BIG Data w 2021 roku – jakie trendy?
Od ponad dekady ilość danych rośnie w zawrotnym tempie. Organizacje i firmy przetwarzają ich coraz większe ilości. Na dynamice wzrostu zyskuje również rynek Internet of Things, co oznacza, że w bieżącym roku możemy się spodziewać kolejnego wzrostu, nie tylko samych danych, ale również ich znaczenia. To przekłada się na trendy. Jakich możemy się spodziewać w tym roku?
Augmented Analytics
Według danych podanych przez Social Media Today, generujemy 2,5 kwintylionów danych dziennie, a za 5 lat będziemy wytwarzać aż 185 razy więcej danych. Ilość danych rośnie w zatrważającym tempie, dlatego zarządzanie nimi i ich interpretacja staje się wielkim wyzwaniem. Tutaj z pomocą przychodzi augmented analysis, które za pomocą technik Machine Learning oraz Artificial Intelligence automatyzują analizę danych, przetwarzając duże dane w mniejsze, bardziej przystępne zestawy danych.
Badania przeprowadzone przez Gartnera jasno pokazują, że augmented analytics stanie się dominującym elementem Business Intelligence w 2021 roku, a Mordor Intelligence przewiduje, że rynek augmented analytics wzrośnie o 31,2% do 2025 roku.
Continuous Intelligence
Continuous Intelligence to wzorzec projektowy, w którym analizy w czasie rzeczywistym są zintegrowane z operacjami biznesowymi, przetwarzając bieżące i historyczne dane w celu określenia odpowiedzi na kluczowe wydarzenia. Continuous Intelligence łączy dane i analizy z procesami biznesowymi i innymi interakcjami w czasie rzeczywistym, wykorzystując technologie, takie jak augmented analytics, optymalizacja i Machine Learning, co pozwala na ograniczenie roli czynnika ludzkiego w całym procesie.
Według Gartnera więcej niż połowa nowych, większych systemów biznesowych będzie podejmować decyzje w oparciu o analizy mające miejsce w czasie rzeczywistym do 2022 roku. Integracja analiz wykonywanych w czasie rzeczywistym w operacje biznesowe i przetwarzanie obecnych, jak i historycznych danych, pomaga w podejmowaniu decyzji tak szybko, jak tylko pojawiają się nowe dane.
DataOps
DataOps to proces dotyczący wszystkich operacji, które należy wykonać z danymi, zanim będą one gotowe do analizy lub prezentacji. Składa się z kilku etapów, które obejmują pozyskiwanie danych ze źródła, ich wstępne przetworzenie, „oczyszczenie”, przechowywanie i ostatecznie zarządzanie.
Data Ops jest dobrym rozwiązaniem dla pracowników, którzy są mniej zaznajomieni z tematem danych, co pozwala im skupić się na efekcie końcowym, a nie na samym przepływie tych informacji w organizacji. Co więcej, DataOps jest jednym z obszarów, gdzie zwrot z inwestycji jest klarowny, a ogólnoświatowy lockdown spowodowany pandemią jeszcze bardziej wyostrzył potrzebę analizy danych w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.
Zapotrzebowanie na DataOps będzie rosło bardzo szybko, a w bieżącym roku sporo organizacji sięgnie po tego typu rozwiązanie.
Geospatial data
Fokus na geospatial data, czyli dane geoprzestrzenne w 2021 roku zawdzięczamy ogólnoświatowej sytuacji pandemicznej. Ze względu na obostrzenia w przemieszczaniu się, dane oparte na geolokalizacji zyskają jeszcze bardziej na znaczeniu. Z perspektywy biznesu, korzystanie z danych pozyskiwanych z satelity bądź dronów może stanowić kluczowy element do zrozumienia biznesu. Przykładem może być łańcuch dostaw, w którym wiedza, gdzie znajdują się surowce, czy towary oraz możliwość przewidzenia opóźnień bądź problemów dotyczących samej logistyki jest kluczowa, aby zachować ciągłość funkcjonowania biznesu. W działach sprzedaży korzystanie z tego typu danych pozwala na efektywne zarządzanie ograniczonymi zasobami np. kadrowymi.
W 2021 roku umiejętność łączenia danych geoprzestrzennych z innymi danymi oraz efektywnej współpracy między rozproszonymi na całym świecie oddziałami organizacji stanie się kluczowym wyróżnikiem.
Hybrid Cloud
Hybrid Cloud to nic innego, jak połączenie środowisk produktów takich jak: Public Cloud, Hosted Private Cloud oraz serwerów dedykowanych, które znajdują się w różnych lokalizacjach na świecie. Takie rozwiązanie zapewnia elastyczność. Użytkownik może pracować z wieloma rodzajami danych w różnych środowiskach bez potrzeby wiązania się z jednym dostawcą. Co więcej zapewnia znaczące oszczędności, ponieważ mamy możliwość wyboru środowiska, który jest dla nas bardziej efektywny. Hybrid Cloud zapewnia również większe bezpieczeństwo danych, co jest bardzo istotną kwestią w 2021 roku ze względu na nową specyfikę pracy, która w dużo większej części niż dotychczas obejmuje pracę zdalną.
Ze względu na powyższe korzyści, które zapewnia Hybrid Cloud, w 2021 roku bardzo dużo organizacji zdecyduje się na zaadoptowanie tego rozwiązania.