Grywalizacja w systemach dla firm jako sposób na zwiększenie zaangażowania pracownika

Każdy dobry manager wie, że jego firmę tworzą nie stosowany w niej sprzęt, technologie czy procesy, a jej pracownicy. Wykorzystanie drzemiącej w nich wiedzy i umiejętności oraz odpowiednie zaangażowanie personelu to jedno z najważniejszych zadań kierownictwa, a zarazem kluczowy czynnik sukcesu przedsiębiorstwa. Bardzo ciekawym – i co ważne skutecznym – sposobem na utrzymanie zaangażowania pracownika na odpowiednim poziomie jest grywalizacja w systemach dla firm (czyli okraszenie “nudnego” oprogramowania biznesowego odrobiną rozrywki i rywalizacji).

Czym jest grywalizacja?

Mimo że grywalizacja (na świecie znana jako gamification) bynajmniej nie jest podejściem nowym, jest w Polsce w dalszym ciągu mało znana i wykorzystywana. Idea ta zakłada stosowanie elementów gier (cech, zasad, przedmiotów) w realnej rzeczywistości, w celach niezwiązanych z samą grą. Grywalizacja czerpie z gier dowolnego gatunku – w zależności od kontekstu i potrzeby jej wykorzystania, zastosowanie znajdują w niej mechanizmy znane zarówno z gier planszowych, karcianych, towarzyskich, a także gier wideo czy sportowych.

Zastosowanie w biznesie

Zasady grywalizacji już dawno zainteresowały świat biznesu, który od kilku lat coraz śmielej po nią sięga. Cel jest prosty: zwiększenie zaangażowania pracownika oraz podniesienie skuteczności i jakości jego pracy. Wzbogacenie codziennych firmowych zadań elementami gier (czyli rozrywką i rywalizacją), może bowiem sprawić, że będziemy wykonywać swoją pracę chętniej, a może nawet szybciej i dokładniej. Najprostszym (choć dość kontrowersyjnym, a przez co nie zawsze dobrym) przykładem zastosowania grywalizacji w firmie jest ranking handlowców. Uszeregowanie pracowników według skuteczności sprzedaży z pewnością obudzi w nich chęć rywalizacji, która (oprócz dotychczasowych motywatorów, np. finansowych) może napędzić wyniki przedsiębiorstwa.

Inny, nieco bardziej wyrafinowany pomysł na wdrożenie grywalizacji w biznesie to przyznawanie pracownikom punktów za wykonywane przez nich zadania. Punkty te następnie podlegają wymianie na przedmioty – np. ułatwiające pracę (lepszy sprzęt biurowy). Skojarzenia z programami lojalnościowymi znanymi ze stacji paliw czy hipermarketów są tu całkiem na miejscu – one również korzystają z idei grywalizacji.

Grywalizacja w systemach dla firm

O walorach grywalizacji pamięta wielu producentów oprogramowania dla biznesu, wzbogacając funkcje swoich produktów o elementy gier (najczęściej komputerowych). Oto najpopularniejsze spośród nich:

  • punkty i nagrody – przyznawane pracownikom np. za wykonanie określonych zadań,
  • zestawienia – rankingi prezentujące osiągnięcia pracowników względem siebie,
  • tytuły i odznaczenia – wyróżnienia przyznawane pracownikom za ich szczególne osiągnięcia,
  • avatary – grafiki (niekoniecznie zdjęcia) identyfikujące pracowników,
  • wirtualna waluta otrzymywana za realizację wybranych zadań, którą pracownik może wykorzystać w wirtualnym sklepie (np. możliwość ‘zakupu’ udoskonaleń swojego systemu),
  • udoskonalenia – poprawa właściwości posiadanych narzędzi pracy, tak aby wykonywanie firmowych zadań było możliwe jeszcze efektywniej,
  • poziomy – po ukończeniu określonych zadań poziomu 1 pracownik ma możliwość wykonania zadań poziomu 2, które wcześniej nie były dla niego dostępne.

Warto pamiętać, że grywalizacja w systemach dla firm ma na celu nie tylko zwiększenie zaangażowania pracownika, ale również (a może przede wszystkim?) zachęcenie go do korzystania z aplikacji. Wszak nawet najlepszy system informatyczny, jeśli nie będzie stosowany, nie ujawni pełni swych walorów.

Wpływ grywalizacji na zaangażowanie pracownika

Wiemy już jak to wygląda w teorii, czas więc na praktykę. Czy elementy gry wpisane w codzienne obowiązki rzeczywiście są w stanie realnie wpłynąć na zaangażowanie pracownika? Według tegorocznego badania firmy TalentLMS, przeprowadzonego na grupie 400 pracowników na co dzień korzystających z systemów informatycznych z elementami gamifikacji, zdecydowanie tak. Aż 87% jego respondentów potwierdziło, że grywalizacja poprawia ich produktywność. Niewiele mniej, bo 85% przyznało, że chętniej korzystają z oprogramowania, w którym zastosowano grywalizację. Komplet szczegółów na temat wspomnianego badania dostępny jest tutaj.

Przy takiej analizie konieczne jest także spojrzenie przez pryzmat branży. Przykładowo, największym motywatorem pracownika handlowego od zawsze była i nadal jest odpowiednio naliczona premia za jego działania sprzedażowe.

„Jeśli używany w firmie system ERP wylicza ją  prawidłowo i zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, często to wystarczy aby handlowiec był odpowiednio zmotywowany do pracy, nawet bez użycia elementów grywalizacji.”

– mówi Tomasz Dobrzański, z firmy Unit4  Polska, producenta oprogramowania dla biznesu marki TETA.

A jakie jest Wasze zdanie na temat grywalizacji w biznesie i systemach informatycznych? Czy sprawdziłaby się w Waszych firmach? A może już w nich działa? Zachęcam do dzielenia się własnymi doświadczeniami w komentarzach. Natomiast wszystkim tym, których zainteresował temat grywalizacji i którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, polecam kurs ‘Gamification’ Kevina Werbacha z Uniwersytetu w Pensylvanii. Można go znaleźć na portalu Coursera.

 

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej