Sztuczna inteligencja w biznesie – jak “uczy się” oprogramowanie

Jeszcze niedawno, aby przewidzieć np. wielkość i strukturę przyszłych firmowych przepływów pieniężnych, konieczne było zastosowanie metod statystycznych. Niezbędne dane najczęściej pobierano ręcznie – z szeregu źródeł, co oczywiście wiązało się ze sporym nakładem czasu pracy oraz dużym ryzykiem błędu. Następnie poddawano je wyrafinowanej obróbce, z wykorzystaniem modeli oraz narzędzi statycznych i ekonometrycznych, wymagających sporej wiedzy w tej dziedzinie lub też dane z poprzednich okresów z procentowym marginesem błędu stanowiły nowe dane.

Na szczęście obecnie jest inaczej – dzięki nowoczesnym systemom Corporate Performance Management (CPM) i wbudowanym w nie mechanizmom sztucznej inteligencji.

Jak działa sztuczna inteligencja?

Mimo że moc obliczeniowa współczesnych komputerów jest ogromna, z natury nie radzą one sobie zbyt dobrze z zadaniami, które z kolei dla człowieka nie stanowią żadnego problemu (np. rozpoznawanie twarzy znajomych czy rozumienie mowy). Uzyskanie takich zdolności stało się możliwe dzięki wprowadzeniu sztucznej inteligencji. Algorytmy opracowane przez ludzi i  przełożenie ich na algorytmy, na których opiera się większość aplikacji składają się bowiem ze skończonej liczby warunków i alternatyw. Otaczająca nas rzeczywistość jest zdecydowanie bardziej złożona. Człowiek porusza się w niej świetnie – posiada umiejętność błyskawicznego wyłuskiwania tych zmiennych, które są istotne dla podejmowanej decyzji, jednak komputer wyposażony  w mniej lub bardziej złożone algorytmy tego niestety nie potrafi.

Sztuczna inteligencja (AI – skrót od artificial intelligence) wypełnia tę lukę. Jej celem jest unowocześnienie systemu informatycznego tak dalece, by posiadał on zdolności zbliżone do tych, którymi dysponuje człowiek. Wykorzystuje się przy tym dwie techniki:

  • Uczenie maszynowe (ang. machine learning) – polegające na dostarczeniu komputerowi pewnej ilości danych (np. zdjęć osób) oraz decyzji (np. imion tych osób), dzięki którym nauczy się on rozpoznawać je na innych fotografiach.
  • Sieci neuronowe – zbliżone budową do ludzkiego mózgu: wzmacniają i osłabiają ścieżki pewnych zdarzeń (decyzji) w miarę uczenia maszynowego. Z oprogramowaniem wykorzystującym AI każdy z nas ma kontakt na co dzień. Wyszukiwarka Google, mechanizm podpowiadania treści serwisów społecznościowych, wirtualni asystenci w smartfonach – to tylko niektóre z przykładów.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w systemie Prevero

Jednym z rozwiązań informatycznych sięgających po dobrodziejstwa AI jest system Unit4 Prevero – narzędzie klasy Corporate Performance Management (o którym jakiś czas temu pisałem na GoodPoint). Prevero wspiera zarządzanie kondycją przedsiębiorstwa, skupiając się na kontrolowaniu indywidualnie zdefiniowanych w firmie, kluczowych wskaźników efektywności. Celem Prevero, jak każdego systemu z obszaru Business Intelligence, jest zagregowanie i przedstawienie zebranych danych (pochodzących z różnych źródeł, np. firmowych systemów informatycznych, arkuszy kalkulacyjnych, internetowych baz danych itd.) w przystępnej i zrozumiałej formie dla odbiorcy (np. wykresów, diagramów, tabel czy wskaźników), ułatwiającej podejmowanie w szybki sposób decyzji biznesowych.

Zaimplementowane w Prevero mechanizmy sztucznej inteligencji pozwalają m.in. na:

  • Prognozowanie przyszłych wydatków firmy. Oprogramowanie analizuje aktualne dane, samoczynnie rozpoznając wzorce oraz nieliniowe trendy, dostarczając wysokiej jakości analiz – za pomocą jednego kliknięcia (bez konieczności znajomości parametrów obliczeń czy sposobu przetworzenia danych przez program).
  • Automatyczne wyłapywanie błędnie wprowadzanych do systemu danych. W takim przypadku system nie tylko informuje o problemie, lecz również sugeruje wartości prawidłowe.

Sztuczna inteligencja w biznesie niesie za sobą ogromną wartość. Dzięki zaimplementowaniu  jej w oprogramowaniu, oszczędzamy mnóstwo czasu na manualnej pracy i żmudnej analizie, mogąc poświęcić go na podjęcie trafnych decyzji, a co za tym idzie realny rozwój naszego biznesu. Życzmy sobie aby na rynku pojawiało się coraz więcej rozwiązań, idących w te trendy.

Więcej o Prevero https://www.unit4.com/pl/produkty/inne/prevero

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej