Globalna pandemia możliwości

W obliczu pandemii wdrażanie nowych technologii stało się już koniecznością, a nie wyborem. Wiele osób czuje lęk przed nieznanym, wizjami, w których cyfrowe narzędzia zastępują ludzką pracę. Technologia ma jednak przede wszystkim służyć człowiekowi, a nie go zastępować. Potwierdzają to chociażby rozwiązania stosowane w HR. O takich rozwiązaniach rozmawiano w trakcie konferencji online „Nowa rzeczywistość. Nowe rozwiązania”.

Z trybu projektowania w działanie

Jak zauważyła Paulina Basta – Dyrektorka HR na CEE w Unit4 – z pandemii na główny plan wysuwają się dwie nauki – aby „nie robić planów, tylko działać” oraz aby „do żadnej sfery związanej z pracą nie podchodzić w sposób kategoryczny, ale starać się szukać innowacji”. Te mądre słowa, mają swoje uzasadnienie w doświadczeniach zdobytych dzięki nowej rzeczywistości przez firmę Unit4. Organizacja w zawrotnym tempie przestawiła się z trybu projektowego na tryb działania. Dzięki motywacji całego zespołu, Unit4 podczas lockdownu udało się w bardzo krótkim czasie zrealizować projekty, które miały być rozłożone na lata. Jak to możliwe? Paulina Basta wyraźnie zwróciła uwagę na fakt, że ten sukces zawdzięczają podejściu, w którym pracownicy stali się centrum organizacji. Firma zorganizowała cały system wsparcia, nie tylko merytorycznego, ale również psychicznego. Odbywały się cykliczne szkolenia z managerami, którzy wyposażeni w odpowiednią wiedzę wiedzieli, jak zarządzać zespołem w tym trudnym dla każdego czasie. Powstała aplikacja do wspólnego liczenia kroków, aby zmotywować pracowników do aktywności fizycznej w domu. W rezultacie jako organizacja przeszli całą kulę ziemską.

„Najważniejszy jest człowiek”

O tym, że człowiek jest na pierwszym miejscu nie powinniśmy mówić nie tylko w kontekście dostępnych rozwiązań, ale również podejścia managerów do zarządzania zespołami. Psycholog społeczny i biznesu – Jacek Santorski w trakcie swojego wystąpienia poruszył bardzo ważny temat przywództwa. Aktualny szczególnie w czasie zwiększenia ilości godzin pracy zdalnej. O ile pozornie wydawać by się mogło, że taki system pracy wymaga specjalnego nadzoru, to podejście, dzięki którym pracownicy są najbardziej zaangażowani jest dalekie od niego. Jacek Santorski kilkukrotnie podkreślił nieaktualność postawy, która miała na celu kontrolowanie pracownika. „Dzisiaj patrzymy na to z zupełnie innej perspektywy. Pytamy, jakie są doświadczenia i nastroje pracowników oraz jak możemy je zmienić na lepsze” – wyjaśniał Jacek Santorski. Według psychologa prawdziwe przywództwo to takie, w którym kierownictwo organizacji spełnia podstawowe potrzeby pracownika tj. poświęcenie mu uwagi, zaangażowanie go w jego zadania, wyjaśnienie powodu, dla którego dążymy do określonego rezultatu i objaśnienie celów tak, aby były jasne i zdefiniowane. Jacek Santorski podkreślił rolę nowej technologii, dzięki której kierownictwo i pracownicy mogą być jeszcze bardziej bliżej siebie i w jak najkrótszym czasie reagować na swoje potrzeby. To właśnie nowa technologii umożliwia komunikację, która stoi za sukcesem udanego przywództwa.

Otwarcie na nieznane

W trakcie konferencji zacytowane zostały słowa Alvina Tofflera – analfabetą XXI wieku nie ten kto nie umie czytać i pisać, ale ten, kto nie potrafi uczyć się, oduczać i uczyć na nowo. Doskonale koresponduje z tym myśl wypowiedziana w trakcie debaty Pauliny Basty i Jowity Michalskiej, która powinna towarzyszyć nam w czasach, w których odczuwamy niepewność – „Ciekawość zamiast obawy. Nie prognozowanie, a bycie gotowym”. „Nastąpiło globalne otwarcie ludzkich głów. Pandemia nauczyła nas, że nowe można szybko wdrożyć i łatwo się do niego przyzwyczaić”. Ogólnoświatowa sytuacja pokazała, że to, co nieznane wcale nie jest złe. Nie oznacza to jednak, że transformacja cyfrowa jest już za nami. Transformacja cyfrowa to coś więcej niż umiejętność pracowania zdalnie. Nie jest czymś, czego powinniśmy się obawiać, gdyż już dostaliśmy próbkę korzyści, jakie może ona przynieść. To dzięki technologii było możliwe przeorganizowanie trybu pracy na zdalną. Jowita Michalska podkreśliła, że to, co kiedyś wydawało się niemożliwe zostało zrealizowane. Przykładem jest bankowość, dla której jeszcze rok temu nierealnym było przejście na tryb pracy zdalnej. W tej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości warto otworzyć się z ciekawością na nowe i spróbować znaleźć tam swoje miejsce.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej