Elastyczny system dla biznesu, czyli jaki?
Czasy, w których wdrożenie oprogramowania oznaczało rewolucję w firmie minęły bezpowrotnie. Obecnie coraz częściej wybiera się rozwiązania elastyczne, dobrze adaptujące się do unikalnych realiów danego przedsiębiorstwa – tj. wspierające już istniejące, wypracowywane przez wiele lat procesy biznesowe.
Oczywiście nie wszystkie dostępne na rynku produkty jednakowo dobrze dopasują się do potrzeb danego biznesu. Jak zatem ocenić elastyczność systemu informatycznego, czyli jego zdolność dostosowania się do firmowych warunków?
Na przykład konfrontując jego możliwości z poniższą listą.
10 cech elastycznego systemu biznesowego
Webowy interfejs użytkownika
Nowoczesne systemy dla biznesu współpracują z większością popularnych urządzeń, niezależnie od obsługującego je systemu operacyjnego i rozdzielczości ekranu. Wszystko dzięki zastosowaniu rozwiązań webowych (oprogramowanie obsługiwane jest poprzez przeglądarkę internetową) oraz technologii RWD (poszczególne elementy interfejsu graficznego dostosowują swoją wielkość, kształt i rozmieszczenie do rozdzielczości ekranu). Umożliwia to wygodne korzystanie z oprogramowania zarówno za pomocą komputera, jak i urządzeń mobilnych.
Budowa modułowa
Szeroka funkcjonalność gotowych systemów biznesowych zwykle (w pewnym stopniu) wykracza ponad potrzeby firmy, działu czy konkretnego stanowiska. Te rozwiązania, które charakteryzują się niejednolitą, modułową budową pozwalają na dostosowanie funkcjonalności systemu – i np. dezaktywację niepotrzebnego modułu finansowego w dziale produkcyjnym (upraszczając tym samym interfejs aplikacji).
Edytor pól i widoków
Jeśli administracyjna część systemu pozwala na (przynajmniej częściową) edycję jego formatek, ekranów, list rozwijalnych czy dodawanie nowych pól, drobne poprawki w aplikacji jesteśmy w stanie nanosić własnymi siłami, niezależnie od dostawcy oprogramowania. Oznacza to oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy.
Preferencje użytkownika
Ilu użytkowników, tyle potrzeb jeśli chodzi o zawartość pulpitu, układ menu czy rozkład informacji na listach danych. Ważne więc aby system informatyczny pozwalał na indywidualną konfigurację jak największej liczby elementów interfejsu graficznego, wpływających na wygodę korzystania z aplikacji.
System uprawnień
Rozbudowany system uprawnień, oparty o role i grupy użytkowników pozwala nie tylko ograniczyć dostęp pracowników do wybranych danych, ale również dostosować funkcjonalność aplikacji do zakresu ich obowiązków.
Kreator raportów
Za pomocą narzędzia do budowania raportów każdy użytkownik systemu jest w stanie samodzielnie stworzyć dokładnie takie zestawienie, jakiego w danej chwili potrzebuje – w zależności od nadanych uprawnień. Rozwiązania tego typu są zazwyczaj proste w obsłudze i nie wymagają posiadania wiedzy technicznej.
API (Application Programming Interface)
API, czyli interfejs programistyczny aplikacji, umożliwia stosunkowo łatwą integrację danego rozwiązania z oprogramowaniem już działającym w firmie. Dzięki API typowe operacje (jak np. dodawanie nowego klienta czy edycję jego danych) może wykonywać nie tylko użytkownik korzystający z tradycyjnego “panelu sterowania”, ale również inny system informatyczny (oczywiście po uprzedniej integracji obu narzędzi).
Logowanie domenowe
Interfejs programistyczny (API) to nie jedyny element ułatwiający wkomponowanie oprogramowania w istniejącą infrastrukturę IT przedsiębiorstwa. Naprzemienne korzystanie z kilku aplikacji jest znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu logowania domenowego (LDAP), czyli użycia tej samej nazwy użytkownika i hasła we wszystkich systemach. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy dzięki technologii SSO (Single Sign On), automatycznie uwierzytelniającej użytkownika we wszystkich aplikacjach, po zalogowaniu się tylko do jednej z nich.
Wygodny eksport i import danych
Nawet najlepsze systemy informatyczne muszą czasem ustąpić miejsca uniwersalnym narzędziom do obróbki danych, jak np. Microsoft Excel. Ważne więc aby aplikacja pozwalała na wygodny import oraz eksport informacji – z wykorzystaniem popularnych formatów CSV, XLS czy XLSX.
Edytor automatyzacji i procesów biznesowych
Na świecie nie ma dwóch identycznych firm. Wiedzą o tym twórcy systemów informatycznych wyposażonych w kreatory reguł – automatyzujących działanie aplikacji według zdefiniowanych warunków (jak np. wysyłka przypomnienia mailowego o przeterminowanym zadaniu). Najlepsze edytory idą o krok dalej, umożliwiając projektowanie przepływu pracy / procesów biznesowych za pomocą popularnej notacji graficznej – BPMN. System zrobi wówczas dokładnie to, co w nim narysujemy.