Rekrutacja zdalna – na czym polega i jak ją zorganizować?

W 2019 roku tylko co trzecia firma w Polsce umożliwiała pracę zdalną, co znacznie odbiegało od światowych standardów, gdzie aż 62 procent korzysta z telepracy, a 70 procent pracowników lub właścicieli firm pracuje zdalnie przynajmniej raz w tygodniu (badania Grupy IWG). Te liczby jednak dynamicznie uległy zmianie, kiedy większość świata z powodu wprowadzanych ograniczeń została zmuszona do zorganizowania pracy zdalnej. Co więcej, koronawirus spowodował, że rekruterzy musieli zmienić sposób w jaki rekrutują i przestawić się na rekrutację zdalną. Według ankiety przeprowadzonej przez Marcera zrobiło to aż 74% organizacji, które wciąż rekrutują pomimo pandemii.

Na czym polega rekrutacja zdalna?

Rekrutacja zdalna jest analogiczna do tradycyjnej rekrutacji, z tym, że wszystkie elementy, które się na nią składają tj. pozyskanie kandydatów, przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej oraz ich zatrudnienie odbywa się zdalnie, przez Internet. Wszystko możliwe jest do zorganizowania dzięki nowej technologii, która umożliwia taki zdalny proces.

Jak zorganizować rekrutację zdalną?

Opublikuj dostosowane ogłoszenie o pracę

W pierwszej kolejności musimy przygotować ogłoszenie o pracę. Już na tym etapie trzeba pamiętać, że nasza rekrutacja odbędzie się online, dlatego w ogłoszeniu należy odpowiednio o tym poinformować kandydatów. Dla wielu osób rekrutacja online jest czymś zupełnie nowym, doświadczanym po raz pierwszy, dlatego warto przełamać te bariery już na etapie samego ogłoszenia. Do standardowego ogłoszenia możemy dołączyć krótkie video np. z managerem, który krótko opowie o stanowisku i kulturze organizacji. To zmniejszy dystans i zapewni bardziej personalny odbiór naszego ogłoszenia. Według CareerBuilder, jednej z większych wyszukiwarek pracy w UK, ogłoszenia zawierające video są oglądane aż 12% razy częściej i otrzymują 34% więcej aplikacji niż te, które zawierają tylko tekst oraz obrazki.

Zoorganizuj screening

Rekrutacja online wymaga zorganizowania, dlatego na etapie screeningu aplikantów warto skorzystać z dedykowanego oprogramowania do monitorowania postępów rekrutacji oraz samych kandydatów. Według badań przeprowadzonych przez Manning Global ponad połowa rekruterów uważa, że najbardziej trudnym etapem rekrutacji jest wstępna selekcja kandydatów. Aby to ułatwić można skorzystać z dostępnych online testów dopasowanych do konkretnego stanowiska oraz kultury organizacji. Takie testy są w stanie ocenić zarówno umiejętności kognitywne, jak również te bardziej techniczne.

Informuj kandydatów o statusie aplikacji

Upewnij się też, że kandydaci są odpowiednio informowani zarówno o każdym etapie rekrutacji, jak również o ich statusie. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi opartych o CRM, które ułatwiają zarządzanie aplikacjami oraz kontakt z kandydatami np. Smashfly, czy Beamery. Doskonałym rozwiązaniem, które sprawdzi się w komunikacji z aplikantami oraz sprawnie odpowie na wszystkie ich pytania i wątpliwości dotyczące rekrutacji i stanowiska są czatboty. Jedną z największych korzyści jakie dostarczają jest oszczędność czasu. Więcej o czatbotach rekrutacyjnych pisaliśmy tutaj.

Przeprowadź wideo rozmowę

Dzięki technologii, która umożliwia przeprowadzenie wideo konferencji sama rozmowa rekrutacyjna może się odbyć prawie tak, jak na spotkaniu. Przy wyborze oprogramowania do przeprowadzania takiej rozmowy upewnijmy się, że będzie ono też dostępne dla kandydata. Warto wybierać takie narzędzia, które nie wymagają od aplikanta pobierania oprogramowania na komputer. Miejmy też na uwadze, że wiele popularnych rozwiązań, które powszechnie używamy do wideo konferencji ma swoje ograniczenia i może nie chronić danych osobowych zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Wiele organizacji przed zdalnym spotkaniem rekrutacyjnym wysyła kandydatom skrypt, w którym zawarty jest plan rozmowy, jak również spisane tzw. „dobre zasady” rekrutacji przez Internet. Pamiętajmy, że na każdym etapie rekrutacji kształtujemy swój employer branding, dlatego nawet podczas rekrutacji zdalnych upewnijmy się, że wszystko odbywa się zgodnie z kulturą organizacji.

Rekrutacja online to dla niektórych organizacji wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację światową. Wybór odpowiednich narzędzi technologicznych, które umożliwią jej przeprowadzenie to klucz do sukcesu, dlatego już przed pierwszą taką rekrutacją organizacje powinny wdrożyć odpowiednie procedury oraz oprogramowanie, które nie tylko są zgodne z jej polityką, ale również przyjazne tym, którzy są za drugą stroną ekranu.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej