Które trendy HR 2020 przetrwają kryzys związany z pandemią?

Które trendy HR 2020 przetrwają kryzys związany z pandemią?

Pandemia nie tylko przyniosła wiele wyzwań, na które większość organizacji nie były przygotowane, ale przede wszystkim zmieniła rzeczywistość, w której dotychczas funkcjonowaliśmy. Właściwie z dnia na dzień HR musiał poradzić sobie z nową organizacją pracy, jak również sposobem, w jaki odbywają się rekrutacje. Pandemia zweryfikowała też trendy i tendencje, które specjaliści prognozowali na najbliższe lata. Niektóre z nich wydają się już zupełnie nieaktualne. Jakie więc trendy HR 2020 przetrwają kryzys związany z pandemią?

1. Technologia.

Pozornie wydawać by się mogło, że w czasie pandemii wszystkie zaplanowane inwestycje związane z  nową technologią ulegną tymczasowemu zamrożeniu. I pomimo tego, że większe przedsięwzięcia zostały odłożone na później to wiele organizacji właśnie w okresie pandemii zdecydowała się wdrożyć rozwiązania, które ułatwiły im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Wśród technologii, na którą najczęściej decydują się organizacje są narzędzia do zdalnej rekrutacji, do przeprowadzania testów online, ułatwiające pracę w domu, czy rozwiązania online dla pracowników, które mają za zadanie redukcję stresu. W związku z obecną sytuacją i niepewną przyszłością jeden z najpopularniejszych trendów prognozowanych na 2020 rok w HR zmienił swoją pozycję z „warto mieć” na „musimy wdrożyć”.

2. Personalizacja.

Przez wiele lat dział HR skupiał się na standaryzacji i poszukiwaniu uniwersalnych rozwiązań. Jednym z trendów dla HR na 2020 rok była personalizacja, czyli odejście od strategii, która ma pasować do każdego. HR ma wykazywać bardziej indywidualne podejście do pracownika oraz kandydata – jego potrzeb, umiejętności i planów. W czasie kryzysu trend ten jeszcze bardziej się uwidacznia. Organizacje, aby jak najefektywniej przetrwać ten trudny czas muszą rezygnować z holistycznego podejścia i skupić się na jednostce.

Dane.

Już w zeszłym roku pojawiały się komentarze, że analiza danych w HR jest szansą na wzrost produktywności nie tylko działu, ale całej organizacji. Jest to jeden z trendów, który jeszcze bardziej nabierze na znaczeniu w ciągu najbliższych miesięcy. W obecnej, kryzysowej sytuacji pojawiło się wiele szans dla organizacji, które zdecydują się odpowiednio gromadzić i analizować dane. W związku z tym warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Co wpływa na produktywność? Co sprawia, że jest ona na wyższym bądź niższym poziomie?
  • Jakie rozwiązania sprawdzają się przy pracy zdalnej?
  • Jakie są aktualne preferencje pracowników w porównaniu do zeszłego roku?
  • Na jakim poziomie zaangażowania jest pracownik, który pracuje samodzielnie, a na jakim pracownik w zespole?
  • Jakie materiały szkoleniowe są obecnie najczęściej używane?

3. Produktywność.

W tym roku wiele organizacji postawiło sobie za cel wzrost sprzedaży i produktywności, dzięki zwiększonemu zaangażowaniu pracowników. Produktywność, jako trend HR zdecydowanie przetrwa kryzys związany z pandemią, bo to właśnie od jej stopnia zależy, czy organizacja nadrobi ewentualne straty, które poniosła na wskutek zwolnienia globalnego rynku. Przewiduje się, że organizacje będą jeszcze więcej inwestować w rozwiązania technologiczne wpływające na produktywność. Również powtarzalne, administracyjne czynności coraz częściej będą zastępowane przez narzędzia technologiczne opierające się na AI czy machine learning. Produktywność ściśle powiązana jest z nową technologią i te dwa trendy na pewno będą się umacniać w najbliższych miesiącach.

4. Nowe innowacyjne podejście.

Ten trend mógłby przetrwać właściwie w każdych warunkach, bo innowacyjne podejście jest szerokim pojęciem, które nie wpisuje się w żadne ramy. W obecnym kontekście panującej na świecie pandemii za tym hasłem kryje się elastyczność. Zarówno organizacje, jak i rynek pracowników został postawiony przed wyzwaniem, który wymusza na nich wiele strategicznych i trudnych decyzji tj. redukcja etatów, czy zmniejszenie wynagrodzeń. Będziemy więc obserwować coraz więcej rozwiązań, które wymagają elastyczności nie tylko działu HR, ale również pracowników. Działy HR już mierzą się z redukcją etatów, zmianą umów, czy transformacją stanowisk pracowników. I być może to tylko wierzchołek góry lodowej.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej