Jak dostosować miejsce pracy do wymagań dzisiejszych pracowników?

Według raportu HR 2019 Employee Experience pracownicy w firmach w Polsce oceniają swoje zaangażowanie na poziomie 51%. Sposób na polepszenie tego wyniku może okazać się bardzo prosty. Z badań wynika bowiem, że na pracowników motywująco działają przede wszystkim komfortowe warunki pracy. Dowiedz się, jak sprostać oczekiwaniom pracowników.

Skorzystaj z technologii

Rozwiązania oparte na chmurze są już stosowane przez większość organizacji, jednak sposoby w jaki się je wykorzystuje różnią się od siebie. Jedną z preferowanych przez współczesnych pracowników struktury firmy jest brak tradycyjnej hierarchii biznesowej, dlatego umożliwienie dostępu do prawie takiej samej ilości informacji pracownikom na wszystkich szczeblach daje poczucie pełnej transparentności i zmniejsza bariery na linii pracownik – przełożony. Personel ceni sobie też wszystkie rozwiązania, które zmniejszają ilość pracy opartą o powtarzalną pracy. (O strategiach zwiększających produktywność zespołu pisaliśmy tutaj https://goodpoint.blog/jak-zwiekszyc-produktywnosc-zespolu—5-strategii/).

Warto też wyjść naprzeciw oczekiwaniom związanym z samorozwojem pracowników. Przykładem godnym naśladowania jest PayPal, który stosuje niekonwencjonalne, ale efektywne metody szkolenia kadry za pomocą Social Mediów. PayPal utworzył prywatne grupy m.in. na Facebooku, na których zaproszeni eksperci pomagają pracownikom, bądź udzielają krótkich lekcji. Natomiast Booking.com zdecydował się na udostępnienie zatrudnionym platformy e-learningowej, co spowodowało wzrost zaangażowania pracowników, którzy na rozwijaniu swoich kompetencji spędzali aż 5 godzin tygodniowo.

Postaw na elastyczność

Elastyczne godziny pracy czy możliwość działania w trybie home office stają się coraz ważniejsze dla współczesnego pokolenia pracowników. Już w 2016 roku, w ankiecie przeprowadzonej przez FlexJobs wskazano, że pracujący rodzice cenią sobie elastyczność i mobilność w pracy bardziej niż pensje. Według raportu 2019 Global Talents Trends stworzonego przez LinkedIn, już w 2016 roku o 78% zwiększyła się aż liczba ofert, w których jako jeden z benefitów wymienia się „elastyczne godziny pracy”. Z tego samego badania dowiadujemy się, że 72% profesjonalistów stwierdziło, że możliwość pracy kiedy i gdzie ma się ochotę jest bardzo ważnym elementem przy wyborze pracodawcy.

Zadbaj o (nie)oczywiste potrzeby

Future Workplace, firma z branży doradztwa HR oraz View, dostawca rozwiązań z zakresu wellness, przeprowadziły badanie ankietowe wśród 1,601 pracowników z różnych części Ameryki Północnej w celu identyfikacji potrzeb personelu i ich roli w zwiększeniu produktywności kadry. Wyniki badań były zadziwiające. Okazało się, że pracownikom zależy na zupełnych podstawach takich jak: lepsza jakość powietrza, dostęp do dziennego światła oraz możliwość personalizacji swojej przestrzeni pracy. Właśnie te dwa pierwsze były czynnikami, które mają największy wpływ na motywację oraz samopoczucie pracowników. Prawie połowa respondentów chciałaby mieć aplikację, która umożliwia zmianę temperatury w miejscu pracy, a 1/3 chciałaby kontrolować poziom sztucznego i naturalnego oświetlenia. Niektórzy pracodawcy już zaczęli wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. Firma farmaceutyczna Regeneron Pharmaceuticals umożliwia swoim pracownikom kontrolowanie promieni słonecznych, które odbijają się od szyb za pomocą specjalnej aplikacji.

Wymagania dzisiejszych pracowników w dużej części odzwierciedlają zmiany, jakie zachodzą w całym społeczeństwie oraz stylach życia. Warto mieć to na uwadze przygotowując przyszłe miejsca pracy, aby nie tylko sprostać ich oczekiwaniom, ale realnie wpływać na produktywność.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej