W jaki sposób nowe technologie ułatwiają pracownikom życie?
Wbrew panującej opinii, że technologie cyfrowe są dla nas niezdrowym obciążeniem, w niektórych przypadkach korzystanie z nich może okazać się dla nas zbawienne, szczególnie w pracy, gdzie codziennie zmuszeni jesteśmy radzić sobie na nadmiarem obowiązków i związanym z tym stresem.
Badania przeprowadzone przez jednostkę badawczą Economist Intelligence Unit sugerują, że nasza zależność od rozwiązań technologicznych ma w sobie więcej dobrego niż złego. Niemal 74 procent osób biorących udział w ankiecie zaprzeczyło stwierdzeniu, że technologia zabija w pracownikach kreatywność i wyobraźnię. Sześć na dziesięć osób (58%) było zdania, że częstsze korzystanie z dobrodziejstw technologii zwiększa ich pomysłowość w zakresie tworzenia produktów i usprawniania procesów biznesowych. Tylko jedna trzecia (36%) zauważyła, że technologia nie sprzyja otwartej dyskusji w firmie.
W jakich obszarach nowoczesne rozwiązania IT mogą ułatwić pracownikom życie?
Wykorzystanie technologii w pracy może zdecydowanie poprawić efektywność osobistą. Dotyczy to np. narzędzi wspomagających zarządzanie czasem pracy i planowanie działań, takich jak organizery osobiste, wyposażone w kalendarze, listy zadań, funkcje przypominania, itp., które umożliwiają współdzielenie nieograniczonej ilości informacji z innymi, a które ponadto oferują dostęp do zadań z każdego miejsca i o każdej porze. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest internetowy planner zadań – Asana. Poza tym, nawet takie proste i dobrze znane rozwiązania jak email czy aplikacje do przesyłania wiadomości pomagają zaoszczędzić czas, który należałoby poświęcić na długie spotkania twarzą w twarz i tym samym zwiększają naszą produktywność w ciągu dnia.
Organizację pracy wspomagają też programy służące do gromadzenia wszelakiego rodzaju istotnych dla użytkownika danych, takie jak np. Evernote. Umożliwiają one przechowywanie dowolnych plików i pozwalają na tworzenie nowych dokumentów w postaci m.in. notatek tekstowych, zapisków, zrzutów ekranowych i wielu innych, co uwalnia użytkownika od konieczności przeglądania katalogów, umieszczonych w różnych miejscach, w poszukiwaniu informacji. Wiele z tych programów pozwala na zapisywanie danych zarówno na komputerze jak i na koncie internetowym, przez co dostępne są one z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności zapisywania ich na dyskach zewnętrznych. Korzystając z nich nie trzeba więcej pamiętać o zabieraniu ze sobą ważnych dokumentów na spotkanie, ponieważ zawsze mamy je pod ręką- online lub na naszym urządzeniu mobilnym.
Kolejnym ułatwieniem dla pracowników mogą być aplikacje do przechowywania haseł. Wiele osób używa tych samych, łatwych do zapamiętania haseł do logowania się do komputera, poczty e-mail, serwisów społecznościowych, czy nawet konta w banku, co nierzadko może być przyczyną poważnych kłopotów. Narzędzia do przechowywania danych logowania uwalniają pracownika od konieczności pamiętania wielu trudnych haseł, a co za tym idzie ograniczają związany z tym stres.
Ciekawym rozwiązaniem są też aplikacje ułatwiające zaplanowanie trasy do pracy, takie jak Waze, Yanosik, czy Roadify, z których mogą korzystać zarówno kierowcy, jak i osoby korzystające z komunikacji miejskiej. Według raportu fundacji New Cities , osoby używające aplikacji mobilnych planujących trasę do pracy są szczęśliwsze, mają niższy poziom stresu i odczuwają większą satysfakcję z podróżowania. Osoby korzystające z aplikacji nawigacyjnych opartych na interakcji społecznej, które umożliwiają dzielenie się informacjami o korkach i innych utrudnieniach, odczuwały dodatkowo satysfakcję z tego, że mogły pomóc innym.
Nowych technologii, które ułatwiają pracownikom życie jest wiele. Nie należy się ich bać, jednak zawsze warto pamiętać by używać ich z głową, ponieważ nadmiar może spowodować, że użytkownik stanie się uzależniony od swoich aplikacji nawet do tego stopnia, że nie będzie potrafił sobie bez nich poradzić nie tylko w pracy, ale także w codziennym życiu.