10 umiejętności, jakie powinni posiadać pracownicy w 2021

Ten rok zmienił wszystkie aspekty biznesu. Nie inaczej stało się z rynkiem pracownika. Oprócz typowych zmian związanych ze zmniejszoną ilością ofert, zmianie uległ również profil pracownika. W 2021 roku pożądane będą zupełnie inne umiejętności miękkie niż do tej pory. Jakie więc kompetencje zyskają na wartości w następnym roku?

1.  Chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

W 2021 roku będą skłaniać się ku wyborze pracowników, którzy są zmotywowani do ciągłego uczenia się. Środowisko pracy przez ostatnie lata dynamicznie się zmieniało, ale dopiero obecny rok pokazał nam, jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana, która ma miejsce właściwie z dnia na dzień. Pracownicy, którzy nie mają chęci do ciągłego uczenia się i zdobywania nowych kompetencji nie są w stanie w takim szybkim tempie dostosować się do zmieniających się warunków pracy. Dlatego więc ta umiejętność będzie jedną z najbardziej pożądanych.

2. Otwarty umysł.

To druga cecha związana z obecnie zmieniającą się dynamiką pracy. Jedną z najbardziej docenianych cech u pracownika już staje się tzw. otwarty umysł, czyli otwartość na zmiany. Pracodawcy chętniej będą zatrudniać osoby, które wyróżnia elastyczność i łatwość adaptacji do nowych rozwiązań i zmieniających się warunków. W wielu przypadkach ta umiejętność będzie przeważać nad innymi kompetencjami.

3. Lojalność.

Ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią sprawiło, że coraz częściej pracodawcy zaczęli doceniać w pracownikach wartości, które wcześniej rzadko były zauważane. Ostatnie lata rynek pracownika dynamicznie się zmieniał i przywykliśmy do sytuacji, gdzie pracownik często zmieniał swoje miejsce pracy. Pandemia przewartościowała jednak nie tylko podejście pracownika do przełożonego, ale także pracodawcy do zatrudnionego. Teraz, jak nigdy wcześniej na wartości zyska lojalność.

4. Empatia.

W 2021 roku coraz więcej organizacji będzie szukać u potencjalnych pracowników cech osobowości, które wskazują, że dana osoba będzie stanowić wsparcie dla pozostałych członków zespołu. Obecny rok przyniósł dużo wyzwań i problemów do rozwiązania, dlatego pracownicy, którzy potrafią współpracować, słuchać i wczuć się w sytuację drugiej osoby będą jeszcze bardziej potrzebni niż kiedykolwiek.

5. Dobra organizacja i samodzielność.

Nowy system pracy, który aktualnie w dużej części przeniósł się do przestrzeni wirtualnej sprawił, że pracodawcy zaczęli oczekiwać kompetencji, które wcześniej nie były priorytetowe. Dotyczy to umiejętności organizacji oraz samodzielności. W nadchodzącym roku organizacje będą szukać i doceniać u obecnych pracowników cech, które pomagają im w samodzielnej organizacji swojej zdalnej pracy.

6. Nastawienie na przetrwanie.

To jedna z nowych kompetencji, którą rekruterzy szczególnie docenią w 2021 roku. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że jeśli ktoś na swoim zawodowym koncie ma kilka nieudanych przedsięwzięć to rzuca negatywne światło na jego kompetencje. W bardzo niedalekiej przyszłości pracodawcy zaczną doceniać osoby, które mają w sobie tzw. instynkt przetrwania i pomimo wielu przeciwności i upadków wykazują się silną motywacją do osiągania celów.

7. Myślenie krytyczne.

Umiejętność myślenia w sposób racjonalny i uporządkowany oraz zrozumienia związków między faktami i koncepcjami to kompetencje, które staną się pożądane w 2021 roku, w którym organizacje nie tylko będą musiały się zmierzyć z pandemią, ale również z konsekwencjami wynikającymi z lockdownu. Posiadanie w zespole osób charakteryzujących się innowacyjnym podejściem do problemów stanie się na wagę złota.

8. Elastyczność.

Dostosowanie się do tzw. „nowej normalności” wymaga od pracownika nie tylko wysoko rozwiniętych zdolności adaptacyjnych, ale również elastyczności. Pracodawcy będą szukać pracowników, którzy dobrze odnajdują się w zmieniającej się rzeczywistości oraz czują się komfortowo z każdą zmianą. Być może w dalszej przyszłości elastyczność stanie się jedną z najważniejszych cech u pracownika.

9. Ciekawość.

Rolę ciekawości w dokonywaniu rzeczy wielkich podkreślał już Albert Einstein, jednak HR nigdy nie stawiał jej na piedestale. W 2021 roku to ma się zmienić. Osoby, które wyróżniają się na tle innych ciekawością będą wpisywać się w profil idealnego kandydata. Ta cecha nie tylko świadczy o niegasnącej chęci do zdobywania wiedzy, ale również o innowacyjnym podejściu.

10. Pozytywne nastawienie.

Osoby, które charakteryzują się pozytywnym nastawieniem na świat dużo lepiej radzą sobie ze stresem i wszelkimi przeciwnościami. W nadchodzącym roku osoby z takim typem osobowości zostaną jeszcze bardziej docenione przez potencjalnych pracowników. Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest kluczowa w obecnej sytuacji, a pozytywne nastawienie znacznie to ułatwia.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej