Technologia wellness zyskuje na znaczeniu

Technologia bardzo zmieniła to, jak postrzegamy szeroko pojęty wellness. Karty sportowe, czy dodatkowa opieka medyczna nie są już uważane za benefity, ale za obowiązkowy dodatek do pensji. Ponadto, pandemia sprawiła, że zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stało się priorytetem. To, co kiedyś było miłym dodatkiem dzisiaj zdaje się stać na szali rozstrzygającej o wartości pracodawcy. Ale na tym nie koniec, bo technologia wellness z roku na rok będzie nabierać na jeszcze większym znaczeniu.

Telezdrowie i technologia noszona

Frost & Sullivan, organizacja specjalizująca się w badaniach rynkowych przewiduje siedmiokrotny wzrost telezdrowia do 2025 roku. Już w tym roku widzimy, jak ta gałęź branży medycznej rośnie w siłę. Liczba stacjonarnych wizyt w gabinetach lekarskich się zmniejsza, a tym samym rośnie świadomość na temat zdrowia, co doskonale wpisuje się w trend popularności telezdrowia. W najbliższej przyszłości organizacje będą konkurować ze sobą również w kontekście programów telezdrowia, aby przyciągnąć kompetentnych pracowników. Przewiduje się również, że pracodawcy będą przywiązywać większą wagę do zapewnienia ciągłości opieki. Opieka zdrowotna ma  ewoluować do interaktywnych platform z wachlarzem usług medycznych, dietetyków i psychologów. Badania pokazują, że liczba użytkowników korzystających z aplikacji zdrowotnych oraz fitness przekroczy 84 miliony użytkowników w 2022 roku. W tym sektorze obserwujemy również wzrastający trend na technologię noszoną na ciele. W związku z tym przewiduje się, że liczba programów oferowanych przez pracodawców wykorzystujących dane generowane przez AI gwałtownie wzrośnie w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Pracodawcy jeszcze aktywniej będą zachęcać do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia i będą posiadać do tego stosowne technologiczne narzędzia.

Technologia wspierająca powrót do pracy

Zdrowie psychiczne jest jednym z najczęściej poruszanych tematów, co ściśle wiąże się z pandemią. Ten temat jest również wyzwaniem dla pracodawców, z którym muszą się zmierzyć. Według danych World Bank rynek globalny traci rocznie aż 1 trylionów USD w produktywności pracowników z powodu depresji oraz lęków. W związku z tym rośnie potrzeba na zapewnienie pracownikom rozwiązań opartych na technologii, które będą wspierać ich zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. W stanach Zjednoczonych organizacje już teraz inwestują w tego typu rozwiązania np. aplikację do medytacji Headspace, czy platformy BetterMe. Kilka dostawców technologii związanej z wellbeing tj. Salesforce, PwC i ServiceNow rozwinęło nową kategorię swoich produktów pod nazwą „Powrót do pracy”. Z kolei Oracle stworzyło zestaw rozwiązań o nazwie „the Employee Care Package”. To zestaw zintegrowanych aplikacji, które korzystając z zaawansowanej technologii AI mają wyszkolić pracownika tak, aby z łatwością mógł się zaadoptować do nowych warunków pracy. Tego typu rozwiązania mają ułatwić pracownikom powrót do pracy w nowej, zmienionej rzeczywistości oraz zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa.

Liczby przemawiające za rozwojem wellness

Badanie pt. The Organizational Impact of the Coronavirus in the Workplace przeprowadzone przez Future Workplace wykazało, że aż 69% organizacji zapewniało jakieś wsparcie z obszaru zdrowia nie tylko swoim pracownikom, ale całej jego rodzinie tj. pomoc w nauce zdalnej, czy w opiece nad dziećmi. Wygląda na to, że organizacje przestają postrzegać pracowników, jako jednostki, ale podchodzić do nich bardziej holistycznie, uwzględniając ich rodziny i najbliższe otoczenie. Raport autorstwa McKinsey, który opiera się na ich badaniu przeprowadzonym wśród pracowników na całym świecie wykazał, że dla 62% z nich aspekt zdrowia psychicznego jest teraz największym wyzwaniem. Według tego samego badania aż 96% organizacji zapewnia, że oferują dodatkowe wsparcie w tym temacie, ale tylko 1 na 6 pracowników odpowiedziało, że odczuwa tę pomoc. Wygląda na to, że w tej kwestii organizacje mają jeszcze sporo do zrobienia i prawdziwy boom technologii wellness będziemy mogli obserwować w bardzo bliskiej przyszłości.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej