Jak przyciągnąć dobrych pracowników, gdy na rynku pracy brakuje specjalistów?
Problemy z pracownikami na rynku pracy są od dłuższego czasu i (jak pokazują statystyki) nieprędko znikną. Temat rekrutacji to temat rzeka, dlatego w tym artykule skupię się na zwróceniu uwagi na kilka rozwiązań, które mogą pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie: jak przyciągnąć pracowników do firmy zwłaszcza, gdy na rynku pracy brakuje specjalistów?
Dobry pracownik w firmie czyli jaki?
W pierwszej kolejności warto ustalić, kim jest dobry pracownik. Definicja ta nie jest jednoznaczna. Kultura organizacyjna każdego przedsiębiorstwa jest unikalna, dlatego ktoś kto w firmie X będzie wzorowym pracownikiem, w firmie Y może nawet nie spełniać podstawowych kryteriów. Często z perspektywy pracodawcy dobry pracownik to ten, który nie sprawia problemów, osiąga cele, bez zarzutu i roszczeń wykonuje swoje obowiązki. Tymczasem okazuje się, że pracownicy uważani za najlepszych i bezproblemowych, potrafią z dnia na dzień przynieść wypowiedzenie, a największe wysiłki w budowanie ich motywacji spełzają na niczym. Są też firmy, w których dobry pracownik to taki, który ma specjalistyczną wiedzę techniczną, jest ekspertem w swojej dziedzinie. Niestety, często zdarza się, że pracodawcom umyka fakt, iż ów ekspert nie ma sukcesorów, a jego odejście z dnia na dzień może oznaczać poważny problem dla firmy. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których pracownik o wysoce specjalistycznych kompetencjach i wiedzy, zaczyna czuć się panem swojej sytuacji, niechętnie dzieli się wiedzą z innymi, a to powoduje, że to on zaczyna dyktować warunki bezradnemu pracodawcy. Jak sobie radzić z takimi sytuacjami?
Przede wszystkim warto przyjrzeć się kulturze organizacyjnej firmy i na jej podstawie określić, jakie osoby będą czuły się w takim otoczeniu najlepiej. Warto też przeprowadzić badanie kultury organizacyjnej, a także przeanalizować motywacje wieloletnich pracowników i tych, którzy uważani są w firmie za największe talenty. Pamiętajmy przy tym, że umiejętności technicznych można nauczyć praktycznie każdego, a pracownik lojalny i wartościowy to najczęściej taki, który najlepiej pasuje do danej kultury organizacyjnej.
Stawiaj na wartości
Doskonale znany jest cytat, który mówi, że pracownicy przychodzą do firm, a odchodzą od szefów. Jak to wyjaśnić? Każdy człowiek (mniej lub bardziej świadomie) kieruje się w życiu swoimi wewnętrznymi wartościami. Pracownik w procesie rekrutacji porównuje to, co słyszy o firmie z tym, w jakiej atmosferze chciałby pracować. Przyjęty do pracy trafia pod skrzydła menedżera, który tworzy najbliższe otoczenie pracy. Wówczas może narodzić się relacja wzmacniająca zaangażowanie i lojalność, bądź taka, która coraz bardziej demotywuje pracownika i doprowadza do jego odejścia.
Dlatego bardzo ważne jest, aby proces rekrutacyjny uwzględniał element rozmowy o tym, jakimi wartościami kieruje się w życiu kandydat. Ważne jest także, by wystrzegać się podczas rekrutacji upiększania wizji firmy. Każde, nawet najmniejsze przekłamanie, nowy pracownik weryfikuje w mgnieniu oka i jeśli obraz napotkanej u nowego pracodawcy rzeczywistości rozmija się z wyobrażeniem, nie waha się odejść. Dlatego pracodawca musi skoncentrować się na szukaniu takich osób, których wartości wewnętrzne są bliskie wartościom charakteryzującym kulturę organizacyjną firmy. Warto też dodać, że głównymi osobami, które mają wpływ na to, jakimi wartościami żyje firma, jest kadra menedżerska.
Rozwijaj przywództwo
Dobrze przeprowadzony proces rekrutacyjny nie wystarczy, żeby problemy z pracownikami na rynku pracy przestały być zmorą pracodawcy. Tak jak wspomniałam, kluczową rolę w budowaniu zaangażowania i lojalności pracowników, odgrywają kierownicy i menadżerowie zespołów. Dlatego tak ważne jest, by inwestować w ich rozwój, a szczególnie w rozwój ich autentyczności (pisałam o tym w artykule: https://goodpoint.blog/autentycznosc-menedzera—czym-jest-i-czy-moze-byc-potrzebna/), kompetencji miękkich i przywództwa. Najlepiej sprawdzają się tu menedżerskie programy rozwojowe szyte na miarę, uwzględniające z jednej strony diagnozę kadry menedżerskiej, a z drugiej – kulturę organizacyjną, bieżące wyzwania organizacji, profil działalności oraz tak zwaną mapę zespołu. To właśnie ta mapa zespołu (zrobiona na przykład przy użyciu metodologii TTI Success Insight) pomaga zobaczyć, jaki profil pracowników dominuje w firmie i wśród kadry kierowniczej oraz jak daleko menedżerowie oddalili się od swoich naturalnych, autentycznych stylów przywódczych. Obok autentyczności, wciąż ogromną bolączką wśród menedżerów jest komunikacja i zarządzanie różnorodnością pracowników. Success Insights to jedno z kilku narzędzi, które w rewelacyjny sposób rozwijają kompetencje przywódcze. A nie ma lepszego magnesu na dobrych pracowników niż autentyczni i wiarygodni przełożeni.
Śledź trendy na rynku benefitów
Na rynku pracy, zdominowanym coraz bardziej przez pokolenie Y i powoli także pokolenie Z, nie można mówić jak przyciągnąć pracowników bez wspomnienia o najnowszych trendach wśród benefitów. Trzeba zaznaczyć, że dobrze skonstruowane systemy benefitowe pomagają budować zaangażowanie i przyciągać nie tylko młode talenty ale także zwiększać lojalność kadry, która już jest długo na pokładzie. Warto zwracać uwagę na nowinki, które się pojawiają na rynku. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) (więcej o PPK tutaj: https://goodpoint.blog/pracownicze-plany-kapitalowe-oznaczaja-dla-pracownikow-pracodawcow/). Coraz więcej pracowników ma świadomość, jak ważne jest odpowiedzialne planowanie własnej przyszłości. Pracodawcy starają się wykorzystywać ten trend, na przykład zwiększając procent odprowadzanych składek. I choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to rozwiązanie bardzo pracochłonne, to przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych okazuje się bardzo wartościowym elementem motywacyjnym, który można sprawnie wdrożyć. Dostawcy oprogramowania dla biznesu już oferują rozwiązania, która pomagają zarządzać Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Dobrym przykładem jest tutaj moduł TETA PPK, wprowadzony do oprogramowania TETA – lidera na rynku rozwiązań It dla sektora HR.
Szczegółowy opis modułu TETA PPK znajduje się tu: https://info.unit4.com/ppk
Zamykając temat jednym zdaniem, można powiedzieć, że kluczem do przyciągania dobrych pracowników jest różnorodność – z jednej strony wykorzystywana w budowaniu zespołów, które łączą podobne wartości wewnętrzne, a z drugiej strony – różnorodność uwzględniana w systemach benefitowych wykorzystujących najnowsze trendy na rynku.