Kluczowe trendy w biznesie 2019
Zawsze na przełomie roku przychodzi czas na podsumowania i spojrzenie w przyszłość na trendy w biznesie. Przeanalizowałem w związku z tym kilkadziesiąt wiarygodnych źródeł w tym zakresie i spróbowałem skomasować zawarte w nich informacje. Ta prosta konwergencja umożliwiła zebrać najciekawsze i najbardziej popularne trendy biznesowe na 2019 rok.
Kontrola klientów nad swoimi danymi
Ostatnia dekada to zdecydowane przyspieszenie procesów cyfryzacyjnych oraz rozwój digitalizacji naszego otoczenia. Efektem jest analizowanie zachowań zakupowych, działań w mediach społecznościowych czy szeroko rozwinięta rejestracja danych. To wszystko składa się na istotne obawy klientów o bezpieczeństwo i charakter wykorzystania informacji przez marketerów. W Europie, w tym w Polsce, ubiegły rok stał zdecydowanie pod znakiem RODO. Podobne procesy zachodzą już w USA. Zasada jest prosta: nie powinno się nabywać danych bez zgody konsumentów. Według Deloitte Review, aż 71% danych kupowanych przez firmy jest niedokładne, co może mieć poważne reperkusje w niedalekiej przyszłości, przy okazji planowania działań biznesowych na ich podstawie. Przedsiębiorcy rozumieją znaczenie big data, ale coraz większego znaczenia nabiera jakość pozyskiwanych danych i akceptacja klientów.
Rozwój alternatywnego finansowania
Mali i średni przedsiębiorcy mają dziś o wiele więcej możliwości alternatywnego pozyskiwania finansowania, nie tylko ze strony banków. Rośnie znaczenie zróżnicowanych form crowdfundingu, szczególnie gdy koncepcja i prototyp rozwiązania jakiegoś problemu spotka się z masowymi wpłatami internautów. Ta forma rozwija się poza procedurami i zasadami rynku bankowego, więc jest nadal obarczona ryzykiem, ze względu na zróżnicowaną odpowiedzialność serwisów crowdfundingowych oraz samych przedsiębiorców. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 sektor #fintech będzie nadal intensywnie się rozwijał. Aktualnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się usług jest pożyczka typu peer-to-peer.
Automatyzacja kontaktów z klientami
Coraz więcej klientów ceni sobie możliwość automatycznej realizacji zamówionej usługi, sprawny przepływ informacji czy szybki, konkretny kontakt. Zarówno komunikacja SMS, poprzez komunikatory czy boty internetowe, będzie nadal dobrze widziana, pod warunkiem, że nie będzie wykorzystywana do nachalnej reklamy. Pod względem komunikacji, klient chce być na swój sposób „prowadzony za rękę” przez proces realizacji jakiejś usługi czy kontrolę procesu, w którym uczestniczy. Automatyzacja kontaktów doskonale sprawdza się w planowaniu podróży, zakupach drobnych usług niewymagających długiego procesu decyzyjnego, usługach finansowych, itp.
Pełna personalizacja
Klienci chcą być traktowani przede wszystkim podmiotowo. Systemy przetwarzania danych zapewniają dziś prostą personalizację, w oparciu o przetwarzane dane klienta, ale wyzwaniem jest sztuczna inteligencja (AI). Problemem klientów jest z jednej strony chęć zachowania anonimowości, z obawy przed niekorzystnym wykorzystaniem danych, z drugiej strony chcą by jak najdokładniej dopasować ofertę do ich potrzeb. Choć obecnie w Polsce bezpośrednie doświadczenia ze sztuczną inteligencją ma zaledwie 23 % osób, to ponad 80 % z nas oczekuje szerszego zastosowania tej innowacji już w ciągu najbliższych 3 lat – wynika z badań IBM. O sztucznej inteligencji słyszało 92% Polaków, ale zaledwie jedna czwarta, zetknęła się z tą technologią bezpośrednio. Z kolei z raportu Emplocity wynika, że branża HR nie boi się, że zastąpią ją sztuczna inteligencja czy roboty, a wręcz przeciwnie – chętnie korzysta z nowych technologii, ale często też nie wie o ich istnieniu.
Gospodarka nastawiona na usługi
Sektor usług już od wielu lat stanowi kluczową gałąź światowej gospodarki. Jednym z najnowszych trendów w biznesie jest zmierzanie w kierunku modelu ekonomicznego XaaS, który zakłada oferowanie klientowi wszystkiego w formie usługi. Badanie przeprowadzone na zlecenie Unit4 w 2018 roku dokładnie pokazuje jak wiele przedsiębiorstw na całym świecie już zmierza w tym kierunku. Co więcej, organizacje zmieniające swój styl prowadzenia biznesu pod kątem XaaS rejestrują znaczny wzrost produktywności oraz dochodów. Więcej na ten temat znajdziecie w raporcie, który pobierzecie TUTAJ.
Wzrost znaczenia społecznej odpowiedzialności biznesu
W Polsce i Europie obserwowane jest rosnące znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu, szczególnie w kontekście finansowania i współfinansowania programów lokalnych społeczności. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku przedsiębiorcy coraz silniej będą angażować się w przedsięwzięcia natury human-to-human. Inwestycje w działania społeczne zaczynają mieć istotne znaczenie dla wartości niematerialnej marki i postrzegania jej w oczach klientów. Szczególnego znaczenia nabiera zaangażowanie się w projekty społeczne związane z pomocą charytatywną, ekologią, edukacją, kulturą czy innowacjami i rozwojem biznesu.
Trendy w biznesie 2019 w dużej mierze związane są z rozwojem digitalizacji społecznej. Warto podkreślić, że według globalnych badań IBM, rozwój technologiczny i innowacje traktowane są już jako normalny element rozwoju i konkurencyjności firm. W 2015 roku elementy technologiczne uważane były za kluczowe, ale w 2018, wskazało je 63% respondentów. 69% uznało, że ważniejsze są czynniki rynkowe. Kluczowego znaczenia nabiera za to umiejętność prowadzenia gry rynkowej, budowania przewagi konkurencyjnej oraz przede wszystkim, kształtowania customer experience czyli jak najwyższej jakości kontaktu z klientem, we wszystkich etapach jego ścieżki zakupowej. Jest to dziś najważniejsze wyzwanie dekady.