Zarządzanie doświadczeniem pracownika a technologia

Według najnowszego raportu Deloitte “HR Technology Disruptions for 2017”, nadchodzący rok przyniesie ze sobą radykalne zmiany w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Już dziś w korporacjach na całym świecie widoczna jest coraz większa troska o pozytywne doświadczenia pracownika w miejscu pracy, co niesie ze sobą gwałtowny rozwój cyfrowych narzędzi HR w zarządzaniu tymi doświadczeniami. Niestety, jak wynika z badania przeprowadzonego przez IDC na zlecenie Oracle Polska, tylko 26% firm w Polsce uwzględnia aktualnie cyfrową transformację w swojej strategii.

W jaki sposób dzięki zastosowaniu cyfrowych rozwiązań organizacje mogą usprawnić zarządzanie doświadczeniem pracowników?

Cyfryzacja procesów kadrowo-administracyjnych

Cyfryzacja jest sposobem na uproszczenie m.in. dotychczasowej pracy działów HR. Zmiana tradycyjnej papierowej formy zarządzania dokumentacją pracowniczą na cyfrową oszczędza czas, redukuje koszty, oraz poprawia efektywność pracy całego działu personalnego. Nowe funkcjonalne narzędzia IT pozwalają zdigitalizować przekazywanie pracownikowi pasków płacowych, corocznych deklaracji podatkowych czy obieg wniosków urlopowych. Takie rozwiązania znacząco podnoszą efektywność pracy działów personalnych oraz przyspieszają wykonywanie żmudnych i czasochłonnych czynności kadrowo-administracyjnych.

Korzystają na tym także pracownicy, ponieważ rozwiązania skierowane do HR są zwykle zintegrowane z narzędziami adresowanymi do pracowników. Samoobsługowe platformy, umożliwiają obsługiwanie wybranych procesów biznesowych z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki nim pracownicy mogą tworzyć wnioski i plany urlopowe, monitorować stan wykorzystania urlopów, zarządzać czasem pracy, a nawet zgłaszać potrzeby szkoleniowe. Dobrym przykładem takiego oprogramowania jest Teta Web, autorstwa Unit4.

Analiza procesów biznesowych

Dostępne obecnie na rynku rozwiązania informatyczne umożliwiają nie tylko gromadzenie czy przechowywanie danych dotyczących ludzi i procesów biznesowych, lecz także analizowanie i przetwarzanie danych pochodzących z różnych źródeł i systemów z dowolnego miejsca przy pomocy przeglądarki internetowej. Zgromadzone dane pozwalają na prognozowanie przyszłych zjawisk, co ułatwia podejmowanie różnych decyzji dotyczących pracowników.

Taka dogłębna analiza danych pracowniczych sprawiła, że np. Facebook zdecydował się swego czasu przyznać pracownikom wypłaty w wysokości 10 tysięcy dolarów za przeprowadzkę bliżej miejsca pracy. Według zgromadzonych danych, zbyt długi czas podróży do pracy wiązał się z niższą wydajnością oraz był powodem odchodzenia pracowników, zaś zamieszkanie bliżej miejsca mogło zminimalizować te negatywne zjawiska. Dla pracowników oznaczało to bowiem np. mniejsze niedogodności związane z koniecznością wyjścia z i do pracy o określonej godzinie czy poświęcenie więcej czasu na spędzanie czasu z rodzinami.

Zarządzanie wiedzą

Dane zebrane przez firmę Glassdoor dowodzą, że pracownicy oceniają obecnie markę pracodawcy przede wszystkim pod względem “możliwości uczenia się i rozwoju”. Według nich, sama kariera to ciągły proces uczenia się, jednak ze względu na brak czasu, pieniędzy czy cierpliwości odbywa się to obecnie inaczej niż dotychczas. Nowe zasady obowiązujące we współczesnych, zaawansowanych technologicznie organizacjach wymagają systemów kształcenia i rozwoju, które są w stanie zapewnić stały dostęp do treści na platformach mobilnych. Dostępne dziś narzędzia nowej generacji, dostarczane m.in. przez Pathgather, EdCast, Grovo, Axonify, czy dostępną w Polsce platformę Unit4 LMS,  oferują wyselekcjonowane treści, materiały wideo i rozwiązania przystosowane do urządzeń mobilnych. Umożliwiają pobieranie materiałów dydaktycznych oraz wymianę informacji, co pozwala pracownikom przystępować do szkolenia w dowolnym miejscu i czasie, jak również indywidualnie kierować swoim tokiem nauki poprzez omijanie materiałów, które już znają i zapoznanie się z tymi, które są dla nich nowe. Dzięki takim rozwiązaniom pracownicy są w stanie dostosowywać system nauki do własnych potrzeb.

Wymienione narzędzia to tylko niektóre z rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają sprawne zarządzanie doświadczeniem pracowników. Ich wspólną zaletą jest to, że można z nich korzystać zarówno poprzez stronę internetową jak i aplikacje mobilne. Ponadto, działają w sposób zintegrowany, co oznacza, że są dedykowane pracownikom na różnych szczeblach organizacji jednocześnie. Z poziomu jednej platformy można wykonać kilka działań, co niewątpliwie pozwala na większą wygodę jak i oszczędność czasu.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej