Technologia ułatwiająca komunikację

Zarządzanie zespołem na odległość przy jednoczesnym organizowaniu życia domowego – codzienność wielu managerów od początku pandemii nie należy do najłatwiejszych. Pojawiają się rozterki i wyzwania. Jak zrozumieć potrzeby swoich pracowników? Jak zarządzić ich czasem, kompetencjami i efektywnością? Jak rozwijać talenty w firmie i realizować wyznaczone cele, kiedy komunikacja – podstawa funkcjonowania społecznego – jest tak utrudniona? Odpowiedzi przynosi technologia.

Zamiast koszuli i marynarki – praca w dresie. Zamiast biurka – łóżko. Zamiast rozmów przy ekspresie do kawy – pomoc dziecku w nauce. W ciągu kilku miesięcy zdążył powstać już stereotyp pracy ery koronawirusa. Nawet jeśli miesiące letnie były swego rodzaju wentylem i dały trochę wytchnienia, a początek roku oznaczał powrót do szkół, sytuacja nie uległa wyraźnej poprawie. Pandemia pokazała nam, że stale musimy być elastyczni, dostosowywać się do sytuacji, uczyć nowych rzeczy i korzystać z nowych rozwiązań.

Let’s do IT

Badania PWC z lipca 2020 roku wskazują, że mimo konieczności ograniczenia budżetu przedsiębiorstw, dyrektorzy IT postanowili zainwestować w pewne obszary działalności firm[1]. Należą do nich: wsparcie IT dla pracowników i cyberbezpieczeństwo.

Do pierwszego obszaru inwestycji – wsparcia IT dla pracowników – należą systemy dedykowane procesom kadrowo-płacowym takim jak TETA. Ich różnorodność i szeroki wachlarz rozwiązań gwarantuje wsparcie w niemal każdym obszarze HR. Jednym z takich obszarów jest relacja na linii manager-pracownik. W związku z rosnącą rolą lidera (o której więcej przeczytasz TUTAJ), w ramach systemu TETA HR, powstała platforma Unit4 Talent Management.

Unit4 Talent Management ma przede wszystkim ułatwić komunikację i wspomóc proces obustronnej ewaluacji działań pomiędzy pracownikiem, a jego przełożonym. Platforma pomaga budować kulturę organizacji, opartą na informacjach zwrotnych, w której pracownicy czują zaangażowanie i motywację do rozwoju swoich umiejętności. Zapewnia sprawdzony schemat indywidualnych rozmów kontrolnych i oferuje wydajne podejście do badania zaangażowania poprzez krótkie, cykliczne ankiety typu “puls”.

Jedną z podstawowych funkcjonalności narzędzia jest też analityka behawioralna (prowadząca ewaluację ilościową i jakościową), wpierająca rozwój zasobów wewnętrznych firmy. Dedykowane analizy pozwalają zrozumieć szerszy obraz i podejmować oparte na danych decyzje, mające na celu dalszy rozwój organizacji. Na platformie możliwe jest też planowanie i tworzenie kursów.

Kluczowe jest oparcie współpracy pomiędzy managerem a pracownikiem o cele przedsiębiorstwa, zespołu i indywidualne dążenia. Takie podejście pozwala działom HR na wspieranie managerów w rozwoju talentów oraz monitorowanie poziomu zaangażowania całej organizacji. Transparentność wiedzy i informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami – pracownikiem, managerem i działem HR, ułatwia funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Zmiana podejścia

Dostępność z poziomu urządzenia mobilnego, szansa na anonimowe wyrażenie opinii, większa dostępność przełożonych, to argumenty, które przekonują pracowników do korzystania z Unit4 Talent Management. Jednak u podstaw użytkowania platformy leży zmiana podejścia managerów do ewaluacji pracowników,  rozwoju talentów i zarządzania przez cel.

Manager powinien zwracać jeszcze większą uwagę na tzw. wellbeing pracownika, i wprowadzać nowe metody zarządzania jego efektywnością – nie w celu kontroli, ale znalezienia lepszego sposobu motywacji. Dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek są jego umiejętności interpersonalne, wejście w relację. Odpowiednie narzędzia mogą pomóc w komunikacji, przetwarzać dane i ułatwiać decyzje, lecz nic nie zastąpi umiejętności bycia człowiekiem.

[1] https://www.slideshare.net/PwCPolska/wyzwania-liderw-it-w-czasach-nowej-normalnoci/1

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej