Dlaczego warto migrować do chmury hybrydowej?

Chmura hybrydowa to typ przetwarzania w chmurze, który łączy infrastrukturę lokalną lub chmurę prywatną z chmurą publiczną. Chmury hybrydowe umożliwiają przenoszenie danych i aplikacji między dwoma środowiskami. Łączy więc zalety obu rozwiązań, a zaimplementowana w odpowiedni sposób pozwala też uniknąć ich wad. Popularność chmury hybrydowej rosła od 2008 roku, ale to w roku poprzednim ten wzrost nabrał rozpędu. Przyczynę nagłego zainteresowania chmurą hybrydową wśród organizacji upatruje się w regulacjach prawnych dotyczących przechowywania danych.

Oszczędność kosztów.

Chmura hybrydowa przynosi wiele korzyści, które składają się na oszczędność kosztów, natomiast ta główna wiąże się z wydajnością. Ilość infrastruktury IT (maszyny wirtualne/kontenery) wymagana do obsługi obciążeń organizacji musi być wystarczająca do maksymalnego wykorzystania w dowolnym momencie. Oznacza to, że przez cały czas, gdy ta infrastruktura nie pracuje z maksymalną wydajnością, infrastruktura IT jest niedostatecznie wykorzystywana.

Dotyczy to zarówno chmury prywatnej, jak i lokalnej. W architekturze hybrydowej można w łatwy sposób zwiększyć wydajność poprzez zmniejszenie ilości infrastruktury lokalnej lub prywatnej do średniego poziomu wykorzystania oraz przydzielenie momentów maksymalnego wykorzystania do chmury publicznej. W takim rozwiązaniu, płacimy za maksymalne wykorzystanie tylko w momencie, kiedy one występują (jeżeli przekracza on możliwości chmury lokalnej bądź prywatnej), co nie tylko przekłada się na redukcję kosztów, ale jednocześnie ogranicza marnowanie zasobów.

Elastyczność i łatwość wdrożenia

Najważniejszą zaletą migracji do rozwiązania chmury hybrydowej jest elastyczność. W szczególności w aspekcie szybkiego reagowania na zmiany w otoczeniu biznesowym, który z kolei umożliwia organizacji natychmiastową odpowiedź na zmiany. Połączenie zasobów w chmurze publicznej, prywatnej i lokalnej pomaga osiągnąć tę elastyczność, która jest niezbędna do stworzenia przewagi konkurencyjnej. Co więcej, połączenie lokalnych rozwiązań i chmury publicznej w modelu pay-per-use wspiera zachowanie ciągłości biznesowej w każdej sytuacji. Możemy dowolnie przenosić procesy do drugiej lokalizacji w sytuacjach awaryjnych, co jest wyjątkowo proste.

Przejście do chmury hybrydowej wcale nie musi być przytłaczającym procesem, ponieważ możemy migrować stopniowo, rozkładając obciążenia w czasie. Dostawcy usług chmurowych oferują szeroki wybór m.in. systemów operacyjnych oraz baz danych, co jest bardzo przydatne przy testowaniu wprowadzanych usług w różnych środowiskach. Nie ma dwóch jednakowych chmur hybrydowych, bo każda organizacja ma swobodę w rozmieszczaniu danych w zależności od obciążeń, jakie są prognozowane.

Bezpieczeństwo i odzyskiwanie danych

Korzystanie z chmury hybrydowej to możliwość stosowania najwyższej mocy obliczeniowej przy równoczesnej kontroli danych. Chmurę prywatną można wykorzystać do wdrażania aplikacji w środowisku produkcyjnym, a w tym samym czasie tworzyć i testować aplikacje w chmurze publicznej. W taki sposób możemy zapewnić pełną wydajność wymagającym procesom oraz ochronę danych, jeśli ich rozmieszczenie jest dobrze rozplanowane.

Hybryda zapewnia nam nie tylko bezpieczeństwo korzystania z danych, ale również pod kątem ich samego przechowywania. Na jednej z chmur, czy to prywatnej bądź publicznej możemy przechowywać kopie zapasowe naszych danych. Mamy więc pewność, że nasze dane są bezpieczne przechowywane w przypadku nieoczekiwanej awarii w lokalnych środowiskach komputerowych.

Wsparcie pracy zdalnej

Chmura hybrydowa zapewnia organizacjom elastyczność w zakresie wspierania swoich zdalnych pracowników poprzez dostęp do danych, które nie są powiązane z jedną, centralną lokalizacją. Jest więc odpowiedzią na potrzeby obecnej sytuacji spowodowanej ogólnoświatową pandemią. Organizacje z hybrydową infrastrukturą mogą przenosić wrażliwe dane na swoje prywatne serwery lokalne, jednocześnie udostępniając kluczowe aplikacje i usługi w chmurze publicznej (dostępne z dowolnego miejsca z odpowiednimi loginami).

Obecnie ludzie coraz częściej pracują poza biurem (czasami w różnych strefach czasowych i granicach),  dlatego zapewnienie elastycznych i dostępnych środowisk komputerowych będzie miało kluczowe znaczenie dla optymalizacji produktywności i wydajności w całej organizacji.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej