Data mining w HR – wszystko co powinieneś wiedzieć o eksploracji danych

Pod pojęciem data mining kryje się wiele zastosowań, jak również duży potencjał dla organizacji. Czym jest data mining i jak z niego korzystać?

„Mining”, to tłumacząc z angielskiego „wydobycie” i powszechnie kojarzy się z górnictwem. Stosując odpowiednią do tego analogię, data mining to nic innego jak „wydobycie” potrzebnych informacji,  z olbrzymiej ilości dostępnych danych. Innymi słowy, proces ten  można określić jako  odkrywanie zależności i schematów w dużych bazach danych, a następnie ich przetwarzanie w informacje, które w rezultacie mogą być użyte do przewidywania trendów i podejmowania decyzji w organizacji.

Metody eksploracji danych

Aby dogłębniej zrozumieć data mining warto poznać metody eksploatacji danych, które dzielimy na 6 głównych rodzajów:

 1. Klastrowanie – celem tych metod jest odnajdowanie w bazie danych zbiorów, które posiadają podobne cechy. Wykorzystywane jest in. przy określaniu segmentów rynku na podstawie cech klientów czy poprawie jakości produktu.
 2. Asocjacja – inaczej odkrywanie zależności w bazie danych. Znajduje zastosowanie m.in. przy planowaniu kampanii promocyjnych, czy opracowywaniu nowych ofert.
 3. Sekwencja – odkrywanie wzorów zachowań, przydatne m.in. przy analizie koszyka, przewidywaniu sprzedaży czy marketingu bezpośrednim.
 4. Klasyfikacja – głównym celem tych metod jest odnajdywanie zależności między klasyfikacją danych obiektów, a ich charakterystyką. Przykładem zastosowania jest m.in. klasyfikacja pacjentów, czy segmentacja grupy klientów ze względu na ich potencjał zakupowy.
 5. Wykrywanie zmian i odchyleń – odnajdywanie różnic pomiędzy oczekiwanymi, a aktualnymi wartościami danych. Ta metoda znajduje swoje zastosowanie m.in. przy analizie danych pochodzących z dużych supermarketów, czy w zrozumieniu trendów i zmian zachodzących w procesach, które odpowiadają za te zmiany.
 6. Odkrywanie zbieżności w przebiegach czasowych – to inaczej odnajdywanie podobieństw w danych ramach czasowych np. przy identyfikacji firm na giełdzie o podobnej dynamice wzrostu akcji.

Powyższy zestaw nie wyczerpuje jednak w całości metod data mining, a zatem jego potencjału. Jedną z nowszych jest pozyskiwanie danych z różnych źródeł multimedialnych tj. dźwięk, tekst, video czy grafika. Przykładem bardziej zaawansowanej taktyki jest „distributed data mining’,czyli sposób pozyskiwania informacji, który umożliwia eksplorację danych z różnych oddziałów organizacji, nawet na drugim końcu świata. Ma to znaczenie na przykład, kiedy firma prowadzi swoje zagraniczne filie lub oddziały.

Data mining a HR

Eksploracja danych w działach HR znajduje szerokie zastosowanie i może wspomóc właściwie każdy obszar działalności tego działu. Bazuje nie tylko na aktualnych wydarzeniach, ale może także pomóc przewidzieć scenariusz przyszłych zdarzeń. W skrócie data mining można sprowadzić do trzech poniższych funkcji:

 1. Przewidywanie tego, co może wydarzyć się w przyszłości na podstawie tego, co wydarzyło się w przeszłości.
 2. Analizowanie i monitorowanie obecnych zdarzeń oraz tych, które wydarzyły się w przeszłości.
 3. Raportowanie przeszłych wydarzeń w celu porównania ich z tymi, które wydarzą się w przyszłości.

Jak powyższe funkcje można wykorzystać do codziennych aktywności HR? Poniżej kilka przykładów:

 • Obsadzanie najlepiej dobranych osób na konkretne stanowiska pracy – w tym przypadku wykorzystanie narzędzi data mining pozwolą na identyfikację cech pracowników (umiejętności + doświadczenie), które będą determinować jakość wykonywania obowiązków.
 • Poznanie przyczyny, dla której pracownicy odchodzą z firmy, dzięki czemu możliwe jest zaimplementowanie strategii, które pozwalają na utrzymanie wartościowych członków zespołu.
 • Dobieranie kursów oraz szkoleń, aby rozwijać kompetencje pracownika w konkretnym obszarze i za jego pomocą realizować cele biznesowe.
 • Analizowanie, jakiej wysokości premia zmotywuje pracownika i zwiększy jego efektywność.
 • Przewidywania na podstawie przeszłych wydarzeń, jakie umiejętności są kluczowe, aby dany projekt zakończył się sukcesem.

Zalety i korzyści

Z ankiety przeprowadzonej przez IDG wśród 70 liderów biznesowych  wynika, że aż 92% respondentów chce wdrożyć zaawansowaną technologię eksploracji danych do ich organizacji. Ta sama ankieta wskazuje również na mnogość korzyści wynikających z korzystania z data mining. Najczęściej wskazywanymi są:

 • poprawa jakości podejmowanych decyzji,
 • planowanie i przewidywanie,
 • budowanie przewagi konkurencyjnej,
 • redukcja kosztów.

„Szefowie firm powinni pomyśleć o systemie IT, który będzie w stanie pomieścić wszystkie dane w jednej bazie, ustandaryzować je i umożliwić ich dokładną analizę. Brak wdrożenia takich rozwiązań może spowodować problemy z analizą danych, co w efekcie prowadzi do poważnych błędów w zarządzaniu.”

– mówi Krzysztof Sołowski, HR Senior Presales Consultant w Unit4 Polska, firmie, która jest producentem oprogramowania dla biznesu marki Teta.

Eksploatacja danych, oprócz oszczędności finansowych, to również efektywność czasowa. Przykładem jest sam proces rekrutacyjny – w tym przypadku obsadzenie pozycji , odpowiednimi osobami zabiera dużo mniej czasu niż ma to miejsce, gdy używamy tradycyjnych metod, szczególnie, gdy stanowisk do obsadzenia jest wiele.

Data mining może być bezapelacyjnie jednym z najważniejszych elementów rozwoju branży HR, natomiast należy pamiętać, aby analizą danych, zajął się doświadczony specjalista z organizacji, który będzie w stanie dokonać właściwej interpretacji dostarczonych informacji.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej