Materialne i niematerialne narzędzia motywowania pracowników

Darmowe bilety do parków rozrywki, płatne przerwy w pracy dla matek karmiących, niskooprocentowane pożyczki, dofinansowanie studiów, roczny urlop macierzyński, płatne dni urlopu do wykorzystania na działalność charytatywną, akupunktura – to tylko niektóre pomysły na przyciągnięcie i zatrzymanie najbardziej wartościowych pracowników w firmie. Niedościgniona pod tym względem jest firma Google, która do licznych przywilejów, jakie przysługują pracownikom dorzuciła niedawno kolejny – w przypadku śmierci któregokolwiek z nich, Google zaopiekuje się jego partnerem/partnerką oraz jego dziećmi.

Według badań przeprowadzonych przez portal Glassdoor1, przywileje mają wpływ na wybór danego pracodawcy w trzech przypadkach na pięć. O ile jednak wzbudzają one początkowe zainteresowanie potencjalnych pracowników, o tyle na dłuższą metę nie mają wpływu na ich lojalność. O wiele ważniejsze okazują się takie czynniki jak kultura i wartości firmy, możliwość rozwoju oraz sposób zarządzania organizacją.

Jakie czynniki będą mieć wpływ na zaangażowanie pracowników w nadchodzących latach?

Transparentność kierownictwa

Jak podaje magazyn Forbes2, zmieniający się rynek pracy oraz fakt pojawienia się na nim nowego pokolenia pracowników, wymuszać będzie zmiany w systemach motywacyjnych. Millenialsi przyzwyczajeni są do dostępności informacji w każdym miejscu i w każdym czasie i tego samego będą oczekiwać ze strony kierownictwa – transparentności, tym bardziej, że zaczynają mieć coraz więcej do powiedzenia na rynku pracy.  Chcą wiedzieć co się dzieje w firmie oraz być traktowani otwarcie i uczciwie.

Wyzwania

Według raportu BIWORLDWIDE3, pracownicy poszukują obecnie czegoś więcej niż „tylko” pracy. Praca ma mieć dla nich znaczenie – musi być ciekawa, angażująca i dawać możliwość rozwoju. Zamiast słuchać poleceń, chcą mieć realny wpływ na podejmowane decyzje. W przypadku, gdy nie będą mogli w pełni wykorzystywać swoich możliwości, odejdą.

Zadowolenie z pracy

To kolejny istotny czynnik, który będzie miał coraz większy wpływ na motywację według BIWORLDWIDE. Bardziej niż lojalność wobec pracodawcy, pracownicy cenią sobie zadowolenie z pracy. Oczekują uznania oraz informacji zwrotnej na bieżąco. Lubią być nagradzani, jednak nie w sposób szablonowy – chcą, by nagrody były zgodne z ich zainteresowaniami. Samo miejsce pracy ma być z kolei takie, by chcieli, a nie musieli w nim pracować.

Zarządzanie z ludzką twarzą

Ludzie rzadko odchodzą z firmy z powodu pracy – częściej przyczyną są złe stosunki z przełożonym. I na odwrót – pracownik jest w stanie pozostać w firmie dłużej, jeśli odpowiada mu sposób zarządzania przełożonego. Według Dr. Brada Shucka i Maryanne Honeycutt-Elliott4, największe szanse na zbudowanie zaangażowania w zespole będą mieli ci menadżerowie, którzy umieją słuchać, traktują pracowników z szacunkiem, empatią i zrozumieniem, oraz którzy przede wszystkim są autentyczni.

Możliwość rozwoju

Młodzi pracownicy cenią sobie obecnie możliwość poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Musi to się jednak odbywać w sposób dostosowany do ich możliwości. Przesyt zewsząd dostępnych informacji sprawia, że ich uwaga jest rozproszona i są w stanie poświęcić na naukę zaledwie kilka minut każdego dnia. Informacje powinny być więc krótkie i treściwe, jak również przekazywane w sposób, który umożliwia dostęp do nich o dowolnej porze. Idealnym rozwiązaniem będzie e-learning, który uwolni pracowników od konieczności opuszczania pracy na długie godziny. Proponowane treści powinny być responsywne oraz dostępne w kilku wersjach językowych, ze względu na fakt, że zespoły stają się coraz bardziej zróżnicowane kulturowo.

Jak wynika z badań, pracowników motywować można na różne sposoby, nie tylko finansowo. Ze względu na zmieniające się warunki rynkowe, zmieniać się będą także systemy motywacyjne, przy czym zmiany te będą następować w kierunku motywacji niematerialnej. Płaca i atrakcyjne warunki pracy są dobre na początek – by zatrzymać dobrego pracownika w firmie trzeba jednak czegoś więcej. Czego? To już kwestia obserwacji oraz dogłębnej analizy informacji na temat osób, które zatrudniamy. Przeanalizowane wyżej aspekty na pewno będą pomocne przy planowaniu strategii motywacji pracowników.

Przypisy:

  1. https://www.glassdoor.com/blog/top-20-employee-benefits-perks/
  2. https://www.forbes.com/sites/victorlipman/2016/01/01/key-management-trends-for-2016-here-are-6-research-based-predictions/#71ac66d97de4
  3. https://www.biworldwide.com/globalassets/us-en/research-landing/thought-leadership/2015/engagement-trends-2016/employee-engagement-trends-2016.pdf
  4. https://www.biworldwide.com/globalassets/us-en/research-landing/thought-leadership/2015/engagement-trends-2016/employee-engagement-trends-2016.pdf
Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej