Jak analizować dane, aby poprawić pracę HR?

Istnieje wiele sposobów na zbieranie danych i rodzajów oprogramowania, które może nam w tym pomóc. Jednak jeśli nie będziesz wiedzieć, jak je właściwie analizować, same ich kolekcjonowanie na niewiele się zda. Tylko poprawna analiza pozwala dobrze wykorzystać zgromadzone informacje – tak, aby usprawniły pracę HR.

Pierwszym krokiem do właściwej analizy danych jest ustalenie celu. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na trzy główne pytania:

 1. Jaki problem chcemy rozwiązać?
 2. Jakie korzyści przyniesie nam uzyskanie konkretnych danych?
 3. Jakie działania podejmiemy w związku z uzyskanym wynikiem analiz?

Organizacje mierzą się z różnymi problemami bądź też wyzwaniami, dlatego różne są zapotrzebowania na kolekcjonowanie danych. Najczęściej mierzonymi zagadnieniami są:

 • Zysk uzyskany przez jednego pracownika;
 • Wydatki szkoleniowe na pracownika;
 • Stosunek ilość zaakceptowanych ofert pracy do tych odrzuconych;
 • Absencja;
 • Czas, jaki upływa od momentu rozpoczęcia, aż do zakończenia procesu rekrutacji;
 • Efektywność treningowa;
 • Ilość pracowników, którzy się zwalniają;
 • Koszt uzyskania oraz utrzymania pracownika.

Ustalenie celu jest więcej pierwszym krokiem na drodze do właściwej analizy danych. Jakie są następne?

 1. Postaw hipotezę.

Ustanów hipotezę, która jest zgodna z twoim celem i ma rozwiązywać konkretny problem. Hipoteza nie musi być trafnie przyjęta. Postaw ją na bazie swoich dotychczasowych doświadczeń bądź… intuicji. Analiza danych przyniesie ci właściwą odpowiedź, natomiast hipotezę traktujmy, jako punkt wyjścia.

 1. Ustal ramy czasowe.

To bardzo ważne i niestety często spychane na drugi plan przez organizacje. Obecne czasy zmieniają się bardzo dynamicznie, co pokazała nam sytuacja ze światową pandemią. W niektórych przypadkach analizowanie danych nawet sprzed kilku miesięcy nie będzie miało sensu, bo może się okazać, że pracowaliśmy w zupełnie innych warunkach. Ustal konkretne ramy czasowe i pamiętaj, że w tym wypadku dłuższy okres wcale nie jest tożsamy z uzyskaniem bardziej adekwatnych danych. Często krótszy czas, jaki ma objąć analiza danych jest trafniejszy dla obecnej sytuacji oraz celu organizacji.

 1. Znajdź punkt odniesienia.

Samo uzyskanie danych nie przyniesie nam żadnych korzyści, jeśli nie znajdziemy dla nich punktu odniesienia. Bez niego nie będziemy wiedzieć, czy wnioski płynące z analizy danych są słuszne czy zbyt daleko idące. Punktem odniesienia mogą być nie tylko dane na ten sam temat zgromadzone w przeszłości, ale również raporty z poprzednich okresów.

 1. Wyodrębnij główny trend.

Zidentyfikuj, jaki jest główny trend płynący z danych. Jest to jeden z najważniejszych (ale nie jedyny!) wniosków, jakie wynikają z analizy danych. Może on potwierdzać albo obalać twoją hipotezę. Bardzo ważne jest, aby zachować dystans od założonej przez nas hipotezy i założyć, że w 50% może być ona mylnie postawiona. Bardzo wiele osób chce na „siłę” potwierdzić analizą swoją hipotezę, co prowadzi nie tylko do mylnych wniosków, ale również do wynikających z tego konsekwencji.

 1. Szukaj anomalii.

Analizując dane skup się nie tylko na „wyłapaniu” wiodącego trendu, ale również na znalezieniu anomalii – danych, które w jakiś sposób odstają od reszty. Poświęć im chwilę na analizę i zastanów się, skąd mogą wynikać. Bardzo często najciekawsze wnioski płyną z analiz danych, które odróżniają się od innych.

 1. Bądź ostrożny przy szukaniu związków przyczynowo-skutkowych.

Analizując dane bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę błędnej interpretacji związków przyczynowo-skutkowych, szczególnie jeśli dotyczą dwóch lub kilku zdarzeń, które miały miejsce w tym samym czasie. Często mylnie zakładamy, że w takim przypadku wydarzenia te miały taką samą przyczynę, bądź też wpłynęły na siebie. Miejmy świadomość, że w rzeczywistości mogło być to spowodowane zupełnie innym czynnikiem, dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na jego znalezienie.

 1. Wyciągnij wnioski i rusz do działania.

Ostatni punkt, który tak naprawdę jest tym najważniejszym. Bardzo często działy HR po wyciągnięciu odpowiednich wniosków odkładają analizę na przysłowiową półkę, zapominając, że ma ona tylko i wyłącznie sens, jeśli po jej wykonaniu przystąpimy do działania i wdrożymy odpowiednią strategię, która rozwiąże dany problem i zrealizuje założony cel. Wyciągnięcie właściwych wniosków to jedno, ale rozpisanie planu działania i jego egzekucja jest tym, co czyni analizy przydatne dla biznesu.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej