Jak nowe technologie odbierane są przez różne pokolenia pracowników i czy wpływają na ich motywację?

Jednym z głównych obszarów zainteresowania pracodawców jest motywowanie. Właściciele firm poszukują coraz skuteczniejszych narzędzi i metod, by utrzymać zapał pracowników do osiągania wyników na coraz wyższym poziomie. Przy obecności na rynku pracy przedstawicieli trzech pokoleń zwraca się uwagę na konieczność dostosowania rozwiązań do różnorodności oczekiwań i preferencji. Czy istnieją różnice w odbiorze nowych technologii przez przedstawicieli różnych pokoleń? Czy nowe technologie mają wpływ na motywację pracowników?

Różnice międzypokoleniowe w podejściu do nowych technologii

Zacznijmy szukanie odpowiedzi na postawione pytania od zastanowienia się nad tym, jak poszczególne pokolenia podchodzą do nowych technologii.

Najstarsi pracownicy, czyli przedstawiciele Baby Boomers, to osoby urodzone w latach 1943-1964. Kiedy zaczynali pracę zawodową, nie było komputerów ani telefonów komórkowych. Stąd, ich podejście do nowych technologii jest mocno zdystansowane. Świetnie radzą sobie bez nowoczesnych rozwiązań – można na nich liczyć w sytuacjach awaryjnych, gdy technologia zawiedzie. Osoby z pokolenia Baby Boomers mają świadomość, że rozwój technologii jest niezbędny dla postępu, więc kiedy innowacyjne rozwiązania są wdrażane – uczą się ich bardziej z konieczności niż przyjemności.

Pracownicy z pokolenia X to osoby urodzone w latach 1965 – 1980. Dla nich rozwój nowych technologii był zjawiskiem przełomowym i niezwykle interesującym. Każdą innowację traktują jako atrakcyjną zwłaszcza, jeśli prowadzi ona do usprawnienia pracy, poprawienia efektów. Dla pokolenia X nowe technologie są sposobem na udoskonalanie swoich działań, dostarczanie więcej produktów w lepszej jakości i krótszym czasie.

Przedstawiciele pokolenia Y to osoby urodzone w  latach 1981 – 2000. Nie pamiętają środowiska pracy bez Internetu, laptopów czy telefonów komórkowych. Dla pracowników tej grupy nowe technologie to chleb powszedni – rzecz oczywista i naturalna. Co więcej, to właśnie oni mają największą ciekawość nowych rozwiązań. Zawsze chętnie poznają nowe narzędzia i próbują poszukiwać nowych sposobów ich szerokiego zastosowania.

Jak nowe technologie wpływają na motywację pracowników z różnych pokoleń?

Biorąc pod uwagę fakt, że pracownicy z pokolenia Baby Boomers potrafią sobie świetnie radzić bez nowoczesnych technologii, można stwierdzić, że dla nich nowe technologie mogłyby omijać miejsca pracy szerokim łukiem. Dlatego za każdym razem, gdy pojawia się pomysł na wdrożenie jakiegoś nowoczesnego narzędzia, Baby Boomersi reagują z dystansem. Poznają nowe technologie mało chętnie, często obawiają się, czy sobie z nimi poradzą. Można to zaobserwować przy wdrażaniu Intranetu, elektronicznego obiegu dokumentów (np. urlopowych) czy całkowicie zautomatyzowanych systemów do oceny pracowniczej. Warto pamiętać, że początkowy dystans do technologii kompletnie znika, gdy pracownicy ci przekonają się, że korzystanie z nowych technologii jest łatwe i że usprawnia ich działania. Wówczas, bardzo chętnie nie tylko korzystają z nowoczesnych narzędzi, ale także stają się ich ambasadorami w pracy i poza nią. Można więc powiedzieć, że nowe technologie budują motywację pracowników z pokolenia Baby Boomers przez długi czas, ale kluczowe tu jest pokazanie, że pracownicy ci dadzą sobie radę z obsługą narzędzi i zobaczą realną korzyść z ich używania.

Pracownicy pokolenia X to grupa, która bardzo zwraca uwagę na użyteczność. Dla nich nie są wartościowe narzędzia, które są kolorowe czy przyjemne dla oka, ale takie, które realnie poprawiają ich skuteczność pracy. Liczy się więc funkcjonalność. To wśród tej grupy usłyszymy największe wyrazy niezadowolenia, gdy okaże się, że nowo wdrożone narzędzie jest awaryjne, bądź powoduje więcej błędów. Dlatego, jeśli wdrażając nowe technologie chcemy upewnić się, że pokolenie X będzie nimi mocno zainteresowane, warto pokazać korzyści mówiące o tym, jak nowe rozwiązanie pomoże zwiększyć jakość, skuteczność, bądź w jaki sposób usprawni przebieg procesów. Wówczas motywacja pracowników z tej grupy będzie budowana od samego początku wdrażania.

Patrząc na pokolenie Y na tle starszych kolegów, można powiedzieć, że sam fakt wdrażania nowych rozwiązań będzie dla tej grupy niezwykle atrakcyjny. Żeby zainteresować Y-ków nowymi technologiami warto podkreślać, że wdrażane rozwiązanie jest innowacyjne, dostępne w małej liczbie firm, a także – iż umiejętność korzystania z nowego narzędzia będzie dodatkową kompetencją wyróżniającą ich na rynku pracy. Oprócz tego, pokolenie Y przekona się do nowych technologii, których używanie kojarzy się z prestiżem, przyjemnością i zabawą.

Nowe technologie budują motywację pracowników każdego pokolenia, pod warunkiem, że powiążemy ich wdrożenie z potrzebami poszczególnych grup. Wówczas nie tylko znajdziemy sympatyków nowoczesnych technologii, ale także zachęcimy pracowników do poszukiwania nowych zastosowań i korzystania z nich każdego dnia.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej