Pracownicze wyspy szczęśliwe – czym charakteryzuje się dobry pracodawca?

Jedną z najbardziej zadowolonych grup zawodowych w kraju pozostają osoby zatrudnione w branży IT. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej branży niezwykle częste są zmiany miejsca pracy. Dlaczego tak się dzieje?

Rynek pracy w sektorze IT w dalszym ciągu pozostaje rynkiem pracownika. Firmy prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych korzyści dla tych, którzy zdecydują się wstąpić w ich szeregi. Okazuje się, że zwykłe motywatory zewnętrzne (np. darmowa opieka medyczna, pokoje gier i relaksu, dofinansowanie do wakacji itp.) już dawno przestały wystarczać. W ramach badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak przebadano grupę specjalistów IT pod kątem czynników mających wpływ na ich decyzję o zmianie pracodawcy. Z odpowiedzi respondentów wynika, że główne powody, dla których programiści decydują się na zmianę firmy to:

  • Niezadowalające możliwości rozwoju zawodowego
  • Brak poczucia autonomii w pracy
  • Brak więzi z firmą i realizowanymi zadaniami

“Jak widać, podane powody są związane z czynnikami motywacji wewnętrznej, dlatego współczesne firmy IT muszą pamiętać o tym jak ważnym aspektem jest myślenie o potrzebach przynależności i rozwoju swoich pracowników. Przykładem korporacji, która stawia na zadowolony i sprawdzony zespół jest Unit4 Polska – producent oprogramowania dla biznesu marki Teta. O dobrej atmosferze i dobrych warunkach do rozwoju w tej firmie świadczy chociażby imponująco długi staż pracowników. Wielu z nich jest związanych z firmą od samego początku swojej kariery. Aż 15 % zespołu stanowią osoby, które są z nami już ponad 15 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy nasz pracownik jest traktowany na równi innymi, bez względu na długość stażu”

– mówi Jana Jaworska, HR Business Partner w Unit4 Polska.

Co sprawia, że pracownicy wchodzą w głębszą relację ze swoim pracodawcą? Pracowników przyciąga nie tylko dobra atmosfera, ale także możliwości nieustannego rozwoju i realny wpływ na tworzenie oprogramowania. „U nas doświadczasz uczucia, które określamy hasłem GO LIVE. Nie jesteś trybikiem w maszynie, lecz doskonale wiesz kto i jak używa aplikacji, które tworzysz. Nasi ludzie nie programują zgodnie z opisem, który dostają z centrali, lecz mają realne możliwości kreacji. Każdy, bez względu na staż, może zostać autorem – wygrywa najlepszy pomysł. Ponadto tworzymy coś, co jest użyteczne. Trzy lata programowaliśmy od podstaw nowe rozwiązanie TETA EDU po to, aby uczelnie i firmy w Polsce mogły rozliczać płace swoich pracowników dofinansowane z funduszy unijnych.”- dodaje Marek, architekt w zespole tworzącym oprogramowanie Teta w firmie Unit4 Polska..

Firmy, które traktują członków swoich zespołów jak cenne ogniwa w procesie tworzenia przestają być tylko zakładem pracy. To przede wszystkim atrakcyjne miejsca do poszerzenia i zrealizowania swoich ambicji zawodowych. Gadżety i bonusy, które zapewnia pracownikom dział HR są ciekawym i wartościowym dodatkiem, ale nigdy nie zastąpią one u pracownika potrzeby posiadania inicjatywy. Oddanie mu swobody i uwzględnianie samodzielnie podejmowanych przez niego decyzji, może okazać się niezwykle przydatne w procesie, a do tego utwierdzi pracownika z pewności, że jego potencjał jest potrzebny i wykorzystany.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej