5 najbardziej strategicznych trendów technologicznych na 2021 rok
Zmiana stała się znakiem rozpoznawczym 2020 roku. I chociaż wydawało nam się, że jesteśmy przyzwyczajeni do dynamicznie zmieniających się warunków, to ogólnoświatowa sytuacja związana z pandemią zmusiła organizacje do jeszcze większej elastyczności.
Gartner, jedna z czołowych organizacji na światowym rynku badań i doradztwa opracowała raport, w którym przewiduje najbardziej strategiczne trendy technologiczne na następny rok. Poniżej przedstawiamy 5 z nich.
Internet of Behavior.
Internet of Behavior wywodzi się z Internet of Things. W uproszczeniu można powiedzieć, że IoT kolekcjonuje dane oraz informację, a IoB przetwarza je w wiedzę. Internet of Behavior bazuje na trzech obszarach: technologii, analizowaniu danych oraz nauce behawioralnej. Procesuje dane z wielu źródeł począwszy od informacji handlowych, przez te dostępne w Social Mediach, a nawet z urządzeń służących do rozpoznawania twarzy. Wszystko po to, aby w konsekwencji wpływać na zachowania konsumentów. IoB stanie się wpływowym narzędziem, a w ciągu najbliższego roku organizacje będą musiały wypracować model przetwarzania danych zgodny z etyką. Przewiduje się, że do 2023 roku aż 40% populacji będzie śledzona pod kątem ich aktywności w Internecie.
Total experience
Total experience łączy w sobie multiexperience (MX), customer experience (CX), employee experience (EX) oraz user experience (UX), aby dostarczyć jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich zainteresowanych stron. Gartner w swoim raporcie wskazuje, że TX jest szansą dla organizacji, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Przewiduje, że organizacje, które zapewniają total experience prześcigną swoją konkurencje w kluczowych czynnikach, które składają się na satysfakcjonujące doświadczenia w ciągu najbliższych trzech lat. Co więcej, podkreśla potrzebę wdrożenia total experience, jako odpowiedź na sytuację spowodowaną przez COVID-19, gdzie większość interakcji miała miejsce w rzeczywistości cyfrowej.
Distributed clouds
Distributed cloud to kolejny trend, który będziemy mieli szansę obserwować, jak się rozwija w 2021 roku. Distributed cloud to zastosowanie technologii przetwarzania danych w chmurze do łączenia danych i aplikacji obsługiwanych z wielu lokalizacji geograficznych. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie elastycznego środowiska z małymi opóźnieniami i rozwiązanie problemu dotyczącego bezpieczeństwa danych, które według niektórych regulacji muszą być przechowywane w konkretnej lokalizacji geograficznej. Ponadto, distributed clouds umożliwia posiadanie zasobów w chmurze zlokalizowanej bliżej siedziby organizacji.
Hiperautomatyzacja
Hiperautomatyzacja to zintegrowane podejście, które organizacje mogą wykorzystać do zidentyfikowania i zautomatyzowania jak największej liczby procesów biznesowych oraz technologicznych. Hiperautomatyzacja jest trendem, który rozwija się już od kilku lat, natomiast obecny rok jeszcze bardziej uwypuklił potrzebę cyfryzacji. Trafnie podsumował to Brian Burke, zarządzający w dziale Research Gartnera – „Hiperautomatyzacja jest nieodwracalna i nieunikniona. Wszystko, co może i powinno być zautomatyzowane, takie się stanie”.
Cybersecurity Mesh
Cybersecurity Mesh umożliwia bezpieczny dostęp do zasobów cyfrowych niezależnie od lokalizacji tego zasobu, czy osoby z niego korzystającej. Pozwala na zdefiniowanie granicy bezpieczeństwa wokół tożsamości osoby lub rzeczy. Ponadto, umożliwia bardziej modułowe, responsywne podejście do bezpieczeństwa dzięki scentralizowaniu systemu orkiestracji chmury. W tym roku organizacje zintensyfikowały wdrażanie cyfrowych rozwiązań i w parze z tym powinno iść zastosowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa. Cybersecurity Mesh oferuje model bezpieczeństwa zapewniający elastyczność, która jest niezbędna, aby organizacje funkcjonowały bez zakłóceń w dzisiejszych, utrudnionych przez sytuację warunkach.