Rozwój, a wzrost firmy – wyznaczaj realne cele rozwojowe

cele rozwojowe

Z ustalaniem celów do zrealizowania jest trochę, jak z przewlekaniem nitki przez igłę. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się być niczym trudnym, jednak w konsekwencji okazuje się, że wszystko zależy od tego, jak precyzyjnie to wykonamy. Jak zatem zaplanować nasze cele, aby realnie wpłynęły na wzrost firmy?

Wyznacz realne cele, czyli bądź SMART!

Aby zrealizować wyznaczony cel, w pierwszej kolejności musimy mądrze go zdefiniować. Cele rozwojowe przedsiębiorstwa mogą być różne, jednak każdemu zależy na wzroście sprzedaży, zwiększeniu zysków i zminimalizowaniu kosztów. Czy jednak są to cele? Zdecydowanie nie. Raczej naturalna konsekwencja realizowania wyznaczonych zadań. Aby jednak doprowadzić nasze przedsiębiorstwo do takich efektów, musimy wyraźnie nakreślić cel rozwojowy. Przed tym jednak warto zrobić analizę naszego przedsiębiorstwa. Zidentyfikujmy i zapiszmy słabe oraz mocne strony przedsiębiorstwa, jak również szanse i zagrożenia, czyli nic innego, jak analiza SWOT. Następnie zróbmy research przedsiębiorstw podobnych do naszego – sprawdźmy, jakie są ich zyski, wydatki, ile mają klientów, a wtedy będziemy mieli realny punkt odniesienia. Warto również zrobić analizę rynku i całej branży, aby zidentyfikować potrzeby konsumentów, jak również trendy i zmiany. Samo wyznaczenie celów najlepiej zrobić w koncepcji SMART.

Nazwa SMART pochodzi od pierwszych liter angielskich odpowiedników słów: szczegółowy, mierzalny, osiągalny, relewantny i umiejscowiony w konkretnym czasie. Zobrazujmy to jednak na konkretnym przykładzie:

Ogólny cel: zwiększenie efektywności rekrutacji w szybko rozwijającej się firmie.

Szczegółowy: wdrożenie cyfrowego systemu HR wraz z przeszkoleniem menedżerów HR w zakresie obsługi oprogramowania.

Mierzalny: nawet w klasycznym procesie, gdzie kandydat aplikuje na ofertę pracy, automatyzacja i wykorzystanie cyfrowego systemu to optymalizacja kosztowa i czasowa. System pozwala zarządzać dużą ilością aplikacji, oferuje selekcję wstępną dokonywaną podczas aplikowania (dzięki formularzom aplikacyjnym), a także wykorzystuje rozwiązania komunikacyjne w czasie rzeczywistym, co finalnie prowadzi do wyłonienia kandydatów najlepiej dopasowanych do oczekujących na nich stanowisk pracy – w dodatku w szybkim czasie. Jednocześnie system HR pozwala zaradzić jednemu z największych wyzwań na rynku pracy w Polsce. Chodzi o tzw. bezrobocie strukturalne, spowodowane niedopasowaniem kompetencji kandydatów do wymogów pracodawcy. System HR pozwala lepiej oceniać możliwości i kwalifikacje jeszcze przed przyjęciem danego pracownika.

Osiągalny: zamiast przeznaczać na wyłonienie najlepiej dopasowanych kandydatów 6 miesięcy, z użyciem systemu można skrócić ten czas do 3 miesięcy. W dodatku zyskujemy pracowników o wiele lepiej dopasowanych do wymogów pracodawcy.

Relewantny: firma, korzystając z systemu informatycznego HR, szybciej zatrudnia pracowników. Umożliwia jej to szybszy rozwój m.in. przez oszczędność czasu związaną z wdrożeniem personelu oraz oszczędność kosztów (proces rekrutacji trwa krócej).

Umiejscowiony w konkretnym czasie: 50 nowych pracowników udaje się pozyskać w ciągu 3 miesięcy, co bez wykorzystania informatycznego systemu byłoby niemożliwe do przeprowadzenia w takim czasie.

Bądź na bieżąco z postępami!

Prawidłowo wyznaczony cel to pierwszy krok na drodze prowadzącej do wzrostu firmy. Aby jednak osiągnąć sukces, musimy na bieżąco monitorować oraz mierzyć postępy w jego realizowaniu. System SMART jest zaprojektowany dokładnie w taki sposób, aby efektywnie przeprowadzić cię z punktu A do punktu B. Im bardziej usystematyzowany będziesz, tym łatwiej i szybciej przyjdą pożądane rezultaty. Aby to osiągnąć, możesz skorzystać z dostępnych narzędzi, które krok po kroku przeprowadzą cię do punktu B. Poniżej przegląd kilku wybranych.

Asana – to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do zarządzania zadaniami oraz projektami z wieloma członkami zespołu. Zaletą Asany jest to, że przedstawia projekty w bardzo przejrzysty sposób – już na pierwszy rzut oka widać do kogo przypisane jest dane zadanie i jaki jest jego termin wykonania.

Confluence – to oprogramowanie do współpracy między zespołami ułatwiające planowanie oraz realizację celów. Ponadto, za pomocą Confluence możesz budować bazę wiedzy tak, aby każdy członek organizacji miał dostęp do tych samych informacji. Dodatkowo działa jak zbiór wszystkich potrzebnych danych, również dla klientów.

Jira Software – to oprogramowanie, które pozwala na planowanie, dystrybucję zadań w zespole, śledzenie postępów oraz ich raportowanie. Umożliwia również pracę zespołu nad zadaniem w czasie rzeczywistym. Ponadto, możemy zintegrować go z innymi narzędziami, których używamy.

Powyższe narzędzia zostały zaprojektowane tak, aby móc elastycznie monitorować postępy w realizowaniu celów oraz dostosowywać się do zmian, które nieodzownie towarzyszą wzrostowi firmy. I chociaż planowanie powszechnie kojarzy się z arkuszami kalkulacyjnymi, w których łatwo możemy wpisać pożądane liczby, należy mieć na uwadze jedną rzecz – arkusze kalkulacyjne działają w modelu linearnym, a wzrost jest procesem kompletnie odwrotnym. W praktyce oznacza to, że nie zakładają elastyczności, która idzie w parze ze wzrostem firmy. Można porównać do ewolucji – wszystko, co najsilniejsze, posiada niezwykłe właściwości adaptacyjne i o tym również należy pamiętać przy wyznaczaniu celów.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej