5 największych mitów na temat Big Data
Big Data jest jednym z najbardziej popularnych tematów w wielu branżach począwszy od medycznej, a skończywszy na finansowej. Nie bez przyczyny mówi się, że „dane są nową walutą”. Prawidłowo zebrane i przeanalizowane to wartość dodana dla każdej organizacji. Dane są używane do budowania modeli biznesowych, przeprowadzania wszelkiego rodzaju symulacji oraz do przewidywania przyszłych działań lub zdarzeń. Istnieje jednak wiele mitów, które urosły wokół tego tematu i powodują jego błędne postrzeganie. Poniżej omawiamy najbardziej popularne z nich.
Mit 1. Big Data jest zbyt obszerna, aby ją odpowiednio przetworzyć.
W dzisiejszym świecie jesteśmy zasypywani ilością danych różnego rodzaju tj. grafikami, audio, video. Wydaje się ich zbyt wiele, aby zostały prawidłowo przetworzone. To prawda, ale tylko w kontekście manualnych procesów. Człowiek nie byłby w stanie prawidłowo zebrać i przeanalizować takiej obszernej ilości danych. Dlatego właśnie powstała Big Data, aby poprzez automatyzację procesów poradzić sobie z każdą ilością danych. Aby jednak zostało to prawidłowo wykonane narzędzia i oprogramowania Big Data muszą być obsługiwane przez osobę przeszkoloną w tym temacie. Kluczowe jest więc, aby w naszej organizacji osoby odpowiedzialne za duże zbiory danych były specjalistami w tej dziedzinie.
Mit 2. Big Data jest kosztowna.
Big Data to inwestycja i co do tego nie ma sporu. Jednak w ogólnym rozrachunku okazuje się, że jej koszty są mniejsze niż gdybyśmy nie korzystali z tego typu rozwiązań. Big Data przede wszystkim redukuje koszty związane z siłą roboczą, które zazwyczaj są tymi największymi. To jednak tylko jedna zaleta. Big Data to korzyści biznesowe, które mogą przynieść znaczący zwrot z inwestycji. To właśnie dzięki Big Data jesteśmy w stanie podejmować trafne decyzje bazując na „twardych” danych. Dla wielu organizacji brak korzystania z Big Data wiązałoby się z ogromnymi stratami. Jeśli jednak zależy nam na obniżeniu kosztów Big Data to możemy skorzystać z chmury publicznej, która jest tańszą alternatywą.
Mit 3. Big Data zastąpi ludzi.
Na obecnym etapie rozwoju technologii myślenie, że całkowicie zastąpi ona ludzi jest błędne. Żaden wynalazek technologiczny nie jest w stanie zastąpić czynnika ludzkiego. Również Big Data wymaga do swojej obsługi obecności analityka. Big Data nie jest również w stanie zastąpić kreatywności, która leży w ludzkiej naturze, a której „działająca pod linijkę” technologia jest pozbawiona. Big Data dostarcza danych, ale same decyzje podejmowane są przez ludzi. Nie jest możliwe, aby jakakolwiek maszyna, technologia, czy algorytm był tak samo kreatywny, jak ludzki umysł.
Mit 4. Big Data pomaga znaleźć wszystkie odpowiedzi.
Prawdą jest, że Big Data poprzez gromadzenie i analizowanie dużej ilości danych pomaga w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych. Natomiast mitem jest, że pomaga ona znaleźć wszystkie odpowiedzi. Rezultat Big Daty zawiera się w danych, które przetwarzamy. Jeśli więc przetwarzamy te niewłaściwe, otrzymamy błędne odpowiedzi. Kluczem jest więc zadanie właściwych pytań i trafne wytypowanie danych do kolekcjonowania. Samo posiadanie Big Data nie przynosi żadnej wartości dopóki my sami tej wartości jej nie nadamy.
Mit 5. Big Data jest rozwiązaniem typu „wszystko w jednym”.
Ten mit Big Data łączy się z dwoma poprzednimi. Big Data może być chaotyczna oraz nieuporządkowana i tylko przekształcenie tych danych w biznesowe insighty może stanowić wartość dodaną dla organizacji. Do tego potrzebny jest jednak czynnik ludzki. Big Data zdecydowanie nie jest rozwiązaniem typu „wszystko w jednym”, bo do jej właściwej obsługi, jak również do podejmowania właściwych decyzji biznesowych, potrzebny jest wykwalifikowany zespół. Bez tego Big Data jest niczym innym niż tylko kolejnym technologicznym wynalazkiem. Aby wyciągnąć z niej jak najwięcej korzyści potrzebujemy specjalistów. Połączenie Big Daty z wykwalifikowaną kadrą to gwarancja sukcesu.