Employee Experience – 5 strategii wzmocnienia

Z wyrażeniem experience najczęściej kojarzy nam się customer experience i jest to obszar, o który każda organizacja stara się dbać w należyty sposób. Co jednak z employee experience? Wydawać by się mogło, że customer experience oraz employee experience to dwa odrębne tematy. Nic bardziej mylnego. Jedno z drugim się łączy. Richard Branson powiedział kiedyś: „jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zadbają o Twoich klientów”. Przedstawiamy 5 skutecznych strategii wzmocnienia employee experience.

Zorganizowanie procedury wdrażania nowego pracownika

Pracownicy dołączający do organizacji mają swoje jasno sprecyzowane oczekiwania oraz wyobrażenia, które już powstają podczas rozmowy rekrutacyjnej. Według raportu, który w 2018 roku sporządziła firma Digitate aż jeden na pięciu pracowników nie poleci pracodawcy znajomym czy rodzinie z powodu nieprawidłowo przeprowadzonego procesu wdrażania pracownika. Warto więc już od samego początku zadbać o doświadczenie nowego pracownika i stworzyć program wdrażania, który będzie dla niego satysfakcjonujący. Taki program powinien pomóc pracownikowi zaznajomić się z kulturą oraz wartościami organizacji, poznać cały zespół, managerów oraz przede wszystkim odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie może mieć nowo przyjmowana osoba.

Przeprowadzanie cyklicznych testów ewaluacyjnych

Jednym z ważniejszych celów dla pracownika jest rozwój jego kariery. Często pracownicy źle oceniają swojego pracodawcę, ponieważ czują, że nie daje im on przestrzeni do rozwoju. Aby tego uniknąć warto chociaż raz w roku przeprowadzić testy, które mają na celu ocenę kompetencji pracownika, wskazanie obszarów do rozwoju oraz jak mogą zarządzać swoją karierą tak, aby „skoczyć” na wyższy stopień. I chociaż niektórzy managerowie HR krytykują tego rodzaju testy argumentując to tym, że nie oddają stanu faktycznego, to przeprowadzanie takiej ewaluacji niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Może wskazać drogę do rozwoju nowych umiejętności, a pracodawcy możliwość śledzenia postępów pracownika.

Stworzenie kultury doceniania pracownika

Szczęśliwi pracownicy są nie tylko bardziej zadowoleni ze swojej pracy, ale również chętniej pracują i częściej wykazują się kreatywnością. Już ponad 60 lat temu pisarz Dale Carnegie powiedział: „Ludzie pracują dla pieniędzy – ale zrobią wszystko w zamian za nagrody i docenianie”. Te słowa są teraz jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Tworzenie kultury doceniania w organizacji zmienia na lepsze relacje panujące między pracownikiem a pracodawcą. Warto jest wdrożyć programy doceniające swoich pracowników, ponieważ niesie to za sobą szereg korzyści. Nie tylko wzmacnia employee experience, ale również przekłada na większą efektywność w pracy, a także daje możliwość szybszego rozpoznania talentów.

Usprawnienie komunikacji

Komunikacja jest bezapelacyjnie najważniejszą rzeczą w organizacji. Bez dialogu nic tak naprawdę się nie wydarzy. Komunikacja w organizacji to nie tylko prawidłowy przepływ informacji pomiędzy pracownikiem a jego przełożonym, ale również w całym zespole oraz między działami. Komunikacja to również dostęp do informacji, których potrzebuje pracownik w każdym momencie. Dlatego warto wdrożyć do organizacji rozwiązania z obszaru nowych technologii. Bardzo dobrym narzędziem, który wzmacnia employee expierience są czatboty. Czatboty mogą wyręczyć dział HR i odpowiadać na pytania pracownika. Pracownik może mieć też dostęp do swojego grafiku czy możliwość złożenia wniosku urlopowego i śledzenia rozwoju wydarzeń w tej sprawie.

Zmiana sposobu zakańczania współpracy

Sposób, w jaki kończymy z pracownikiem współpracę może odbić się nie tylko na jego postrzeganiu, ale także na postrzeganiu naszych potencjalnych kandydatów, którzy będą mieć styczność z poprzednim pracownikiem bądź z jego opinią na temat organizacji. Upewnijmy się, że sposób w jaki kończymy współpracę jest możliwie przyjemny dla pracownika. Warto przygotować krótką ewaluację jego postępów i jeszcze na sam koniec w rozmowie przedstawić jego mocne strony i osiągnięcia, które również wpłynęły na rozwój organizacji. Wzmocni to pozytywne postrzeganie organizacji oraz przyniesie pracownikowi realną pomoc w jego przyszłych poszukiwaniach właściwej ścieżki kariery.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej