Przestarzałe oprogramowanie – 7 objawów

Przestarzałe oprogramowanie – 7 objawów

Cykl życia oprogramowania komputerowego jest bardzo krótki – technologie informatyczne szybko się dezaktualizują, ustępując miejsca rozwiązaniom nowszym, efektywniejszym i bezpieczniejszym. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość biznesu (m.in. częste zmiany przepisów, rynku, potrzeb użytkowników), w szczególny sposób dotyczy to systemów informatycznych dla firm.

Tymczasem w wielu polskich przedsiębiorstwach, jakby na przekór powyższemu, podstawowym narzędziem pracy jest przestarzałe oprogramowanie – stosowane prawdopodobnie tylko dlatego, że wciąż (jakoś) działa. Wykorzystując je na co dzień, rzeczywiście trudno dostrzec starzenie się oprogramowania. Z tego względu, przynajmniej raz w roku warto dokonać przeglądu rozwiązań informatycznych używanych w firmie. Poniżej przedstawiam listę siedmiu objawów starzenia się oprogramowania, która będzie pomocna przy przeprowadzaniu takiego audytu:

 

 1. Brak aktualizacji producenta
  Wyraźnym sygnałem, że wykorzystywane przez nas oprogramowanie jest już przestarzałe jest zakończenie oficjalnego wsparcia przez producenta danego rozwiązania. Oznacza to brak możliwości aktualizacji systemu – nie tylko takich, które poszerzają jego funkcjonalność, ale przede wszystkim zapewniających bezpieczeństwo oraz kompatybilność z nowoczesnymi urządzeniami (np. sterowniki).
 2. Kosztowna rozbudowa
  Wraz ze starzeniem się oprogramowania jego rozbudowa i modyfikacja (np. adaptacja do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa) staje się coraz trudniejsza, a z czasem wręcz niemożliwa. Przestarzałą technologią zajmuje się niewielu specjalistów na rynku, co sprawia, że serwis opartego na niej rozwiązania staje się bardzo kosztowny.
 3. Niewielkie możliwości konfiguracyjne
  Najlepsze nowoczesne systemy informatyczne charakteryzuje duża elastyczność. Objawia się ona m.in. możliwością znacznego dostosowania interfejsu oraz funkcji aplikacji do potrzeb firmy poprzez jej konfigurację – bez konieczności angażowania programistów (np. za pomocą edytorów graficznych, kreatorów, paneli konfiguracyjnych). Przestarzałe oprogramowanie takich możliwości nie oferuje – wszelkie zmiany w systemie muszą być realizowane poprzez czasochłonne i kosztowne prace programistyczne.
 4. Nieprzyjazny interfejs
  Stare oprogramowanie jest z reguły nie jest przyjazne dla użytkowników – przede wszystkim z powodu przestarzałego interfejsu (okienkowego, przeładowanego informacjami, np. opartego na tabelach, sterowanego wyłącznie za pomocą klawiatury). Nowoczesne systemy obsługiwane są zwykle poprzez przeglądarkę internetową, a ich estetyczny i przejrzysty projekt graficzny ułatwia korzystanie z aplikacji.
 5. Brak możliwości integracji z innymi systemami
  Bardzo istotną cechą systemów informatycznych dla biznesu jest możliwość ich integracji – tj. komunikowania kilku rozwiązań w taki sposób, aby wymieniały się najważniejszymi danymi, wspólnie tworząc efektywne środowisko pracy. Niestety, ze względu na przestarzałą technologię i architekturę, stare oprogramowanie bardzo często nie jest w stanie skutecznie komunikować się z innymi narzędziami w przedsiębiorstwie, stanowiąc wąskie gardło w przepływie informacji.
 6. Współpraca z niewielką liczbą urządzeń i systemów operacyjnych
  W przeciwieństwie do nowoczesnych systemów informatycznych działających w oparciu o technologie webowe (dzięki czemu możemy z nich korzystać z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie – poprzez przeglądarkę internetową), przestarzałe oprogramowanie wspiera jedynie określoną platformę (urządzenie i/lub system operacyjny), co mocno utrudnia zarządzanie oprogramowaniem i sprzętem w firmie (istnieje duża zależność pomiędzy sprzętem i oprogramowaniem).
 7. Brak wersji mobilnej
  W czasach smartfonów i tabletów, wszystkie nowoczesne systemy informatyczne tworzone są zgodnie z zasadami RWD (responsive web design), co oznacza, że dostosowują swój interfejs graficzny do wymiarów i rozdzielczości ekranu urządzenia, z którego korzysta użytkownik. Wiele z nich udostępnia ponadto natywne aplikacje mobilne – wszystko to po to, aby obsługa aplikacji była nie tylko możliwa, ale i wygodna na sprzęcie przenośnym. Przestarzałe oprogramowanie jest natomiast przywiązane do konkretnych stacji roboczych (np. urządzenia stacjonarnego bądź laptopa).

Inne problemy

Kiedy oprogramowanie jest już przestarzałe, jego użytkownik z pewnością dostrzeże również inne trudności, jak np. powolne działanie systemu, niedostosowanie funkcjonalności do nowych przepisów prawa czy codziennych zadań pracowników. Tego typu problemy mogą być jednak związane nie tylko z sędziwym wiekiem aplikacji, ale również z niewłaściwym wdrożeniem lub niewystarczającymi zasobami sprzętowymi.

Niezależnie od źródła kłopotów, warto je monitorować i poszukiwać rozwiązań. Zażegnanie problemów związanych z przestarzałym oprogramowaniem – np. poprzez jego aktualizację bądź wdrożenie alternatywnego, nowoczesnego narzędzia – z pewnością zwróci się z nawiązką.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej