Jak HR może kształtować kulturę organizacji w czasach pandemii?

Kultura organizacji jest jednym z najważniejszych elementów organizacji, która jest podwaliną nie tylko wszystkich działań, ale również stosunków między pracownikami. Zyskuje na wartości szczególnie dzisiaj, kiedy wszyscy mierzymy się ze skutkami pandemii.

Rola HR

HR pełni bardzo ważną rolę w kształtowaniu kultury organizacji. To właśnie ten dział jest punktem styku między pracownikami a kadrą zarządzającą. Dodatkowo są to osoby pierwszego kontaktu w przypadku aplikantów oraz pracowników, którzy dopiero dołączają do organizacji. Zapewne każdy zatrudniony ma na swoim koncie kilkadziesiąt interakcji z HR, ponieważ wszystkie sprawy, które go dotyczą – np. urlop czy wynagrodzenie przechodzą przez ręce tego działu. HR pełni więc niejako rolę ambasadora organizacji. Ogólnoświatowa sytuacja spowodowana pandemią wystawiła na próbę wszystkie kultury organizacji, dlatego część działań HR powinno być skupione wokół wzmacniania, a w niektórych przypadkach budowania nowej kultury organizacji.

Wsparcie

Pierwszym i fundamentalnym krokiem jest pokazanie w czynach, czym naprawdę jest prawdziwe przywództwo. W czasach kryzysu oczy wszystkich pracowników są zwrócone ku kadrze zarządzającej i właśnie w takich okresach nabiera nowego znaczenia. Osoby na wyższych stanowiskach, w tym szczególnie te z HR, z którymi liczba interakcji podczas pandemii się zwiększyła muszą swoją postawą wzmacniać rolę kultury organizacji. Szczególny nacisk powinien być kładziony na wsparcie zespołu. W tych trudniejszym okresie bardzo ważne jest, aby HR co jakiś czas monitorował nastroje pracowników i odpowiednio reagował zapewniając pomoc. Niektóre organizacje zaczęły oferować wsparcie psychologiczne dla osób, które nie radzą sobie z natłokiem obowiązków podczas pracy zdalnej.

Obecność

Świat człowieka tworzą codzienne rytuały. Większość dnia stanowi praca, więc dla ogromnej części pracowników praca zdalna zburzyła ich dotychczasowy porządek dnia. Takie najmniejsze czynności, jak zrobienie kawy w kuchni firmowej, czy wspólne lunche dla wielu osób mają ogromne znaczenie, ponieważ to one tworzą ich codzienność. Niektórzy pracownicy mogą wciąż mieć trudności z adaptacją do pracy zdalnej i czuć się wykluczonym. HR oraz kadra zarządzająca powinna stać się przewodnikiem, który pomoże pracownikom dostosować się do nowej sytuacji.

Wartości

Wartości są drugim oprócz przywództwa ważnym elementem składającym się na kulturę organizacji. O ile na co dzień będąc w biurze nie jest trudno je dostrzec, to pracując zdalnie nie jest to już takie proste. Pandemia zmieniła również ten obszar, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zrobienie przez dział HR audytu i przeanalizowanie, czy wartości, które charakteryzowały kulturę organizacji jeszcze rok temu są dalej aktualne. Ludzie zachowują się inaczej w kryzysie, dlatego zidentyfikowanie zmian na lepsze podczas tego okresu, pomoże budować jeszcze lepsze podwaliny dla kultury organizacji.

Społeczność

Społeczność w organizacji to mieszanka przywództwa, talentu i wartości, które charakteryzują kulturę firmy. W czasach, kiedy pracujemy zdalnie bądź w modelu hybrydowym poczucie przynależności do społeczeństwa jest jeszcze istotniejsze niż kiedykolwiek. HR powinien zachęcać i prowadzić inicjatywy nakłaniające do wzajemnego wsparcia wśród pracowników. To właśnie najmniejsze gesty typu email, czy telefon sprawdzający, czy u współpracownika wszystko w porządku, budują kulturę organizacji. Dobrym sposobem na umacnianie więzi między pracownikami, kiedy nie ma możliwości fizycznego kontaktu, jest organizacja zdalnych wydarzeń np. wirtualne spotkanie wigilijne.

Kultura organizacji jest bardzo wrażliwa na zmiany. Nawet jeden czynnik zmiany może doprowadzić do jej zaburzenia. Okres lockdownu to czas dynamicznej transformacji do których organizacje nie miały szansy się wcześniej przygotować. Nie wiadomo także, jak będzie wyglądać nowa rzeczywistość po unormowaniu sytuacji epidemiologicznej. Niektóre organizacje tj. Microsoft już teraz zapowiedziały, że pracownicy nie będą musieli pracować z biura, tylko będą mieć możliwość wyboru. To tylko dowodzi, że jesteśmy w czasach przełomu, który wymaga rewizji kultury organizacji.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej