10 efektywnych sposobów na uzyskanie feedbacku od pracownika

Feedback od pracownika to nie tylko poznanie opinii drugiej osoby, ale przede wszystkim spojrzenie na dany temat oczami kogoś innego i uzyskanie zupełnie nowej perspektywy. Jest to kluczowe nie tylko dla rozwoju organizacji, ale również dla utrzymania przyjaznej atmosfery, w której pracownicy czują się komfortowo, co przekłada się na wiele aspektów, w tym produktywność i motywację. Przedstawiamy 10 skutecznych sposobów na uzyskanie feedbacku od pracownika.

1. Zapewnij anonimowość.

Pracownicy niechętnie dzielą się feedbackiem z przełożonym, szczególnie jeśli jest on negatywny. Zapewnienie anonimowości wydaje się czymś naturalnym, jednak nie każdy potrafi o to odpowiednio zadbać, a przede wszystkim stworzyć taką atmosferę, w której pracownik czuje się całkowicie anonimowo i komfortowo, aby wyrazić swoją opinię. Zupełna anonimowość to klucz do sukcesu, ponieważ wtedy otrzymujemy szczere odpowiedzi, a negatywny feedback zazwyczaj jest tym najbardziej wartościowym.

2. Pozwól na kreatywność.

Jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy podzieli się z tobą swoimi pomysłami na rozwiązanie jakiegoś problemu – pozwól im na kreatywność. Zachęć ich do przedstawienia swoich pomysłów w ciekawej formie np. wideo, czy grafiki. Dobrym pomysłem jest również organizacja konkursu z atrakcyjną nagrodą. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy dwie korzyści – zadowolonych pracowników oraz wartościowy feedback.

3. Zapytaj o ich największe wyzwania.

Aby uniknąć skupiania się na negatywach, warto zwrócić uwagę pracowników na wyzwania. Zapytaj ich, jakie są trzy największe wyzwania z jakimi się zmagają, i jakie są ich sugestie dotyczące ich rozwiązania. To nie tylko pozwoli ci na dowiedzenie się, jakie są problemy pracowników, ale również na poznanie sposobu w jaki myślą i jak rozwiązują problemy.

4. Zatrudnij niezależnego konsultanta.

Zaangażowanie w kolekcjonowanie feedbacku od pracowników osoby z zewnątrz gwarantuje nam jedną z największych korzyści – sprawienie, że pracownicy będą mogli w swobodny sposób wyrazić swoje szczere opinie. Odpowiednio wyszkoleni konsultanci wiedzą, jak uzyskać konkretną opinię zwrotną oraz jak sporządzić raport z uzyskanych feedbacków.

5. Daj pracownikom „wolną rękę”.

Pracownicy chętnie odpowiadają na pytania, jeśli są właściwie zadane. Daj im więc pełną kontrolę nad stworzeniem własnej, anonimowej ankiety, w której padną pytania, które sami zasugerowali pracownicy. Warto jednak zweryfikować to z działem HR i pozwolić im na modyfikację pytań, jeśli nie są zgodne z polityką firmy.

6. Reaguj na feedback.

Przyczyna zawsze poprzedza skutek. Jeśli więc zauważyliśmy, że pracownicy przestali chętnie dzielić się swoim feedbackiem, przyczyn należy szukać we własnej postawie. Nikt nie lubi dzielić się swoimi cennymi spostrzeżeniami, jeśli nie czują, że są one użyteczne. Zawsze podejmujmy działania związane z otrzymanym feedbackiem, nawet jeśli miałoby się to tylko skończyć na odbytej rozmowie i podziękowaniach.

7. Odkryj swoje słabsze strony.

Ankiety mogą zdać egzamin, ponieważ są anonimowe, ale nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz, zwłaszcza, gdy pomimo zajmowanych różnych stanowisk odbędzie się ona na tym samym poziomie. Podziel się z pracownikiem swoimi mocnymi, ale również słabszymi stronami. Aby otrzymać szczery feedback również musimy wykazać się transparentnością. Mówienie o swoich niedociągnięciach nie będzie odebrane jako oznaka słabości, lecz jako wyeksponowanie prawdziwej, ludzkiej natury.

8. Zorganizuj swobodne spotkanie.

Inna atmosfera panuje w biurze, a już zupełnie odmienna na spotkaniach integracyjnych. Tę samą zależność można wykorzystać przy staraniu się o uzyskanie informacji zwrotnej od pracowników. Warto spotkać się na „neutralnym gruncie”. Wiele organizacji organizuje comiesięczne lunche z managerami, podczas których pracownicy w trakcie luźnej rozmowy przekazują swój cenny feedback.

9. Bądź szczery i transparentny.

Raz zawiedzione zaufanie, trudno odbudować, szczególnie w miejscu pracy, gdzie dystans jest dużo większy niż w innych relacjach. Przed poproszeniem o feedback poinformuj pracownika, dlaczego zadajesz takie, a nie inne pytania, jakie wnioski chciałbyś z niego wyciągnąć oraz jakie ewentualne działania podejmiesz w następnej kolejności. Szczerość i transparentność powinny być fundamentem każdej relacji na linii pracodawca – pracownik.

10. Zasłuż na zaufanie.

Nie każdy ma szansę na otrzymanie szczerej opinii. Dzielenie się z drugą osobą swoimi uwagami wymaga zaufania. Pracownicy muszą czuć, że jego feedback nie zostanie wykorzystany przeciwko niemu oraz, że nie pozostanie on bez odpowiedniej reakcji. Aby tak było kultura organizacji musi być przyjazna i całkowicie pozbawiona strachu, który niestety często towarzyszy pracownikom w miejscu pracy.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej