3 największe trendy w SaaS – Jak wpływają na funkcjonowanie firmy

SaaS jest modelem, który z roku na rok zdobywa nie tylko coraz większy udział w rynku, ale ma także wpływ na funkcjonowanie firm. W jaki sposób?

Według szacunków Gartner Inc. przychody z SaaS w 2019 wzrosną aż o 17% osiągając kwotę 85,1 mld USD w światowym rozrachunku. Tym samym SaaS stanowi, jak dotychczas, największy segment światowego rynku usług związanych z chmurą (więcej o rozwoju tego modelu można dowiedzieć się z naszego raportu https://goodpoint.blog/wplyw-xaas-na-sektor-uslug-pobierz-darmowy-raport/). Te liczby są indykatorem dynamicznego wzrostu liczby oprogramowania oferowanego w tym modelu, ale również wzrostu jego popularności. Tak więc tam, gdzie wzrost, tam pojawiają się trendy. Przyjrzyjmy się bliżej trzem z największych i ich wpływowi na funkcjonowanie firmy.

AI i machine learning

Obecność AI i machine learning w zestawieniu trendów jest oczywista dla większości, ale i też zupełnie zasłużona. Obecnie firmom zależy najbardziej na wzroście produktywności i ograniczeniu czasu spędzonego na zadaniach, które mogą być zautomatyzowane. Dlatego właśnie AI i machine learning w produktach SaaS jest tym, czego szukają klienci w każdym zakresie działalności (sprzedaż, HR, finanse, itd.). Przykładem jest AppZen, który oferuje zautomatyzowane audyty z wykorzystaniem AI. To właśnie dzięki temu stała się drugą najszybciej rozwijającą się firmą z usługami SaaS w 2018 roku zyskując 150% wzrostu w ostatnim półroczu poprzedniego roku. Dzięki obecności AI w usługach SaaS firmy zyskują możliwość personalizacji oferowanych usług poprzez analizowanie danych użytkowników. Ponadto, AI umożliwia zaawansowaną automatyzację, co w konsekwencji prowadzi do lepszego dostosowania się do potrzeb zarówno konsumentów, jak i pracowników. Co ważne, AI i machine learning również w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo. Pod koniec 2018 roku Oracle zdecydowało się na zaimplementowanie specjalnych rozwiązań, aby w automatyczny sposób wykrywać i eliminować potencjalne zagrożenia.

SaaS w modelu rozwiązań wertykalnych

Horyzontalny model rozwiązań jest uniwersalny branżowo, natomiast wertykalny jest dużo bardziej spersonalizowany i skupiający się na klientach z jednego obszaru bądź branży. I to właśnie ten drugi model staje się trendem wśród produktów SaaS. Jakie niesie za sobą korzyści dla klienta? Taki model rozwiązań zaprojektowany jest, aby spełniać wymagania konkretnej branży, więc tym samym dostarcza większą wartość biznesową. Co więcej, skupia się na konsumentach, czy użytkownikach docelowych konkretnej branży, więc jest w stanie pozyskać jeszcze bardziej adekwatne insighty, czy dane. Model ten ma również wpływ na zmniejszenie kosztów pozyskania klienta. Dostawcy usług SaaS w modelu rozwiązań wertykalnych mają możliwość dostosowania funkcjonalności do konkretnych potrzeb klientów, co w rezultacie zwiększa efektywność. Doskonale w ten trend wpisuje się Unit4 Polska z dedykowanymi rozwiązaniami dla branży w zakresie produktów TETA.

„Współpracujemy z różnymi firmami, w związku z czym zakres oferowanej funkcjonalności jest indywidualnie określany. Różne są też, zależnie od branży, wymagania odnośnie integracji z pozostałymi systemami w firmie. Najnowsze produkty TETA, oferowane w modelu SaaS, posiadają również standardowe podpowiedzi i sugestie dla końcowych użytkowników tak, aby wszystkie czynności w systemie były maksymalnie proste i intuicyjne.”

– wyjaśnia Mateusz Łaba, specjalista w dziedzinie rozwiązań ERP z Unit4 Polska.

W najbliższej przyszłości będziemy obserwować coraz więcej rozwiązań tego typu, gdyż firmy starają się bardziej personalizować swoje usługi i wyróżnić na tle powiększającej się konkurencji. Z drugiej strony powstają również ustandaryzowane rozwiązania predefiniowane skierowane do małych i średnich firm. Jeśli dostawca oprogramowania ma wystarczające doświadczenie z wielu branży, jest w stanie opracować takie rozwiązanie, które będzie funkcjonalne i wygodne w użyciu dla przedsiębiorstw mniejszej skali, korzystając z renomowanego narzędzia sprawdzonego w wielu przypadkach. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z tekstu na naszym blogu: https://goodpoint.blog/predefiniowany-system-hr-idealne-rozwiazanie-dla-malych-i-srednich-firm/?cn-reloaded=1

Integracje z API

API jest fundamentalną częścią rozwoju oprogramowania w ostatnich latach i dlatego rozwiązania SaaS muszą wyjść naprzeciw temu wymaganiu i zaoferować możliwość integracji. Niektóre firmy decydują się na migrację wszystkich danych do chmury, ale są też takie, które chcą zintegrować ich dotychczasowe rozwiązania z SaaS. Początkowo dostawcy SaaS nie oferowali usług kompletnej integracji, a raczej odsyłali swoich klientów do firm w tym się specjalizujących. Obecnie zaczyna się to zmieniać i będzie stawać się coraz częściej obserwowanym trendem. Jest to również odpowiedź na potrzeby klientów, dla których zmiana modelu rozwiązań technologicznych jest dużym przedsięwzięciem. Oferowanie możliwości integracji systemów w modelu dostępu SaaS z obecnymi rozwiązaniami, co w dużym stopniu usprawnia funkcjonowanie firmy. Przede wszystkim zaoszczędzi koszty oraz czas, ale co najważniejsze zwiększy bezpieczeństwo i pewność wymiany danych między systemami.

Zmiany, które obecnie obserwujemy to przede wszystkich odpowiedź na zapotrzebowanie klientów, w tym dużych, prężnie rozwijających się firm, które w świadomy sposób wykorzystują dedykowaną dla ich branży technologię do osiągania swoich biznesowych celów. Który więc z powyższych trendów jest najbardziej obiecujący?

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej