Jak VR i AR może zmienić proces rekrutacji?

Virtual reality (VR) i augmented reality (AR) mają ogromny potencjał, jeśli chodzi o sposób w jaki pracujemy, ale również, w jaki rekrutujemy i pozyskujemy talenty.

Co to jest virtual reality i augmented reality?

Virtual reality (VR), czyli wirtualna rzeczywistość to symulacja rzeczywistości, która jest generowana przez komputery i możliwa do obserwacji poprzez specjalne okulary oraz słuchawki. Użytkownik doświadcza wtedy zarówno wizualnych doznań, jak i tych w formie audio, które tworzą wrażenie bycia w wykreowanej komputerowo rzeczywistości. W augmented reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości użytkownik widzi „realną” rzeczywistość, ale komputer dodaje do tego wirtualne elementy.

Jak HR może z tego skorzystać na wdrożeniu VR i AR?

VR i AR to dwa narzędzia, które doskonale sprawdzą się w pracy HR, szczególnie w kontekście rekrutacji. Jedną z ich największych korzyści jest możliwość zobaczenia, jak dany kandydat będzie zachowywał się i wykonywał swoje obowiązki jeszcze na poziomie procesu rekrutacyjnego. VR i AR daje możliwość „odtworzenia” naturalnych warunków pracy i przetestowania umiejętności aplikanta.

Wirtualny „przewodnik”

Virtual reality może być niezwykle przydatnym narzędziem do pokazania potencjalnym kandydatom, jak ich przyszłe miejsce pracy będzie wyglądało za pomocą tzw. wirtualnych wycieczek. O ile praca biurowa nie jest niczym, co mogłoby zaskoczyć kandydata, to praca terenowa może często stanowić dla niego wyzwanie. Taka „wirtualna wycieczka” daje podgląd aplikantom na przyszłe miejsce pracy i w szybki sposób weryfikuje ich oczekiwania. W doskonały sposób wykorzystała to niemiecka firma kolejowa Deutsche Bahn, która chciała przyciągnąć młodsze pokolenie do aplikowania na stanowisko konduktora, które na pierwszy rzut oka nie wydawało się być dla nich atrakcyjnym. W rezultacie takiego rozwiązania, firma pozyskała mnóstwo aplikacji od reprezentantów młodszego pokolenia.

Onboarding

Pierwsze dni pracy pracownika są kluczowe, ponieważ decydują one o tym, jak szybko będzie w stanie się zaadoptować i zacząć właściwą pracę. Skuteczny onboarding znacznie skraca czas adaptacyjny i zwiększa produktywność nowych pracowników. Z pomocą może przyjść wirtualna rzeczywistość. Zamiast czytania obszernych publikacji bądź uczenia się kultury organizacji „na własnej skórze”, nowy pracownik może to zrobić z wykorzystaniem VR. Świetnie wykorzystała to amerykańska firma z obszaru e-commerce – Jet.com, która za pomocą VR pokazuje nie tylko, jak wygląda sama praca, ale również, jak pracownicy spędzają wspólnie czas na spotkaniach integracyjnych.

Trening

Jedną z największych zalet VR i AR jest możliwość przeprowadzenia treningu dla nowo pozyskanych pracowników w bardzo szybkim tempie. Ponadto, możemy zasymulować wiele sytuacji, z którymi pracownicy prędzej, czy później mieliby styczność. Wiele organizacji już korzysta z tego rozwiązania, aby zwiększyć efektywność procesu wdrażania nowych pracowników. Przykładem jest Walmart, który korzysta z VR, nie tylko w trakcie rekrutacji, ale również onboardingu. Z wykorzystaniem VR uczy pracowników tzw. umiejętności miękkich i radzenia sobie z wieloma stresującymi sytuacjami tj. zdenerwowany klient. Warto wspomnieć, że takie rozwiązanie to nie tylko korzyść dla pracodawcy. Przygotowanie pracownika na każdą sytuację wzmacnia jego pewność siebie, co pozytywnie wpływa na jego komfort pracy. W przypadku Walmartu taki rodzaj treningu wzmocnij pewność siebie o 10-15%.

Grywalizacja

Celem grywalizacji jest odejście od klasycznych metod rekrutacji i zastąpienie ich bardziej nowoczesną alternatywą. Jest to, jak sama nazwa wskazuje wykorzystanie idei gier komputerowych, ale dopasowanych pod profil stanowiska. Może z sukcesem zastąpić klasyczne formularze rekrutacyjne i co najważniejsze, daje możliwość realnego przetestowania umiejętności aplikantów. Dodatkowo, jest też bardziej atrakcyjną dla nich formą. Taką formę wykorzystał Commonwealth Bank, który za pomocą VR testował szybkość i jakość podejmowania decyzji aplikantów.

Rekrutacja video

Wiele organizacji, jako jeden z etapów rekrutacji przewiduje nagranie przez aplikanta krótkiego video z odpowiedziami na automatycznie pojawiającymi się na ekranie pytaniami. Ten etap rekrutacji ma na celu poznanie kandydata i weryfikację jego umiejętności zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych jeszcze bez obecności rekrutera. Wadą tego rozwiązania jest nienaturalność, nie tylko zachowań kandydatów, ale również warunków. Wirtualna rzeczywistość wychodzi naprzeciw tym problemom. Dzięki VR rekruterzy mogą się „spotkać” z potencjalnymi pracownikami i zweryfikować ich umiejętności w najbardziej zbliżonych do naturalnych warunków.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej