Czy AI może zrewolucjonizować HR?

AI

AI (sztuczna inteligencja) jest terminem tak samo błędnie postrzeganym, jak HR (zarządzanie zasobami ludzkimi). Jednak to nie jedyna rzecz, która je łączy. Te dwa obszary w połączeniu potrafią wywołać prawdziwą rewolucję.

Sztuczna inteligencja (AI) w kompilacji z czynnikiem ludzkim jest w stanie dostarczyć jeszcze bardziej skuteczniejsze rozwiązania dla działów HR w przyszłości, tym samym rewolucjonizując sposób, w jaki dzisiaj postrzegamy działy zarządzania zasobami ludzkimi. Jednak rewolucja ta dzieje się już dzisiaj na naszych oczach. W jakich aspektach AI jest w stanie zmienić HR?

Dane kluczem do sukcesu

Mocną stroną AI jest jej zdolność do przetwarzania masowej ilości informacji. Na tej podstawie jest w stanie przewidzieć większość zmian kadrowych tj. wypowiedzenia. Ponadto, potrafi wskazać, którzy pracownicy są rentowni i warci utrzymania, wykazują najbardziej innowacyjne pomysły, a po których można się spodziewać, że wkrótce zmienią miejsce pracy. To pozwoli zatrudnionym w dziale HR działać bardziej strategicznie oraz proaktywnie. W tym samym obszarze przetwarzania danych AI może, na podstawie danych z przeszłości, zarekomendować najlepsze rozwiązanie dla już zdiagnozowanego bądź przyszłościowego problemu. To pozwoli skupić się HR na obszarach, które potrzebują więcej uwagi, jak również zidentyfikować szanse do rozwoju.

AI w praktycznym zastosowaniu

W ciągu następnych lat narzędzia oparte na sztucznej inteligencji będą w stanie przeanalizować całą korespondencję organizacji, która odbywa się nie tylko za pomocą emaili, ale również czatów i wyodrębnić najczęstsze pytania, które wymagają odpowiedzi, czy skargi, jak również nawet wskazać obszar, który wymaga zatrudnienia nowego pracownika. Dzięki AI będzie możliwe zastąpienie czynnika ludzkiego również przy tworzeniu handbooków, które zazwyczaj się wręcza nowemu pracownikowi. Taki handbook wyjaśnia nie tylko kulturę organizacji, ale również sprawy praktyczne tj. zasady ubezpieczenia. Sztuczna inteligencja będzie w stanie automatycznie aktualizować taki dokument z małą bądź bardzo niewielką pomocą człowieka. Już dzisiaj dostępne są podobnego typu narzędzia wspierające procesy biznesowe. Dobrym przykładem jest TETA HR – kompleksowy system HR dla firm oferujący zestaw diagramów Workflow, które okresowo przetwarzają dane i generują raporty.

Dzięki takiemu rozwiązaniu cała organizacja zyskuje oszczędność czasu działu HR i systematyzację pracy, gdyż system sam informuje o najważniejszych zdarzeniach wymagających od niego podjęcia określonych działań w najbliższym czasie

– wyjaśnia Katarzyna Jaśniewicz, menadżer produktu w firmie Unit4 Polska, będącej producentem oprogramowania marki TETA.

Zyskany czas

Tym w czym AI najbardziej rewolucjonizuje HR jest zastąpienie przez nią powtarzalnych zadań administracyjnych takich jak pozyskiwanie CV, umawianie rozmów rekrutacyjnych oraz wysłanie rezultatu do poszczególnych kandydatów zakończonego procesu rekrutacyjnego. Z racji tego, że w każdym biznesie najcenniejszą jednostką jest czas, zastąpienie powtarzalnych czynności stworzy możliwość na wykorzystanie zyskanego czasu w taki sposób, aby było to jeszcze bardziej efektywne dla organizacji. Ponadto, dzięki tej możliwości pracownicy HR będą mogli skupić się na działaniach, w których czynnik ludzki nie jest do zastąpienia tj. budowanie relacji z najbardziej utalentowanymi pracownikami, czy przeprowadzanie spersonalizowanych rozmów rekrutacyjnych, a także rozwijanie programów treningowych i mentoringowych.

Nowa rola HR

W rezultacie pracownicy HR staną się strategicznymi doradcami organizacji i na tym właśnie będzie polegała rewolucja HR – na kompletnym przeorganizowaniu roli tego działu. Sztuczna inteligencja może także bardzo pomóc w „wyłapywaniu” talentów, skanując CV i dopasowując umiejętności i doświadczenie do odpowiedniego stanowiska. To już pośrednio rewolucjonizuje sposób, w jaki funkcjonuje HR, ale prawdziwa rewolucja nadejdzie, gdy AI będzie posiadała umiejętność przypasowania odpowiednich osób nie tylko do stanowiska, ale również kultury organizacji. Wygląda więc na to, że w najbliższej przyszłości czeka nas prawdziwa rewolucja kadrowa, a zmiany już zachodzą na naszych oczach. Według badania firmy Fosway Group przeprowadzonych wśród ponad 500 leaderów HR europejskich organizacji, aż 76% z nich inwestuje w rozwiązania technologiczne, 32% spodziewało się redukcji liczby zatrudnionych już w tym roku.

Czy więc z roku na rok możemy spodziewać się coraz większej redukcji etatów? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UNIT4 Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,przy ul. Powstańców Śląskich 7A, przekazanych przeze mnie danych osobowych, w celach marketingowych, w tym w celu utrzymywania kontaktu, przesyłania propozycji zawarcia nowych umów lub świadczenia kolejnych usług przez UNIT4 Polska sp. z o.o. jako administratora przekazanych danych osobowych. Potwierdzam jednocześnie, że zostałem poinformowany o dobrowolności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w odniesieniu do każdego z celów ich przetwarzania, o prawie do wycofania zgody w dowolnym momencie oraz o zgodności z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych pod linkiem Polityka prywatności

X
Pobierz darmowy e-book i poznaj 3 kroki, by zarządzać efektywnością pracowników
Tak, chcę wiedzieć więcej