Jak duże znaczenie mają dane w HR? – krótki przewodnik kadrowy

Praktyka dowodzi, że dane wykorzystane we właściwy sposób potrafią przynieść imponujące rezultaty. Jak wygląda to w działach HR? Przedstawiamy krótki przewodnik.

Jeśli zapytamy pracowników organizacji jaki dział powinien na co dzień korzystać z danych, z pewnością otrzymamy oczywiste odpowiedzi tj. marketing, handel, IT. Dział HR nie jest pierwszym, który przychodzi na myśl. Jednak to właśnie HR dysponuje mnóstwem danych związanych nie tylko z samym procesem rekrutacyjnym ale i z produktywnością, karierą, kompetencjami czy poziomem satysfakcji z pracy. Skoro więc organizacje tworzą ludzie i to od ich zaangażowania zależy jej sukces, to czy w takiej perspektywie umiejętne zarządzanie danymi przez HR, nie jest przysłowiowym „asem w rękawie”?

Jakie dane powinien mierzyć HR?

Dane, które powinny być analizowane i dostępne są w HR, mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie organizacji i dostarczyć insightów, które będą wartościowym punktem odniesienia do podejmowania decyzji biznesowych. W dużej mierze dlatego, że dotyczą „kręgosłupa” każdej organizacji, czyli jej pracowników. Najczęstszymi wskaźnikami, które są mierzone przez HR są te dotyczące produktywności, absencji, średniej długości zatrudnienia, czy też popularny wskaźnik eNPS badający poziom satysfakcji pracowników. Umiejętne wykorzystanie tych danych może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie organizacji m.in. dlatego, że dotyczą kapitału ludzkiego. Największe firmy świata z Doliny Krzemowej wykorzystują te dane, aby pozyskać i utrzymać wartościowych pracowników. Skąd wiedza o oczekiwaniach pracowników? Z danych, którymi dysponuje dział zasobów ludzkich. I to właśnie, dzięki umiejętnej analizie tych danych przez działy HR są w stanie sprostać oczekiwaniom najlepszych specjalistów, a co za tym idzie zwiększać wartość organizacji.

Jak analizować pozyskane dane?

Teraz, w erze big data, organizacje są w stanie przekuć dane w gotowe do użycia informacje, m.in. kiedy pracownicy mają zamiar zmienić pracę, skąd zrekrutować najlepszych kandydatów, jak ich zidentyfikować i jak ewentualnie utrzymać, kiedy już zostaną zatrudnieni. Aby pozyskać te dane potrzebna jest pomoc zaawansowanej analityki, konieczne są też bardziej zaawansowane informacje, niż tylko zmierzenie podstawowych wskaźników. Do tego typu analizy wymagane jest połączenie kilku źródeł. Jeśli np. chcemy zmierzyć wpływ poziomu zaangażowania pracownika na jego rezultaty finansowe, musimy połączyć dane np. z corocznej ankiety dotyczącej zaangażowania z danymi dotyczącymi jego produktywności. W ten sposób można obliczyć wpływ zaangażowania na wymierne wyniki. Według badań XpertHR 97% działów HR zbiera dane, ale aż 95,5% doświadcza problemów związanych z ich analizą. Głównym problemem jest słaba integracja systemów oraz niepewność, jak i co powinno zostać zmierzone. Na przeciw tym problemom wychodzi technologia, która według zadanych warunków sama analizuje dane potrzebne do podjęcia decyzji biznesowych i robi to w czasie rzeczywistym. Dzięki temu dział HR potrafi efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi, a dział Finansów może uwzględnić wyniki w planowaniu budżetów. Dział HR może również dać informacje kierownikom zarządzającym zespołami pracowników. Dzięki temu wszyscy odpowiedzialni za pracownika mówią jednym językiem i posługują się jednakowymi danymi.

Wprowadzamy na rynek polski system Prevero, zintegrowany z systemem TETA HR, w którym ewidencjonowane są dane dotyczące wszystkich zdarzeń z pracownikiem: absencje (urlopy, zwolnienia), delegacje, czas pracy, wynagrodzenia w różnych układach. Możliwe więc będzie badanie tych danych w skali całego przedsiębiorstwa, jak również przechodząc do szczegółu jakim jest dział, jednostka organizacyjna, czy zespół danego kierownika.

– mówi Mateusz Łaba, Product Manager TETA ERP w firmie Unit4.

Dane pozyskiwane przez HR są cennym nabytkiem dla organizacji. Wykorzystywane we właściwy sposób pozwalają podejmować strategiczne decyzje, które z kolei mogą przełożyć się na wymierne rezultaty. Najważniejszym jednak jest fakt, że te dane pozwalają na lepsze zrozumienie pracowników. A czy jest coś bardziej istotnego w funkcjonowaniu organizacji niż osoby, które ją tworzą?

 

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej