Czego najbardziej boją się pracownicy?

Czego najbardziej boją się pracownicy?

Czy zdarzyło ci się kiedyś odczuwać niepokój w miejscu pracy? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Każdy pracownik od czasu do czasu odczuwa lęk w odniesieniu do poszczególnych aspektów swojego życia zawodowego. Obawa ta może mieć przeróżne przyczyny i może występować w różnym nasileniu. Czasem może ona prowadzić do zaburzenia zwanego ergofobią, inaczej lęku przed pracą, która w skrajnych przypadkach może niemal całkowicie uniemożliwić normalne, zdrowe funkcjonowanie. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie – Czego najbardziej boją się pracownicy?

Utrata pracy

Utrata pracy jest mocno stresującym doświadczeniem. Na skali stresu stworzonej przez Holmes’a i Rahe – Social Readjustment Rating Scale (SRRS) wyodrębnione zostały 43 wydarzenia życiowe, które najczęściej wywołują stres. Bycie zwolnionym zajmuje aż ósme miejsce i nic w tym dziwnego. Utrata pracy oznacza bowiem nie tylko konsekwencje finansowe dla zwalnianego pracownika. Ma także wpływ na jego bliskich, którzy oprócz pogorszenia warunków finansowych borykać się będą z jego gorszym samopoczuciem, niższym poczuciem własnej wartości czy nawet depresją. Ponadto wiele osób wstydzi się utraty pracy, co może powodować czasowe wycofanie się takiej osoby z życia społecznego czy towarzyskiego.

Zmiana pracy

Zmiana pracy to kolejny czynnik wywołujący stres u pracowników. Z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu Praca.pl wynika, że 37% pracowników zmieniających miejsce zatrudnienia boi się, że nie poradzi sobie z nowymi obowiązkami, zaś 34% obawia się złej atmosfery. Część tych informacji można na pewno zgromadzić już w trakcie rekrutacji, obserwując np. zachowanie innych pracowników podczas oczekiwania na rozmowę, czy badając stosunek nowego menedżera podczas samej rozmowy. Nie wszystko jednak do końca da się przewidzieć. O ile o nowe obowiązki można w procesie rekrutacji zapytać, to kultura firmy oraz panująca tam atmosfera do momentu rozpoczęcia nowej pracy pozostają niewiadomą. Pracownicy zmieniający miejsce zatrudnienia boją się także, że mogą nie sprostać nowym oczekiwaniom lub nie wpasują się w nowe otoczenie, a to według nich może skutkować nawet utratą dopiero zdobytej pracy.

Automatyzacja miejsca pracy

Pewien poziom stresu wywołuje też automatyzacja miejsca pracy, która ma już istotny wpływ na wiele aspektów działalności przedsiębiorstw, w tym na zatrudnienie i zarządzanie kadrami w firmach. Na szczęście nie jest on tak duży jak np. w Wielkiej Brytanii , gdzie pracownicy najbardziej boją się, że postęp technologiczny wywoła poważne zmiany w środowisku pracy.

W Polsce większość pracowników postrzega automatyzację jako sposób na podniesie jakości ich pracy. Jak wynika z badań Randstad Employer Brand Research wdrażanie nowoczesnych systemów informatycznych i wzrost popularności urządzeń mobilnych wpływa na jakość zadań wykonywanych przez pracowników. Nowe technologie pomagają im w szczególnie trudnych procesach, związanych chociażby z przetwarzaniem danych. Z drugiej strony wdrożenie rozwiązań cyfrowych wymagać będzie odpowiednich kwalifikacji i to właśnie wywołuje obawę, szczególnie u osób starszych. Co trzeci Polak obawia się, że w ciągu 10 lat jego stanowisko zostanie zmechanizowane. Z kolei 1/5 uważa, że ich zawody po prostu znikną.

Konfrontacja z przełożonym

Przestrzeń biurowa czasem okazuje się być zbyt mała, zwłaszcza gdy występuje w niej konflikt pomiędzy pracownikiem a osobą na wyższym stanowisku. Czego pod tym względem najbardziej obawiają się pracownicy? Przede wszystkim wpływu negatywnych emocji na atmosferę w pracy, co może spowodować, że codzienne funkcjonowanie stanie się nie do wytrzymania. Pracownicy obawiają się też odwetu ze strony przełożonego, uprzykrzania życia w drobnych aspektach, czy nawet utraty pracy. W efekcie pracownicy przestają informować przełożonych o sprawach wymagających uwagi, co może prowadzić do przykrych następstw. Według badań Vital Smart przeprowadzonych wśród 1600 pracowników w 30 firmach, niechęć do otwartego wyrażania swoich poglądów może narazić firmę na poważne ryzyko, które wiązać się może np. z zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników czy nieuczciwością. Taki pogląd wyraziło aż 93 procent ankietowanych.

Czy można tym lękom zaradzić?
Na pewno nie całkowicie, można jednak pomóc pracownikom je zminimalizować, np. poprzez uczciwą rozmowę podczas regularnych spotkań, stawanie jasnych oczekiwań oraz monitorowanie postępów z informacją zwrotną na koniec. Dzięki tym dobrym praktykom pracownicy będą czuli się komfortowo i pewnie w miejscu pracy co będzie miało pozytywny wpływ, zarówno na atmosferę w firmie jak i na zwiększenie produktywności całej organizacji.

 

Źródła:

  1. https://www.simplypsychology.org/SRRS.html
  2. http://www.praca.pl/centrum-prasowe/komunikaty-prasowe/zmiana-pracy-czego-najbardziej-boja-sie-polacy_cp-918.html
  3. http://www.hrmagazine.co.uk/article-details/employees-fear-automation-will-make-work-less-friendly
  4. http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/polacy-nie-boja-sie-konkurencji-ze-strony-robotow
  5. https://www.vitalsmarts.com/resource/silent-danger
Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej