Zarządzanie personelem oparte na danych – 5 korzyści

Pracownicy są centrum organizacji, za którym stoi HR. W dzisiejszych czasach, kiedy organizacje dostrzegają potrzebę inwestowania w nową technologię, HR stał się też działem, który dysponuje ogromną liczbą danych. Ich prawidłowe wykorzystanie to szereg profitów dla firmy. Poniżej przedstawiamy 5 korzyści płynących z zarządzania pracownikami opartymi na danych.

1. Usprawnienie procesów rekrutacyjnych.

Jednym z obszarów HR, w których technologia zaczyna grać pierwsze skrzypce i przynosić realne korzyści są procesy rekrutacyjne. W czasach, gdy wskaźniki ekonomiczne rosną, a poziom bezrobocia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w krajach rozwiniętych jest to jeszcze bardziej widoczne. W ankiecie przeprowadzonej do raportu „2019 Global Human Capital Trends” stworzonego przez Deloitte, aż 70% respondentów wskazało, że procesy rekrutacyjne są istotnym tematem dla ich organizacji, a 16% oceniło je, jako jeden z trzech najbardziej kluczowych obszarów. Naprzeciw tym wyzwaniom przychodzi nowa technologia i zarządzanie oparte na danych, dzięki czemu organizacja oszczędza czas oraz koszty związane z pozyskaniem nowego pracownika.

2. Lepsze dopasowanie pracownika do stanowiska.

Można śmiało stwierdzić, że technologia dostępna dzisiaj rewolucjonizuje sposób, w jaki rekrutowani są pracownicy. Większość przeznaczonych do tego technologii opartych jest na sztucznej inteligencji. Wiele organizacji korzysta z chatbotów, które usprawniają proces rekrutacyjny. Oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji może przeanalizować zarejestrowaną na wideo rozmowę rekrutacyjną i pomóc w ocenie osobowości kandydata, a machine learning w oparciu o publicznie dostępne dane stworzyć cały profil kandydata i przyporządkować go do odpowiedniego stanowiska. Dzięki temu organizacja zyskuje rentownego pracownika doskonałe dopasowanego do przyszłej roli.

3. Większa produktywność.

Zarządzanie pracownikami oparte na danych korzystnie wpływa na produktywność. Dzięki analizie dostępnych danych organizacje mogą lepiej zrozumieć co i w jaki sposób wpływa na efektywność personelu. Taka wiedza pozwala im na dokonywanie zmian zarówno w polityce firmy oraz w warunkach zatrudnienia i wpływać na wzrost produktywności.  Niektóre organizacje dokonują analizy danych dotyczących podróży służbowych, prowadzonych rozmów przez telefon itp., aby pomóc pracownikom zwiększyć poziom ich energii, satysfakcji oraz produktywność. Inne natomiast dane związane z ich wynikami w pracy i tym, jakie czynniki wpływają na wzrost czy spadek efektywności.

4. Realny feedback.

Informacja na bazie, których organizacja może dokonać korzystnych zmian jest na wagę złota. Zarządzanie zasobami ludzkimi w oparciu o dane dostarcza feedbacku w wielu obszarach. Potrafi wskazać powody, dlaczego pracownicy rezygnują z pracy lub przyczyny niepowodzeń projektów. Natomiast dane dotyczące produktywności pracowników w łatwy i szybki sposób wskazać talenty. Narzędzia oparte na danych mogą również przeanalizować godziny pracy i zidentyfikować zdarzenia bądź okoliczności, które prowadzą do nadgodzin, dzięki czemu organizacja może usprawnić tę sferę i zredukować koszty.

5. Usprawnienie procesów.

Nic nie przynosi takich oszczędności, nie tylko finansowych, ale również czasowych, jak usprawnienie procesów. Jest to jeden z głównych korzyści, jakie daje zarządzanie personelem oparte na danych. Kiedy organizacja dysponuje wystarczającą ilością danych, aby zidentyfikować wzory oraz schematy prowadzące do konkretnych rezultatów, jest w stanie zoptymalizować te procesy, które są przysłowiową „piętą Achillesową” organizacji. Przykładem jest kolekcjonowanie danych na temat procesu wdrażania nowego pracownika. Dzięki temu organizacja ma dostęp do konkretnych informacji, co ile czasu zajmuje, jakie osoby są w to zaangażowane, ile średnio czasu wdrażanie pracownika i jak można to usprawnić.

Dane to kapitał każdej organizacji, a prawidłowo wykorzystane mogą pomóc w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych i przyczyniać się do rozwoju. Zarządzanie zasobami ludzkimi za pomocą danych to jeden z głównych elementów składających się na ten kapitał, który wymiernie przekłada się na korzyści.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej