatyzacji najprostszych czynności, procedur czy racjonalizacji zarządzania czasem w organizacji. Digitalizacja w dużej mierze eliminuje czynności powtarzalne, mechaniczne, czasami nie wymagające szczególnych umiejętności. Systemy zbierają dane, analizują i raportują. Coraz częściej rolą człowieka jest jedynie wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji.  

Jak przyspieszyć pracę? 5 sposobów na szybsze wprowadzanie danych do systemu

Systemy informatyczne potrafią zdecydowanie usprawnić pracę firmy. Dzięki nim, wiele żmudnych, powtarzających się czynności wykonuje komputer – i to w przeciągu kilku sekund. Jednak aby oprogramowanie mogło pokazać pełnię swoich możliwości, konieczne jest bieżące uzupełnianie go danymi, co bywa z kolei czasochłonne i uciążliwe dla pracowników. Sprawdźmy, jak przyspieszyć pracę użytkowników systemów dla biznesu. 

Kluczowe trendy w biznesie 2019

Kluczowe trendy w biznesie 2019

Kontrola klientów nad swoimi danymi, rozwój alternatywnego finansowania działalności, automatyzacja kontaktów z klientami, pełna personalizacja, gospodarka nastawiona na usługi, wzrost znaczenia społecznej odpowiedzialności biznesu - to zdaniem Jacka Kotarbińskiego najważniejsze trendy nadchodzącego roku. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule. 

Pracownicze Plany Kapitałowe – co oznaczają dla pracowników i pracodawców

Od 1 stycznia 2019 weszły w życie Pracownicze Plany Kapitałowe. Celem PPK jest umożliwienie pracownikom zgromadzenia dodatkowych oszczędności budujących źródło dochodu w okresie emerytalnym. Ustawa jasno określa rolę pracodawców w obsłudze programu - wiąże się ona z nowymi obciążeniami i obowiązkami administracyjnymi, do których warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Więcej w artykule. 

predefiniowany system hr

Predefiniowany system HR – idealne rozwiązanie dla małych i średnich firm

Rozbudowany system IT do obsługi procesów HR, który automatyzuje pracę dzięki wbudowanym mechanizmom i funkcjonalnościom, to dziś niezbędne narzędzie w każdej rozwijającej się organizacji. Jeżeli renomowany system przekracza budżet, jaki firma może przeznaczyć na takie rozwiązanie, dobrą opcją może okazać się kompaktowa wersja oprogramowania HR od sprawdzonego dostawcy. Czym jest taki kompaktowy system? Jakie są jego główne cechy? Na te pytania odpowiemy w artykule. 

integracja systemow informatycznych

Efektywna integracja systemów informatycznych – na czym polega i jakie przynosi korzyści w biznesie?

Firmy coraz częściej wykorzystują wyspecjalizowane oprogramowanie wspierające m.in. produkcję, sprzedaż, zarządzanie zasobami ludzkimi, rekrutację, obsługę magazynu, marketing oraz wiele innych procesów biznesowych. Najlepiej służą przedsiębiorstwom, gdy są ze sobą odpowiednio zintegrowane. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę na etapie na wyboru oprogramowania dla swojej firmy. 

digitalizacja danych pracowniczych

Digitalizacja akt pracowniczych – wielka innowacja dla działów HR w Polsce

Od 1 stycznia 2019 działy HR będą mogły zlikwidować papierowe archiwa, a pozyskane dane przenieść do swoich systemów HR w formie elektronicznych teczek pracowników. W naszym tekście piszemy o korzyściach ze zmian i radzimy, na jakie elementy powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy, którzy w związku z digitalizacją akt pracowniczych planują zmianę oprogramowania dla HR .  

Sektor IT

Sektor IT – alternatywna rzeczywistość na rynku pracy

Duże zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT sprawia, że firmy, by pozyskać i utrzymać pracowników nie tylko kuszą informatyków licznymi benefitami, ale też prześcigają się w doborze coraz to wymyślniejszych sposobów prowadzenia rekrutacji. Jak radzić sobie z poszukiwaniem kandydatów i co zrobić w przypadku braku odpowiednio wykwalifikowanej kadry? 

Mobilne systemy biznesowe

Mobilne systemy biznesowe – sprawdź zanim wybierzesz

Czasy, w których systemy dla biznesu instalowano bezpośrednio na komputerach pracowników, minęły bezpowrotnie. Nadchodzi era rozwiązań, które pozwalają na wygodną obsługę i realizację zadań użytkownika w terenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mobilnych systemów biznesowych? 

Elastyczny sytem

Elastyczny system dla biznesu, czyli jaki?

Wybór właściwego systemu informatycznego jest ważną i strategiczną decyzją. Dla wielu przedsiębiorców ważne jest, aby był on elastyczny. Poniżej przedstawiamy 10 cech, które pokazują na czym ma polegać wspomniana elastyczność wyboru. 

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej