Zarządzanie talentami w firmie – w jaki sposób pomoże w tym AI i Machine Learning?
W najbliższej przyszłości tradycyjna, hierarchiczna struktura w organizacjach odejdzie w zapomnienie, a pracownicy będą na bazie swoich umiejętności i doświadczenia delegowani do odpowiednich projektów. Jak AI i Machine Learning wpływa na te zmiany?
AI już od jakiegoś czasu służy jako narzędzie do przeprowadzania rekrutacji, łącząc odpowiednie umiejętności i doświadczenie z poszczególnymi stanowiskami i ta funkcjonalność coraz częściej jest wykorzystywana do zarządzania talentami w korporacjach. I ma to swoje uzasadnienie, gdyż powodzenie każdego planu strategicznego organizacji jest ściśle powiązane z doborem odpowiedniego zespołu. Również z perspektywy pracownika, zwłaszcza dzisiaj, gdy millenialsi zaczynają stawać się kluczową grupą, „szyte na miarę” podejście do osoby zatrudnionej jest niezwykle ważne.
AI ma udokumentowane sukcesy w aspekcie efektywności. Gdy w 2014 roku hotele Hilton zaczęły używać AI do przeprowadzania rekrutacji na stanowiska w call center oraz w biurze obsługi klienta, całkowity czas rekrutacji skrócił się z czterdziestu dwóch dni do pięciu. Nic więc dziwnego, że AI oraz Machine Learning ewoluowało i coraz częściej jest obecnie wykorzystywane do zarządzania talentami w organizacjach.
Idealne dopasowanie
Organizacje zaczęły używać AI do zarządzania talentami poszczególnych pracowników przy projektach, które wymagają konkretnych umiejętności. W 2017 roku Royal Dutch Shell PLC testowała oprogramowanie Learning Machine, które dopasowywało pracowników z konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem do poszczególnych zadań. Testy zakończyły się sukcesem i organizacja postanowiła wdrożyć to rozwiązanie na stałe. Oprócz tego typu funkcjonalności, AI jest doskonałym narzędziem, aby zwizualizować potencjalny przebieg kariery. Learning Machine analizuje dane oraz trendy i na tej podstawie przedstawia najlepszą potencjalną ścieżkę kariery, co daje możliwość zarządzania talentem nowego pracownika już na etapie przyjmowania go do pracy.
Wzrost efektywności
IBM dostarcza rozwiązań, które dają managerom możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym postępów pracy zespołu i identyfikuje wzory zachowań, które w przyszłości mogą mieć wpływ na efektywność pracy. AI również pomaga w podnoszeniu efektywności jednostki. Przykładem jest Veriato – platforma, która śledzi wszystkie aktywności pracownika na komputerze tj. emaile, czy historię przeglądarki. Następnie przechowuje te dane przez miesiąc i na ich bazie tworzy schemat aktywności w organizacji. O krok dalej poszła firma Unit4 tworząc chatbot Wanda.
„Wanda to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które pozwala użytkownikom na komunikowanie się z systemami biznesowymi przy pomocy języka naturalnego. Inteligentny asystent rozmawia z użytkownikiem, rozpoznaje jego cykl pracy oraz powtarzające się czynności. Automatyzuje rutynowe procesy i stara się przewidzieć, jakie informacje będą potrzebne do wykonania kolejnego zadania.”
– mówi Łukasz Wierzchowski, dyrektor Wrocławskiego ośrodka R&D w Unit4 Polska.
Ciekawym rozwiązaniem jest również Cultivate – narzędzie, które analizuje komunikację managerów odbywającą się online ze swoimi zespołami, a także analizuje oraz przepowiada sposób w jaki wpływa ona na zachowanie zespołu. Na koniec, po zebraniu danych z analiz generuje sugestie, które mają uczynić organizację bardziej efektywną.
Ciemna strona AI
Krytycy są zaniepokojeni faktem, że AI, która miała poprawiać zarządzanie talentami będzie tylko narzędziem dla firm do pogłębiania zakorzenionych uprzedzeń oraz stereotypów. AI nie jest programowana samoczynnie, więc sposób w jaki zostanie zaprogramowana przez pracodawcę będzie odzwierciedlał wybór potencjalnych pracowników. Ponadto, podczas gdy AI ma dostarczać inteligentniejszych i bardziej adekwatnych kandydatów, wszystko opiera się na danych, które zaimplementowane są przez człowieka.
Czy więc coś, co i tak zostało stworzone przez człowieka może być narzędziem doskonałym? Chętnie poznam Wasze opinie w komentarzach do tego artykułu.