Dobry system ERP wsparciem w rozwoju organizacji wielofirmowej

Organizacje, które chcą się rozwijać często tworzą nowe firmy, albo przejmują kolejne spółki z tych samych lub pokrewnych branż. Dzięki nowym, wydzielonym strukturom możliwa jest lepsza kontrola wzrostu, ryzyka biznesowego i podatkowego. Każdy przedsiębiorca musi jednak pamiętać o tym, że organizacją wielofirmową zarządza się sprawnie pod warunkiem, że wspiera ją system ERP, który dobrze obsługuje procesy związane z wielofirmowością.

Odpowiedni dostawca kluczem do sukcesu

Przedsiębiorca wybierający system ERP dla rozwijającej się organizacji musi przed wszystkim zwrócić uwagę na to czy dostawca oprogramowania, którego bierze pod uwagę, zapewnia skalowalne rozwiązanie. Dla firmy o mniejszych obrotach, zatrudniającej 200-250 osób może wystarczyć prostszy system ERP/HR. Jednak kiedy przedsiębiorstwo w ciągu kilku lat zwiększy obroty o kilkadziesiąt milionów PLN i zatrudnienie do 750 lub więcej pracowników, procesy biznesowe będą na tyle złożone, że proste systemy ERP/HR im nie sprostają. Warto więc już na początku zainwestować w większy i bardziej rozbudowany system, który w przyszłości będzie rozwijać się razem z firmą i odpowiadać na zwiększające się potrzeby.

Wybór modelu licencjonowania ERP i infrastruktury to nie priorytet

Wybierając rozwiązanie ERP dla swojej firmy wielu przedsiębiorców zaczyna od zastanawiania się nad tym jaki model oprogramowania wybrać. SaaS? A może jednak model on-premise? Jak się okazuje takie podejście nie zawsze jest odpowiednie.

„Model nie jest najważniejszym wyborem dla klienta ERP. Liczy się przede wszystkim to czy funkcje systemu spełniają wymagania biznesowe danej organizacji.

– mówi Piotr Chrobot, Prezes Zarządu w firmie Unit4 Polska, która jest producentem oprogramowania dla biznesu marki Teta.

„Dobrze dobrany model dostarczania ERP, może oczywiście ograniczyć koszty korzystania z systemu oraz uprościć dostęp- świadczą o tym choćby pozytywne opinie klientów korzystających z naszego oprogramowania Teta w modelu SaaS. Jednak nadrzędnym celem przedsiębiorcy wybierającego system ERP dla rozrastającej się organizacji powinien być wybór rozwiązania z takimi funkcjonalnościami, które zapewnią sprawną obsługę procesów związanych z wielofirmowością.

– dodaje Piotr Chrobot.

Według prezesa Unit4 Polska najważniejsze funkcjonalności, które powinien zawierać system ERP dla organizacji wielofirmowych to:

  • Struktura drzewiasta pozwalająca pracować na gałęzi firm lub na pojedynczej firmie
  • Jedno logowanie (jeden użytkownik/hasło) do systemu wielu firm z zarządzaniem ich uprawnieniami w jednym miejscu
  • Generowanie dokumentów między spółkami(sprzedaż > zakup, WZ > PZ)
  • Spójny plan kont pozwalający ujednolicić raportowanie z jednej firmy, wielu firm lub wielu grup spółek
Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej