10 sposobów na zwiększenie zaangażowania pracownika zdalnego

Według psychologów przestawienie się na pracę zdalną z pracy stacjonarnej w normalnych warunkach trwa od 6 do 12 tygodni. Z powodu ogólnoświatowej pandemii organizacje musiały przejść na tryb pracy zdalnej właściwie z dnia na dzień. Stanowiło to wyzwanie nie tylko dla samych organizacji, ale również dla ich pracowników. I pomimo tego, że praca zdalna przynosi wiele korzyści tj. oszczędność czasu i pieniędzy, większą elastyczność oraz wzrost produktywności nawet o 13% w porównaniu do pracy stacjonarnej (badania Uniwersytetu Stanford) to niesie za sobą szereg wyzwań. Za jeden z największych uznaje się utrzymywanie zaangażowania pracownika zdalnego. Jak więc nie tylko utrzymać właściwy poziom zaangażowania, ale również efektywnie go podnieść? Przedstawiamy 10 sposobów:

1. Zdefiniuj cele.

Badanie przeprowadzone w 2017 roku na Uniwersytecie Cardiff wskazało, że 39% osób szybciej realizuje swoje zadania z domu, niż wtedy, gdy są w biurze. Dlatego tak istotne jest, aby wyznaczać im jasne i mierzalne cele – wtedy nie tylko będą efektywniej realizować swoje obowiązki, ale również będą widzieć ich efekty, co jest dużym motywatorem.

2. Popracuj nad komunikacją wewnętrzną.

Komunikacja z pracownikami zdalnymi jest największym wyzwaniem. Niewłaściwie poprowadzona może powodować wrażenie, że są wykluczeni, a to wpływa negatywnie na zaangażowanie. Opracuj system komunikacji, który w łatwy i szybki sposób rozwiąże wszystkie bieżące problemy pracownika. Wykorzystaj do tego nową technologię – programy do spotkań online, oprogramowania do współpracy między zespołami, czatboty itp.

3. Komunikuj się regularnie.

Komunikacja ma nie tylko służyć rozwiązywaniu bieżących spraw oraz problemów, ale również do wzmocnienia więzi między pracownikami i zwiększenie uczucia przynależności. Warto więc organizować okresowe spotkania ze wszystkimi pracownikami, w których opowiemy, co aktualnie dzieje się w organizacji i jak na to wpływają poszczególne zespoły.

4. Kładź nacisk na pracę zespołową.

Praca zespołowa jest jednym z czynników, który pozytywnie wpływa na produktywność. Dlatego organizacja powinna kłaść szczególny nacisk na właściwą pracę zespołową. Stwórz środowisko, w których praca zespołowa będzie przebiegać sprawnie, ale również przyjemnie.

5. Stwórz zasady pracy zdalnej.

W biurze obowiązują nas zasady, które musimy przestrzegać. Tak samo powinniśmy traktować pracę zdalną. Stwórz więc krótkie i jasne zasady pracy zdalnej. Pracownicy pracują efektywniej, jeżeli mają wyznaczone pewne ramy. Poza tym zwiększą to uczucie przynależności do kultury organizacji.

6. Wyszkól managerów.

Kluczem do efektywności i zaangażowania zespołów pracujących zdalnie jest ich właściwe zarządzanie przez managerów. Badanie przeprowadzone na początku pandemii wśród Brytyjczyków przez internetowy portal ofert pracy monster.com wykazało, że 56% pracowników oczekuje, aby managerowie zdobyli odpowiednie kompetencje do tego, by zarządzać zdalnymi pracownikami.

7. Zachęcaj do feedbacku.

I chodzi tu o feedback płynący z każdej strony, nie tylko w komunikacji wyższych szczebli stanowisk z tymi niższymi. Pracownicy czują się o wiele bardziej zaangażowani, jeśli mają możliwość utrzymania informacji zwrotnej od współpracowników i okazję do uczenia się od siebie nawzajem.

8. Stwórz kulturę dzielenia się.

To bardzo ważne, aby pracownicy, którzy i tak oddzieleni są dystansem kilometrowych nie odczuli takiego samego dystansu w komunikacji. Stwórz kulturę dzielenia się nie tylko wiedzą, ale również swoimi sukcesami, jak i postępami w pracy. To nie tylko zwiększa zaangażowanie, ale również motywuje do osiągania założonych celów.

9. Zadbaj o łatwy dostęp do kluczowych informacji.

To kluczowe, aby pracownicy zdalni mieli łatwy i szybki dostęp do wszystkich niezbędnych dla nich informacji. Nie chodzi jedynie o te związane bezpośrednio z ich pracą, ale również z całą działalnością organizacji. Brak dostępu do nich oraz chaos komunikacyjny to dwa czynniki, które obniżają zaangażowanie pracowników.

10. Wspieraj.

Zaangażowanie pracowników zdalnych w dużej mierze zależy od nas samych. To, czy czują od nas wsparcie, a ich pomysły i problemy są wysłuchiwane, w sposób bezpośredni wpływa na ich zaangażowanie. Pamiętajmy, że organizacja działa, jak naczynia połączone, których każdy pracownik jest częścią, dlatego trzeba do nich stosować podejście, zarówno holistyczne, jak i indywidualne.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej