Satysfakcja a produktywność – co wpływa na to, że pracownik wykonuje swoje obowiązki efektywniej?

W wielu organizacjach panuje przekonanie, że jeśli zapłacimy pracownikowi więcej to będzie on bardziej produktywny. I chociaż rzeczywiście świadomość, że otrzymujemy adekwatne wynagrodzenie sprawia, że „dajemy z siebie” więcej to nie jest jedynym, a może nawet wcale nie głównym czynnikiem wpływającym na produktywność pracowników. Kluczem do produktywności okazuje się być…szczęście, a uściślając poziom odczuwanej satysfakcji.

Co mówią badania?

W opublikowanej przez Harvard Business Review analizie kilku badań wynika, że zadowoleni pracownicy są średnio 31% bardziej produktywni i osiągają lepsze wyniki w sprzedaży aż o 37%.

Wykreowanie przestrzeni, w której pracownicy czują się szczęśliwi wcale nie jest utopią, tylko faktycznym procesem, nad którym organizacje powinny popracować. Kiedy Google zainwestowało w wsparcie dla swoich pracowników ich produktywność wzrosła aż o 37%. Co więc zatem ma wpływ na efektywne wykonywanie obowiązków?

Inwestowanie w rozwój

Shawn Anchor, autor książki „The happiness advantage” poświęconej wpływowi poczuciu szczęścia na różne aspekty naszego życia dowodzi, że nasz mózg pracuje o wiele wydajniej jeśli odczuwamy pozytywne emocje. Jak możemy wykorzystać ten fakt w naszej organizacji? W zupełnie prosty i przewidywalny sposób – sprawić by pracownicy czuli się dobrze w miejscu pracy. Badanie dziennika „The Journal of Occupational Health Psychology” wykazało, że wdrożenie 6-tygodniowego programu treningu Mindfullness, czyli umiejętności koncentrowania uwagi na bodźcach zewnętrznych i wewnętrznych skutkowało wzrostem produktywności w miejscu pracy. Inwestowanie w rozwój wewnętrzny pracownika wydaje się więc równie ważne, co rozwijanie jego kompetencji zawodowych.

Dbanie o sprawną komunikację

Podstawą wszystkich dobrych relacji nie tylko prywatnych, ale również zawodowych jest udana komunikacja. Managerowie często popełniają jeden główny błąd – skupiają się na kontroli równocześnie zapominając o tym, że esencją komunikacji jest dwukierunkowość. Nie można tylko wymagać, radzić czy instruować nie otrzymując feedbacku od drugiej strony. Zadowolony pracownik to taki, który jest wysłuchany. Komunikacja to również inny aspekt –  sprawność przepływu informacji. Często frustrującym czynnikiem jest brak lub chaos informacyjny w organizacji. Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy wdrożyć odpowiednie narzędzie technologiczne. Służą do tego systemy informatyczne, które usprawniają działania wszystkich obszarów funkcjonowania organizacji. Dobrym przykładem jest tutaj system TETA ERP producenta Unit4 Polska, który usprawnia komunikację pomiędzy jednostkami organizacyjnymi w firmie, a dodatkowo przynosi wiele innych korzyści tj. redukcja kosztów i czasu pracy. Więcej o tym rozwiązaniu można przeczytać na stronie: https://www.unit4.com/pl/produkty/erp/teta-erp

Satysfakcja i produktywność na pewno chodzą ze sobą w parze i są silnie skorelowane, dlatego dbając o pierwsze zyskujemy profit w postaci drugiego. Długotrwałe niezadowolenie pracowników może mieć destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie organizacji i skutkować sytuacją, że sfrustrowani podwładni będą chcieli wszystkimi dostępnymi środkami poprawić swoją złą pozycję, nawet jeśli jest to sprzeczne z interesem firmy. Czy więc nie lepiej przyjrzeć się bardziej temu problemowi i wdrożyć rozwiązania, które poprawią samopoczucie pracowników?

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej