Wady i zalety elastycznych godzin pracy

Praca zawodowa stała się jednym z najważniejszych elementów życia większości osób dorosłych. Trzy główne zjawiska mają ogromny wpływ na pracodawców, którzy mierząc się z zadaniem utrzymania motywacji i zaangażowania pracowników, wciąż poszukują nowych rozwiązań. Obecność trzech pokoleń pracowników na rynku pracy wymusza konieczność zwrócenia uwagi na różnice w postrzeganiu czynników motywacyjnych przez osoby w różnym wieku. Rosnąca digitalizacja wszystkich obszarów życia poszerza możliwości świadczenia pracy z różnych miejsc i lokalizacji. Szacunek młodego pokolenia Y do harmonii między życiem zawodowym, rodzinnym i osobistym sprawia, że coraz mniej pracowników jest gotowych decydować się na bezpłatne nadgodziny i wprowadzać obowiązki zawodowe w prywatny czas. Jednym z rozwiązań, po które coraz częściej sięgają pracodawcy, jest elastyczny czas pracy.

Elastyczny czas pracy to większa swoboda i odpowiedzialność pracownika

Jeśli pracownik chce dopasować godziny pracy do swojego stylu życia i sposobu bycia, to elastyczne godziny pracy będą dla niego cennym czynnikiem motywacyjnym. Z jednej strony, dzięki swobodnemu zarządzaniu własnym czasem może mieć poczucie kontroli, z drugiej – dzięki temu rozwiązaniu zobowiązany jest do większej dyscypliny i odpowiedzialności w kontekście planowania swojej pracy i dostarczania założonych wyników. Takiej swobody i poczucia odpowiedzialności najczęściej szukają przedstawiciele pokolenia Y i to dla nich właśnie elastyczne godziny pracy mogą być wartościowym argumentem podjęcia pracy w firmie, która je oferuje. Inna grupa to rodzice. Każdy, kto ma dziecko, zmierzył się nie raz z dylematem poszukiwania opieki w momencie, gdy dziecko niespodziewanie się rozchoruje. Elastyczne godziny pracy pozwalają na swobodne godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych.

Elastyczny czas pracy to lepszy wizerunek firmy

Wydłużanie czasu pracy poprzez nieodpłatne nadgodziny sprawia, że pracodawca bardzo szybko zyskuje złą reputację. Wprowadzenie elastycznych godzin pracy może pomóc firmie podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracodawców. Wciąż niewiele firm decyduje się na to rozwiązanie, dlatego elastyczność w obszarze godzin pracy jest wciąż elementem wyróżniającym się na rynku i przyciągającym wielu pracowników.

Elastyczne godziny pracy to ukłon w stronę młodych pracowników

Liczba pracowników dostępnych na rynku pracy maleje. Znalezienie najcenniejszych pracowników to ogromny koszt. To oznacza, że w przeciągu kilku lat, pokolenie Y i jego następcy będą główną siłą roboczą, do jakiej będą mieć dostęp pracodawcy. To powoduje, że już dziś warto szanować i rozumieć perspektywę osób zaliczających się do tak zwanych Millenialsów. A osoby te nade wszystko cenią sobie wolność i niezależność. Dlatego elastyczne godziny pracy pozwolą im na dostosowanie pracy do własnych preferencji, możliwości i marzeń. Będą mogli pogodzić na przykład hobby z obowiązkami zawodowymi. Elastyczny czas pracy jest tu świetną metodą przyciągania.

Elastyczny czas pracy nie jest dla wszystkich

Wśród wielu zalet elastycznego czasu pracy, nie należy zapominać o wadach. Największą z nich jest to, że nie na każdym stanowisku i nie w każdej roli możemy wprowadzić to rozwiązanie. Najprostszym przykładem są firmy produkcyjne, w których od obecności pracownika na linii zależy cały proces produkcji i dostarczenia wartości do klienta. Dlatego w firmach, gdzie z przyczyn obiektywnych, nie wszystkie stanowiska mogą być objęte elastycznymi godzinami pracy, takie rozwiązanie może demotywować część załogi i stać się podstawą do konfliktów bazujących na poczuciu niesprawiedliwości. W takim wypadku należy pamiętać o zapewnieniu pracownikom stacjonarnym innych, równie atrakcyjnych czynników, które niwelują poziom ich niezadowolenia i motywują do efektywnej pracy. Takie czynniki to na przykład: dodatkowe benefity socjalne, premie za efektywność oraz cykliczne spotkania motywacyjne z managerami.

Elastyczny czas pracy wymaga dojrzałości

Elastyczne godziny są wyzwaniem zarówno dla dojrzałych kierowników jak i pracowników. Ci pierwsi muszą zaufać podwładnymi i nauczyć się zarządzać zespołem, który niekoniecznie jest obecny w pracy w tych samych godzinach. Ci drudzy – muszą opanować umiejętność zarządzania sobą w czasie i bardzo rzetelnego planowania swoich działań.

Elastyczny czas pracy do trudność ewidencyjna

W przypadku elastycznych godzin pracy, trzeba się zmierzyć z niestandardowymi metodami rozliczania czasu pracy. Przy elastycznym czasie pracy nie można oczekiwać od pracowników obecności w pracy na konkretną godzinę. Wprowadzenie tego rozwiązania wymaga więc przeorganizowania pewnych procedur, zmiany regulaminów pracy itp. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje wiele rozwiązań ułatwiających zarządzenie elastycznymi godzinami pracy. Przykładem może być program Teta HR ułatwiający zarządzanie czasem pracy także tym firmom, które zdecydują się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy.

Elastyczne godziny pracy mają swoje wady i zalety

Kiedy pojawi się pomysł, by je wprowadzić, warto przeanalizować wszystkie korzyści i koszty z tym związane. Warto skonsultować się z firmami, które korzystają z tego rozwiązania, zapytać o najlepsze praktyki. A kiedy zapadnie decyzja o wprowadzeniu elastycznego czasu pracy warto też zadbać o wyposażenie działu kadr w najlepsze oprogramowanie ułatwiające rozliczanie godzin pracy.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej