Millenialsi w pracy – nowe wyzwania dla pracodawców

Pewni siebie, przedsiębiorczy i przekonani o swej wyjątkowości. Z drugiej strony elastyczni, żądni wiedzy i niezwykle relacyjni. Jedno jest pewne, Millenialsi coraz bardziej zaznaczają swoją obecność na rynku pracy. Według Kazimierza Stańczaka z Bain&Company, jest to grupa licząca w Polsce już ok. 9 mln osób. Przewiduje się, że do 2020 roku będą oni stanowić ok. 50% rynku pracy, co niewątpliwie wpłynie na podejmowanie decyzji biznesowych oraz inicjatyw związanych z zarządzaniem kapitałem ludzkim w firmach. Jakie niesie to za sobą wyzwania dla pracodawców?

Wiele pokoleń na rynku pracy

Zamiłowanie Millenialsów do technologii, ich wielozadaniowość oraz nastawienie na pracę zespołową może wywoływać niechęć wśród osób ze starszego pokolenia, wykazującego bardziej indywidualne podejście do życia i pracy oraz przykładającego większą wagę do hierarchii i poczucia bezpieczeństwa. Powoduje to konieczność zmiany strategii zarządzania zasobami ludzkimi tak, aby zminimalizować różnice międzypokoleniowe. Firmy z jednej strony nie mogą pozwolić sobie na utratę pracowników starszej generacji wraz z ich doświadczeniem, kontaktami i wypracowanymi procedurami działania, pozwalającym organizacjom sprawnie funkcjonować, a z drugiej nie mogą zlekceważyć odważnych i dynamicznych przedstawicieli pokolenia Y, wnoszącymi do firmy nowe spojrzenie na dotychczasowe działania. Świadome zarządzanie współpracą międzypokoleniową jest w tej sytuacji niezbędne.

Wirtualna rzeczywistość w procesie rekrutacji i rozwoju pracowników

Dan Shwabel, publicysta amerykańskiego wydania Forbes, w swoim artykule pt. „10 Workplace Trends You’ll See In 2017”  napisał, że jedna czwarta przedstawicieli pokolenia Y, oczekuje, że wirtualna rzeczywistość stanie się częścią ich życia zawodowego. Jak pokazuje przykład gogli VR Oculus Rift, elektronicznych okularów AR firmy Apple, czy sukces Pokémon GO, rok 2017 będzie rokiem nowych technologii. Dla Millenialsów normalne jest więc, że będą one obecne również w pracy, np. w zakresie działań rozwojowych czy w procesie rekrutacyjnym. Niektóre firmy, jak np. General Mills już dziś umożliwiają kandydatom wirtualną wycieczkę po firmie  przy użyciu gogli 3D.

Nowe spojrzenie na kulturę organizacji

Jak twierdzi Kip Kelly, dyrektor UNC Executive Development , duży wpływ na zaangażowanie pracowników z pokolenia Y ma pozytywna i swobodna kultura organizacyjna, dopuszczająca rezygnację ze sztywnych norm i formalnych ubiorów biznesowych. Duże znaczenie ma szczera i otwarta komunikacja, której Millenialsi oczekują przede wszystkim od przełożonych, a która pozwoli im lepiej zrozumieć swoją rolę w organizacji oraz pokonać nieufność jaką mają wobec świata biznesu. Pokolenie Y ceni sobie pracę zespołową i w takich kategoriach postrzega też przywództwo – szukając liderów, którzy potrafią współpracować z innymi, uzupełniają wzajemnie swoje kompetencje i tworzą zgrany zespół.

Doświadczenie pracownika

Raport Deloitte „Trendy HR 2017”  zwraca uwagę, że pracownicy bardziej niż kiedykolwiek oczekują od pracodawcy kreowania całościowego doświadczenia pracownika – od pierwszego kontaktu z firmą do odejścia. Przez całościowe doświadczenie rozumieją wszystko, co jest związane z pracą i ma wpływ na ich codzienne życie zawodowe i osobiste, w tym na ich kondycję fizyczną, emocjonalną oraz sytuację zawodową i finansową. By im to zapewnić pracodawcy coraz częściej sięgają po mobilne i cyfrowe narzędzia pomagające im to doświadczenie projektować i dostarczać. W Polsce jednym z takich rozwiązań jest oprogramowanie Teta HR, które umożliwia kompleksowe zarządzanie zasobami ludzkimi uwzględniając pełny cykl życia pracownika w organizacji, począwszy od rekrutacji aż do przejścia na emeryturę.

Nowe pokolenie wymusiło na pracodawcach nowe zasady gry. Przedsiębiorstwa, które nie dostosują się do nowych zasad, najprawdopodobniej zostaną w tyle. Może warto więc przyjrzeć się wiodącym trendom i wykorzystać je nie tylko do osiągnięcia biznesowego sukcesu, ale także do zwiększania swojej atrakcyjności na rynku pracy i budowania zaangażowania  pracowników z pokolenia, które coraz dynamiczniej zaznacza na nim swoją obecność.

Źródła:

  1. http://www.forbes.pl/millenialsi-pokolenie-y,artykuly,205930,1,1.html
  2. https://www.forbes.com/sites/danschawbel/2016/11/01/workplace-trends-2017/#35fa024256bd
  3. https://www.youtube.com/watch?v=L_gpgmBl1qg
  4. http://www.kenan-flagler.unc.edu/executive-development/custom-programs/~/media/DF1C11C056874DDA8097271A1ED48662.ashx
  5. https://www2.deloitte.com/us/en/pages/public-sector/articles/human-capital-trends-government-perspective.html
Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej