Jak zwiększyć produktywność zespołu? – poznaj 5 strategii

Nawet najmniejszy spadek produktywności wpływa niekorzystnie na działanie całej organizacji i przynosi realne straty. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Kluczem do wzrostu produktywności zespołu jest nic innego jak zwiększenie ich zaangażowania i tutaj obowiązuje prosta zależność – niezmotywowani pracownicy mogą być przyczyną wielu niepowodzeń w organizacji, działają niemal jak „efekt lawy”. Zaangażowani natomiast są bardziej produktywni, co w konsekwencji działa jak dźwignia w kontekście rozwoju. Jak więc postępować, aby wpłynąć na efektywność? Przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na zwiększenie produktywności zespołu.

Wspieraj innowacyjność

Zespół tworzy kilka osób, które aby sprawnie funkcjonować powinny działać jak jeden organizm. Częstym błędem, który popełniają organizacje jest to, że zapominają, iż każdy członek zespołu to także odrębne indywiduum z zupełnie innymi pomysłami oraz postrzeganiem wielu spraw. Warto więc co jakiś czas, najlepiej wyznaczony w regularnych odstępach, organizować spotkanie na którym każdy przedstawi swoje pomysły bądź innowacyjne rozwiązania, które chciałby wdrożyć, a zespół głosując zdecyduje czyja koncepcja zostanie zrealizowana.

Wyposaż zespół we właściwe narzędzia

Twój zespół w ciągu dnia dysponuje ograniczoną liczbą godzin pracy, aby wykonać wiele istotnych dla organizacji działań. Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie produktywności jest skorzystanie z zasobów, jakie oferuje nam technologia. Na rynku jest dostępnych wiele tego typu narzędzi. Polecamy skorzystać z tych, które usprawniają komunikację i współpracę między członkami zespołu oraz pozwalają na przeanalizowanie, ile czasu zajmuje wykonanie danego zadania. Im bardziej zaawansowane, tym efektywniej optymalizują prace.

Przyjrzyj się procesowi rekrutacyjnemu

Tak naprawdę na to, czy pracownik będzie produktywny i zmotywowany mamy wpływ już od samego początku, a właściwie od momentu pierwszego kontaktu. To w jaki sposób przeprowadzimy rekrutacje i na bazie czego dokonamy ostatecznej selekcji osoby na dane stanowisko, determinuje stopień produktywności jego przyszłej pracy. Dlatego tak ważne jest, aby po pierwsze przeprowadzać indywidualnie dopasowane rekrutacje, a wybory dokonywać nie tylko w oparciu o umiejętności twarde potencjalnego pracownika, ale również miękkie, a po drugie zaprojektować mu odpowiednią ścieżkę rozwoju kariery, aby od samego początku czuł się zmotywowany i wiedział do jakiego celu zmierza.

Zainwestuj w szkolenia

Stałe podnoszenie kompetencji pracowników to korzyści dla obu stron. Staraj się więc regularnie organizować szkolenia. Nie tylko takie prowadzone przez specjalistów bądź firmy z zewnątrz, ale takie wewnątrz struktur organizacji. Można nawet połączyć strategię wspierania innowacyjności zespołu ze szkoleniami. Przykładem może być zaproponowanie przez dział IT narzędzi, które zwiększą produktywność, a następnie przeprowadzenie takie szkolenia np. dla działu HR.

Po prostu motywuj

Tak jak już wspomnieliśmy na początku, zmotywowany pracownik to produktywny pracownik. Nic nie działa bardziej efektywnie niż regularne motywowanie zespołu. Staraj się systematycznie przypominać nie tylko o samym celu, ale również o misji organizacji. Ponadto warto, aby każdy w zespole był świadomy, jak jego praca przyczynia się do rozwoju. Organizacja działa na zasadzie naczyń połączonych, więc każdy element buduje wspólny sukces.

A Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na zwiększenie produktywności?

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej