Różnice pokoleniowe w pracy
Spotkania świąteczne współczesnych pokoleń bywają niezmiernie emocjonalne. Dziadkowie próbują nadal słuchać radia. Ojcowie oglądają telewizję. Dzieci wyrywają sobie z ręki smartfon, a wnuczki korzystają z uspokajacza w postaci mini-tabletu. Różnice pokoleniowe najszybciej widać w chęci i umiejętności korzystania ze współczesnych technologii.
Jakie generacje?
Według podziału amerykańskiego mamy Pokolenie Baby Boomers (BB) (urodzeni przed 1961r.), Pokolenie X (urodzeni w latach 1961-1983), Pokolenie Y (urodzeni w latach 1984-1997) i Pokolenie Z. O różnicach społecznych między nimi zrobiło się głośno przy okazji kariery pojęcia Millenialsi, jak zwykło się określać „igreków”. Generacja przełomu XX i XXI wieku, pierwsza grupa społeczna, dla której rewolucja technologiczna stała się naturalnym ekosystemem wchodzenia w życie dorosłe, poszukiwania pracy, przemian społecznych, kształtowania więzi rodzinnych, nawiązywania kontaktów i własnego rozwoju. Nie należy jednak przykładać kalki amerykańskiej do polskich warunków. Amerykańscy Baby Boomers, to w Polsce ludzie, którzy doświadczyli fizycznie II Wojny Światowej, ale i stalinizmu, socjalizmu, przemian lat 60-tych. Pokolenie X, to dzieci wychowane w socjalizmie, które karierę zawodową zaczynały w ostatniej dekadzie lat 80-tych. Po 1990 roku oraz typowi Millenialsi rozwijają się w warunkach wolnego rynku i globalizacji, wykorzystujący szanse o jakich poprzednie pokolenia mogły tylko pomarzyć.
Różnice pokoleniowe w pracy.
Nowe technologie? Tak, ale muszę je poznać!
W pracy (jeśli nie są już na emeryturze) Baby Boomers zwracają dużą uwagę na niezależność. Są doświadczonymi pracownikami, z wieloletnią praktyką nabytą podczas całej swojej kariery zawodowej. Dla wielu z nich świat współczesnych technologii bywa trudny do zaakceptowania. W wymiarze relacji społecznych i pracowniczych postawa BB bywa oparta o stare, tradycyjne wartości. BB nie lubią sytuacji konfliktowych, nie są przyzwyczajeni do procesu ich oceny czy analizy działania. Bardziej nastawieni są na wykonanie jakiegoś zadania, a nie np. alternatyw, które zapewnią lepszy rezultat.
Pracownicy reprezentujący Generację X są dziś dojrzali, ukształtowani, posiadają doświadczenie, a niektórzy z nich mają także wypracowaną przez lata pozycję zawodową. Poszukują w swojej pracy osiągnięcia konkretnych rezultatów, będąc elastycznymi wobec procesów. X musiało nauczyć się korzystania z technologii w ciągu ostatnich 10-15 lat. O ile to pokolenie radzi sobie z komputerem i smartfonem, o tyle dla wielu osób aktywność w mediach społecznościowych czy korzystanie z rozbudowanych aplikacji jest wyzwaniem. W relacjach osobistych czy biznesowych, bezpośrednie kontakty osobiste są dla nich bardzo ważne.
Pokolenie XXI wieku
Millenialsi i następujące kolejne po nich Pokolenie Z, to osoby w pełni wyrosłe na falach rewolucji informatycznej. Na ich oczach trwała rewolucja od telefonów komórkowych, do smartfonów, od komputera PC, poprzez laptop do tabletów, od dyskietki do danych w chmurze. Całkowicie zmienił się również świat konsumpcji mediów i sposoby wykonywania pracy. Millenialsi są pracownikami otwartymi na wyzwania, działający na różnych płaszczyznach, realizujący multitasking, czyli wiele zadań na raz. Wspomagają się technologiami bez najmniejszych problemów. Z tego względu cenią sobie elastyczność pracy. Dla pokolenia X praca z laptopem w domu mogła być nie do wyobrażenia, a dla Y jest czymś naturalnym. Millenialsi to pokolenie, które ceni sobie pozytywną motywację czy różnorodność w pracy. Na to pokolenie wpływa również nowy rodzaj czynników motywacji wewnętrznej i zewnętrznej pojawiający się w dużych firmach technologicznych typu Google (darmowe posiłki dla pracowników, nowoczesne biura, strefy wypoczynku czy większy wpływ na podejmowanie decyzji w firmie).
Generacja Z na rynku pracy
Przed menedżerami stoi u progu nowe wyzwanie – to Pokolenie Z czyli urodzeni po 1995 roku. Właśnie wielu z nich ma już licencjat lub jest na rynku pracy po ukończeniu liceum czy szkoły zawodowej. Ich dzieciństwo było w zasadzie związane od samego początku z nowymi technologiami. Mobilność, smartfony, tablety, wszechobecność internetu – to dla nich codzienność. Generacja X musiała się godzić ze zmianą stylu życia w kontekście gwałtownego rozwoju technologii, Generacja Y poznawała je w szkole czy na studiach, ale dla Generacji Z są one wszechobecne w zasadzie od chwili narodzin. Dla Zetów współpraca sieciowa, korzystanie z globalnych źródeł informacji czy danych są całkowicie normalną kwestią. W pracy nie będą mieli problemów ze współpracą zespołową opartą w całości o online, komunikację przez Skype, Messengera czy WhatsApp. Na swój sposób uzależniają się od wiedzy w Internecie, są podatni na fakenews czy postprawdę i nie zawsze potrafią ocenić wiarygodność informacji jakimi się posługują. Cenią sobie wysoko niezależność, elastyczność, work-life balance, ale są również głodni sukcesu poszukując prostych rozwiązań skomplikowanych problemów czy gotowych recept na wszystko.
Podsumowując, największym wyzwaniem w pracy ze wszystkimi pokoleniami pracowników jest zrozumienie tego co ich dzieli a co łączy. Istotne jest budowanie zespołów, które będą łączyły umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii z wieloletnim praktycznym doświadczeniem. Kluczem i niezbędnym warunkiem powodzenia, staje się wzajemna, prosta komunikacja oparta o jasne intencje i wspólny cel, którym powinna być chęć rozwijania przedsiębiorstwa.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z tymi artykułami!
- Jak nowe technologie odbierane są przez różne pokolenia pracowników i czy wpływają na ich motywację?
- Millenialsi w pracy – nowe wyzwania dla pracodawców