Jak zmierzyć efektywność wdrożenia systemu ERP?

To pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy przedsiębiorca, który myśli nad zakupem nowego systemu ERP. Problem polega na tym, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Pomiar efektywności wdrożenia to skomplikowana procedura, na którą składa się wiele czynników, innych dla każdej organizacji. Niektórzy dostawcy systemów oferują taką kalkulację w formie rozbudowanych i sprofilowanych kalkulatorów ROI (ang. return on investment). Zanim jednak przedsiębiorca zabierze się do wyliczania zwrotu z inwestycji, musi przeanalizować jakie wskaźniki są dla niego istotne i przede wszystkim – wybrać odpowiedni dla siebie system.

Dobór odpowiednich KPI

Zakup oprogramowania ERP to nic innego jak inwestycja, która na początku powinna zostać dobrze zaplanowana. W tym celu wybiera się tzw. wskaźniki KPI (ang. Key Performance Indicators) czyli kluczowe wyznaczniki efektywności. Każda firma, przed podjęciem decyzji o wyborze dostawcy, powinna przeprowadzić szczegółową analizę potrzeb i na jej podstawie dobrać odpowiedni zestaw KPI.  Wybór odpowiednich wskaźników efektywności zależy od kilku kluczowych aspektów, takich jak:

 • Wielkość firmy
 • Branża w jakiej działa przedsiębiorstwo
 • Strategia biznesowa firmy na najbliższe lata
 • Kluczowe problemy z jakimi zmaga się firma
 • Poziom zaawansowania technologicznego

Analiza kosztów wdrożenia

To kolejny ważny etap, który wymaga przeanalizowania i porównania ofert co najmniej kilku dostawców. Koszt samego wdrożenia systemu, to tylko jedna z wielu składowych pełnej wyceny. Składając zapytanie ofertowe, przedsiębiorca powinien więc zadać kilka dodatkowych pytań, takich jak:

 • Ile wynoszą opłaty za bieżącą obsługę systemu po wdrożeniu?
 • Jaki jest średni koszt aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji?
 • Czy system posiada zestaw dodatkowo płatnych funkcjonalności?
 • Czy za dostosowywanie oprogramowania do najnowszych wymogów prawnych trzeba dodatkowo płacić?
 • Czy pojawią się dodatkowe koszty związane z obsługą klienta?
 • Czy dostawca jest wiarygodny i posiada doświadczenie, które pozwoli mu utrzymać się na rynku nawet w dobie ewentualnego kryzysu?

Odpowiedzi dostawców na powyższe pytania pomogą oszacować koszty związane z nowym systemem, które firma miałaby ponosić przez najbliższe lata (często chodzi nawet o 10 lat, ponieważ tak kształtuje się średni cykl zmiany systemów ERP). Taka kalkulacja to dobry punkt wyjścia do przeprowadzenia kolejnej analizy, czyli zwrotu z inwestycji.

Jak obliczyć zwrot z inwestycji w system ERP?

Kiedy już firma dobierze odpowiednie wskaźniki KPI i wie, ile będzie ją kosztowało wdrożenie wybranego systemu, może przejść do analizy korzyści. Efektowność wdrożenia systemu ERP można zmierzyć samemu lub przy pomocy narzędzi, które oferuje dostawca. Najbardziej dokładnym i skutecznym sposobem jest pomiar KPI prowadzony przez obydwie strony: klienta i producenta oprogramowania (lub partnera wdrożeniowego). Taka kalkulacja pozwala najszybciej zdefiniować oczekiwane cele przy pomocy danych liczbowych.

Dostawcy systemów ERP oferują kompleksowe wsparcie w tym zakresie, tworząc dla swoich klientów kalkulatory ROI, dopasowane do wybranych wskaźników KPI. Aby zobaczyć jak działa taka kalkulacja, najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem. Poniżej przedstawiamy wyliczenia z kalkulatora ROI, stworzonego dla firmy z branży finansowej, przez Unit4 Polska – dostawcę oprogramowania dla biznesu marki TETA. Dane procentowe są estymowane na podstawie raportów Technology Evaluation Centers oraz wewnętrznych badań, przeprowadzonych na klientach dostawcy.

50 – liczba użytkowników obsługujących system

Jak wynika z powyższej tabeli, oszczędności roczne wynikające z wdrożenia systemu ERP mogą wynieść ponad milion złotych. Wynika to z faktu, że dzięki nowym technologiom redukowane są ilości zapasów oraz nakład pracy potrzebny do zrealizowania danego zadania, a także usprawniane są takie procesy jak zaopatrzenie, obsługa klienta, sprzedaż oraz kontrola księgowa. Każdy przedsiębiorca, przed podjęciem decyzji o wdrożeniu powinien przygotować podobną kalkulację razem ze swoim dostawcą. Analizując takie opracowanie można się przekonać, że na zwrot z tak dużej inwestycji, nie trzeba długo czekać. Zgromadzone liczby mogą być argumentem dla osób decyzyjnych/akcjonariuszy firmy i świadczyć o rozwoju i usprawnianiu przez digitalizację funkcjonowania firmy.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej