Drogie i tańsze systemy IT – czym się różnią? Kiedy na oprogramowaniu nie warto oszczędzać?

systemy IT

Rynek oprogramowania dla biznesu nieustannie się powiększa. Media społecznościowe, czasopisma czy portale branżowe każdego dnia bombardują nas informacjami zarówno o kolejnych wersjach znanych systemów IT, jak i o zupełnie nowych rozwiązaniach. I dobrze – dzięki temu mamy wybór, nie musząc ograniczać się do jednego “słusznego” narzędzia. Wybór ten zazwyczaj nie jest jednak łatwy, zwłaszcza gdy jednym z kryteriów jest cena. Bo, mimo że droższy nie zawsze oznacza lepszy, po tanie systemy IT, w wielu przypadkach, po prostu nie opłaca się sięgać.

Różnica w cenie systemów IT

Mogłoby się wydawać, że wraz ze wzrostem ceny oprogramowania zwiększa się również jego funkcjonalność. Niekoniecznie – w przypadku systemów IT cena nie zawsze idzie w parze z możliwościami. Dobrym przykładem są tu narzędzia typu open source (o otwartym kodzie źródłowym) – zwykle bardzo mocno rozbudowane, choć zupełnie darmowe.

Różnica w cenie oprogramowania częściej związana jest z dojrzałością ich producentów oraz spójnością oferowanych przez nie funkcji. Drogie systemy IT to zazwyczaj efekt wielu udanych i nieudanych wdrożeń, mnóstwa usprawnień i optymalizacji. Tańsze rozwiązania podobnym bagażem doświadczeń pochwalić się raczej nie mogą, co oznacza, że ich producenci są mniej profesjonalni, w mniejszym lub większym stopniu ucząc się obecnie – na istniejących klientach. Funkcjonalność takich systemów, nawet jeśli szeroka, może okazać się zlepkiem niepowiązanych ze sobą narzędzi (co bardzo ogranicza ich użyteczność).

Cena, a różnice w oprogramowaniu

Poniższa tabela przedstawia przykładowe różnice pomiędzy tanimi systemami IT, a ich droższymi odpowiednikami. Oczywiście w zależności od konkretnego producenta i produktu, różnice te mogą być zupełnie inne – wybierając narzędzie nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną czy jego marką, a faktycznymi możliwościami.

  Drogie systemy IT Tanie systemy IT
Wdrożenie oprogramowania Przemyślane i ustrukturalizowane, poprzedzone analizą biznesową i szkoleniami użytkowników. Ad-hocowe, polegające na instalacji / utworzeniu instancji produkcyjnej systemu i wstępnej konfiguracji.
Dedykowane rozwiązania Zazwyczaj niekonieczne ze względu na szeroką funkcjonalność i duże możliwości konfiguracyjne. W razie potrzeby – możliwe do wykonania, jednak kosztowne. Zwykle konieczne (zbyt wąska funkcjonalność bądź niespójność systemu), jednak możliwe do realizacji.
Integracja z innymi narzędziami Dostępność gotowych integratorów, pozwalających na (efektywną) komunikację narzędzia z innymi popularnymi systemami IT. Możliwość stworzenia dedykowanej integracji dzięki udostępnionym interfejsom integracyjnym (API). Integratory z innymi systemami IT nie są dostępne bądź ich funkcjonalność nie jest zadowalająca. Ograniczone możliwości integracyjne oprogramowania.
Dokumentacja Dostępna kompletna dokumentacja systemu – zarówno dla użytkowników, jak i administratorów narzędzia (developerów). Dokumentacja niedostępna bądź bardzo lakoniczna.
Skalowalność Wsparcie zarówno dla niewielkiego biznesu, jak i wielkich korporacji – oprogramowanie rośnie razem z naszą firmą. Intensyfikacja wykorzystania systemu i wzrost liczby użytkowników może spowodować destabilizację oprogramowania.
Spójność rozwiązań W wyniku wieloletniego rozwoju systemu jego poszczególne funkcje są spójne i kompletne. Poszczególne elementy systemu charakteryzują się odmiennym designem i nie zawsze są ze sobą logicznie powiązane (wynika to m.in. ze stosowania przez producenta gotowych, darmowych komponentów).
Aktualizacje systemu Aktualizacje renomowanych systemów przygotowywane są regularnie (według zaplanowanego harmonogramu) i dostarczają nowych funkcji bądź zwiększają bezpieczeństwo. Aktualizacje bardzo często instalowane są automatycznie. Duża liczba klientów pozytywnie wpływa na szybkość wyłapywania błędów aplikacji. Zwykle brak regularności w publikowaniu aktualizacji. Poprawki przygotowywane są często ad-hocowo w odpowiedzi na nasze zgłoszenie. Proces instalacyjny bywa kłopotliwy.
Bezpieczeństwo aplikacji Producenci droższych rozwiązań mają większą świadomość zagrożeń, mają też w swoich szeregach lepszych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa oprogramowania. Producenci tańszych rozwiązań często nie zdają sobie sprawy z pojawiających się zagrożeń, przez co ich systemy często nie są na nie odporne lub są odporne tylko na podstawowe zagrożenia.
Opieka serwisowa Możliwość skorzystania z wielu form wsparcia technicznego (łącznie z opcją opieki ciągłej – 24/7). Dostępność wielu konsultantów lub partnerów serwisowych. Przywiązanie do jednego partnera serwisowego (najczęściej samego dostawcy). Zakończenie współpracy w praktyce oznacza konieczność wymiany oprogramowania. Mniejsze firmy mają mniejsze możliwości świadczenia opieki serwisowej – wariant 24/7 nie zawsze jest możliwy.
Szybkość rozwoju Dojrzałe rozwiązania skupiają się na doskonaleniu istniejących funkcji i ciągłym dostosowywaniu ich do zmieniających się warunków rynkowych, zmian prawnych i nowych technologii. Mniejsze, mniej dojrzałe i tańsze systemy IT zazwyczaj rozwijają się bardzo szybko – kolejne wersje oprogramowania ukazują się nawet co kilka tygodni.
Wpływ klienta na kształt systemu Jako jeden z wielu klientów, mamy raczej ograniczone możliwości wpływania na kształt przyszłych wersji systemu. Będąc jednym z niewielu klientów, nasza opinia może mieć znaczenie dla producenta oprogramowania podczas prac nad kolejnymi wersjami systemu.

 

Kiedy można, a kiedy nie warto oszczędzać na oprogramowaniu?

Oczywiście, mimo że pod wieloma względami droższe systemy IT górują nad tańszymi rozwiązaniami, nie oznacza to, że te drugie należy przekreślać je już starcie. Zwłaszcza, że na wysoki koszt najbardziej renomowanych narzędzi składa się nie tylko ich jakość i profesjonalizm dostawcy, ale i wielka machina marketingowo-sprzedażowa (za którą płacić niekoniecznie przecież chcemy). Do każdej propozycji warto więc podchodzić indywidualnie – wszak co producent i system IT, to nieco inna historia, inni klienci i inna funkcjonalność.

Nie mniej jednak, w moim odczuciu, bardzo dużym zagrożeniem płynącym z decyzji o wdrożeniu taniego systemu IT jest stuprocentowa zależność od jego producenta. Gdyby dostawca za jakiś czas zamknął swój biznes, zmienił profil działalności, zdecydował o zawieszeniu dalszego rozwoju swojego systemu bądź zaoferował nam zaporowe stawki na kolejny okres opieki serwisowej – bylibyśmy zmuszeni do zmiany oprogramowania (co zawsze jest kłopotliwe i kosztowne). Z tego względu, jeśli system ma wspierać kluczowe procesy w naszym przedsiębiorstwie, warto ograniczyć ryzyko i sięgnąć po droższe, renomowane rozwiązania. W dłuższej perspektywie opłacalność takiego systemu IT na pewno okaże się wyższa.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej